Prírodná kozmetika na akné | Účinné domáce postupy

Upchatie mazových žliaz baktériami prenášajúcimi infekciu, je sprevádzané následným vznikom ťažko sa hojacich, bolestivých a zapálených akné. Ani v tomto prípade však netreba urýchlene vyhľadať lekársku pomoc, prípadne radu kozmetičky: aj domáca liečba tohto neduhu môže byť vo väčšine prípadov efektívna. Pomáhajú napr. zelenina a ovocie, na odstránenie vyrážok je mimoriadne účinné hrozno.


Zapálené vriedky sa vyskytujú predovšetkým na tvári, na chrbte, na pleciach a na krku, takmer všetky sú spôsobené baktériami prebývajúcimi vo vývodoch upchatých mazových žliaz – vo folikuloch. Okrem nie veľmi príjemného výzoru, môže byť ich vznik sprevádzaný ďalšími nepríjemnosťami, ba aj neznesiteľnou bolesťou, preto by sme sa ich mali zbaviť čo najskôr. Na ich liečbu nie je potrebná rada kozmetičky ani drahé prípravky z lekárne: liečba akné môže byť veľmi účinná aj v príjemnom domácom prostredí. Stačí len dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel a do boja proti nim vyzvať na pomoc prírodu.

Domáce praktiky a prírodná kozmetika na akné

  • Jedlá sóda dezinfikuje: zmiešajte dve lyžičky jedlej sódy v malom pohári vody a túto zmes aplikujte na miesta postihnuté vyrážkami. Čistí póry, odstraňuje odumreté čiastočky kože, obnovuje prirodzenú hodnotu pH pokožky. Ide o jeden z najlepších spôsobov liečby vyrážok, pretože dezinfikuje a zároveň zmierňuje zápalové reakcie pokožky. Aplikujte dvakrát týždenne, aj napriek tomu, že nehrozí žiadne riziko podráždenia, na pleti nenechávajte pôsobiť viac ako päť minúť!
  • Ľad zmierňuje zápalové prejavy pokožky: na postihnuté miesto si na pár sekúnd priložte niekoľko kociek ľadu zabalených do látky. Pôsobiaci ľad zrýchľuje krvný obeh a uzatvára póry, čím sú škodlivé látky upchávajúce vývody mazových žliaz a nahromadený maz ľahšie odstrániteľné. Chlad zmierňuje opuch, spôsobený zapálenými vyrážkami, aj preto sa odporúča aplikovať ľadovú kúru niekoľkokrát denne.
  • Ovsené vločky prečisťujú póry: jedna lyžica medu, šťava z polovice citróna a jedna šálka varených ovsených vločiek. A čistiaca maska, ktorá pomáha liečiť aj zapálené vyrážky, je na svete. Stačí ju nechať pôsobiť na pokožke 30 minút, za ten čas vyčistí póry, odstráni prebytočný maz a odumreté čiastočky kože.
  • Rýchla pomoc  s citrusovými plodmi: ak nemáte citlivú pokožku, neváhajte použiť na  domácu liečbu akné  čerstvo lisovanú citrónovú šťavu. Vďaka svojmu obsahu vitamínu C znižuje zápal, urýchľuje vyschýnanie vyrážok, ako aj čistí póry a spevňuje nadbytočný maz, ktorý sa tak dá z pokožky ľahko odstrániť. Citrónovú šťavu možno aplikovať aj večer, na vatový tampón nakvapkajte zopár kvapiek, nechajte hodinu-dve pôsobiť a nezabudnite zmyť vlažnou vodou! Môžete ju aplikovať na denne, na suchú pokožku sa odporúča jej použitie nanajvýš dva-trikrát týždenne. Namiesto citrónovej šťavy môžete použiť aj pomarančovú šťavu, najlepšie je však použiť šupku z  pomaranča. Túto nechajte usušiť, na slnku, rozdrvte ju, pomiešajte s vodou a masu naneste na pokožku: jej účinok sa dostaví v priebehu štvrť hodiny.
  • Med odstráni bakteriálne infekcie: ničí baktérie, čím značne urýchli hojenie zapálených vyrážok, a tým zabraňuje vzniku infekcií. Postihnuté miesto natrite medom, nechajte pôsobiť pol hodiny a zmyte vlažnou vodou. Ešte lepšie urobíte, ak ho zmiešate so škoricou a necháte pôsobiť celú noc. Táto metóda nie je vhodná pre ľudí citlivých na peruánsky balzam.
  • Stačí jedna kvapka čajovníkového oleja: čajovníkový olej je v domácej liečbe vyrážok nielen obľúbeným, ale aj veľmi účinným prostriedkom. Keďže disponuje prirodzenými antibakteriálnymi a antiseptickými účinkami, dokáže veľmi rýchlo odstrániť zapálené vyrážky. Trikrát denne si votrite kvapku čajovníkového oleja do miest postihnutých zápalom, efekt sa čoskoro dostaví! Pokiaľ dôjde k podráždeniu pokožky, používajte jeho zriedený variant.
  • Cesnak ničí škodlivé mikroorganizmy:  Cesnak a jeho antioxidačné účinky sú známe v boji proti vírusom, baktériám a plesniam, ktoré spôsobujú zápalové procesy pokožky. Okrem toho, v ňom obsiahnuté organické zlúčeniny síry, urýchľujú hojenie zapálených vyrážok a vriedkov. Jeho účinok je najsilnejší vtedy, ak si cesnak pravidelne každý deň vtierate do pokožky a po piatich minútach ho zmyjete. Strúčiky môžete nechať pôsobiť na vyrážkach na 5 minút.

Čo na to odborníci?

Vedcom inštitútu UCLA sa podarilo dokázať, že resveratrol, nachádzajúci sa predovšetkým v modrom a červenom hrozne, je vynikajúcou prírodnou kozmetikou na aknóznu pleť, zabraňuje množeniu baktérií zodpovedných za zápalové procesy v pokožke. Ako vyplýva z výsledkov výskumu uverejnených na online stránkach odborného magazínu Dermatology and Therapy, resveratrol, viažuci na seba voľné radikály, zvyšuje účinok v dermatologickej liečbe dávno používaného benzoylperoxidu, ba dokonca znižuje aj jeho prípadné nežiaduce vedľajšie účinky. Tento fakt  sa javí zvláštnym pre to, že benzoylperoxid sa používa ako iniciátor voľných radikálov. Tie potom spúšťajú v pokožke ďalšie reakcie a hubia baktérie Propionibacterium acnes, najčastejšie vyvolávajúce jej zápalové zmeny. Tento antibakteriálny účinok je posilnený silným prírodným antioxidantom resveratrolom, ktorý dokáže  chrániť pokožku pred voľnými radikálmi.

Vedeli ste, že?

Menej známym faktom je, že pri domácej liečbe zapálených akné a vriedkov možno použiť aj zubnú pastu. Dôležité je dbať na to, aby sme pri takomto ošetrení nepoužili zubnú pastu v gélovej podobe. Večer naneste zubnú pastu na postihnuté miesta, nechajte pôsobiť v noci. Do rána sa výrazne zníži zápal a opuch.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email