Účinky vanilky| Prečo ju pravidelne konzumovať?

Príjemná chuť, jedinečná vôňa: predovšetkým to je dôvod, prečo mnoho ľudí obľubuje vanilku. Ešte aj od tohto sú dôležitejšie účinky vanilky, ktoré priaznivo ovplyvňujú fungovanie tela a prispievajú k duševnej harmónii. Poďme sa teda pozrieť, prečo sa odporúča pravidelná konzumácia vanilky!


Jedlá vanilka je pôvodom plod orchidey z Mexika, ktorý je tmavý a korenistej chuti, pôvodný stav teda zďaleka nepripomína sladkej chuti a príjemne voňajúci vanilkový lusk. Veľmi pomaly dozrieva, okrem toho sa rozrastá až do 25 metrovej popínavej dĺžky a rastie na ňom až 90-100 vanilkových strukov, ktoré môžu byť zozbierané len ručne. Aj to je dôvod, prečo patrí vanilka medzi najdrahšie korenia, z ktorých najvzácnejšie druhy sa pestujú na Madagaskare, Tahiti a Réunione. Aztékovia ich pridávali do kakaa, ale vysoko si cenili ich esenciálne a liečivé účinky.  Do Európy doviezli vanilku v 16. storočí Španieli, okrem prísady do jedál ju veľmi dlho  užívali aj proti horúčke a kŕčom, na tráviace ťažkosti, na zvýšenie potencie a aj ako afrodiziakum.   

Prospešné ingrediencie vanilky

V prvom rade je nutné vedieť, že vanilka má extrémne vysoký kalorický obsah, v 100 gramoch je takmer 300 kalórií! Dôvodom je v nej vysoký obsah cukrov a sacharidov, rovnako ako ani na proteínv v nej nie je núdza. Najdôležitejšou súčasťou vanilky sú polyfenoly, vrátane tanínov (trieslovín), ktoré znižujú riziko vzniku paradentózy, zmierňujú hnačku, rovnako ako vďaka antioxidantom  viažu voľné radikály, zodpovedné za vznik rakoviny, zápalov, ochorenia srdca a dokonca aj za predčasné starnutie kože. Ďalšie liečivé účinky sa pripisujú  vanilke vďaka vitamínom skupiny B, zinku, draslíku, horčíku, mangánu, prítomnosti väčšieho množstva medi a železa.

Vanilka proti stresu

Ak máte zlú náladu, môžete sa spoľahnúť na pomoc vanilky. Jej pravidelná konzumácia vám pomôže udržať od seba ďaleko depresiu, zbaviť sa stresu a aj váš spánok bude pokojný. Vanilkový esenciálny olej dokáže navodiť vynikajúcu náladu, v prípade mužov je to skutočné afrodiziakum.

Vanilín a vanilka

Vďaka antioxidačným polyfenolom má vanilka  protirakovinové účinky. V nej sa nachádzajúce taníny a vanilín prispievajú k neutralizácii voľných radikálov, zodpovedných za zvýšené riziko vzniku rakoviny. Medzi ďalšie jej výnimočné vlastnosti patrí stimulácia pečene, inhibuje produkciu peroxydusitanu, ktorý nepriaznivo ovplyvňuje fungovanie centrálnej nervovej sústavy a vyvoláva rôzne ochorenia. Testy preukázali, že vanilín iniciuje programovanú smrť buniek, spôsobujúcich rakovinu hrubého čreva a rakovinu konečníka. Aj keď sa nachádza v každej vanilke, odroda Bourbon je najbohatšia na vanilín –  aj z pohľadu úrody vanilky – obvykle má nižšiu koncentráciu antioxidantov. Medzi ďalšie účinky vanilky patrí, že zabraňuje tvorbe nádorových buniek a chráni pred poškodením DNA.

Vysoký krvný tlak a zažívacie ťažkosti

Máte zlé trávenie? Jedzte vanilku, ktorá reguluje sekréciu žalúdočnej kyseliny a tým zlepšuje trávenie, zároveň takto prispieva k zníženiu hmotnosti. Efekt chudnutia umocňuje aj to, že konzumácia vanilky spôsobuje pocit sýtosti. Znižuje sa riziko vzniku vysokého krvného tlaku a ďalších ochorení srdca. Vanilka môže pomôcť upraviť menštruáciu, vanilkový esenciálny olej je obzvlášť účinný pri častých kŕčoch brucha počas menštruácie.  Antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti vanilky zabraňujú infekcii a zohrávajú dôležitú úlohu pri liečbe. Dôrazne sa odporúča konzumácia vanilkového lusku ako súčasť Candida diéty.

Účinná aj pri vonkajšom použití

V prvom rade esenciálny olej z vanilky alebo z vanilky uvarený čaj, použitý zvonku, má rad liečivých účinkov, aj čaj aj olej sú užitočné ako dezinfekcia na zapálené miesta, na pokožku, trpiacu ekzémom, akné a zároveň aj na ich liečbu. Jemne vtretý olej a odvar do pokožky urýchľujú tvorbu nového tkaniva kože.

Vedeli ste, že?

Liečebné účinky má jedine vanilka prírodného pôvodu (extrakt, esenciálny olej, čaj), jej syntetická verzia obsahuje totiž len niekoľko percent rastlinnej zložky. Za svoju arómu je vďačná semienkam.

Recepty z vanilky možno nájsť tu

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24090143

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17715988

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26070309

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17715988?dopt=AbstractPlus&holding=f1000,f1000m,isrctn.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12809710

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19911578

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12720410

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19679064

 

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email