Šampón na mastné vlasy | Tipy na liečbu mastných vlasov

Svrbiaca pokožka hlavy, aj po umytí nečisto a zanedbane vyzerajúce, postupne stenčujúce sa vlasy: jednoznačné príznaky nadmernej produkcie mazu spôsobujúcej mastenie vlasov. Hoci existujú šampóny na mastné vlasy, najlepšie pochodíme, ak na riešenie problému zavoláme aj prírodu. Pozrime sa, ako môžeme spraviť ešte účinnejšími šampóny vyvinuté na mastné vlasy.

 

 

Príčinou mastných vlasov je, že sa z nejakého dôvodu – choroba, nevhodná strava, stres, hormonálne zmeny, menštruácia, prítomnosť baktérií alebo kvasiniek, nevhodné kozmetické prípravky, dedičnosť – tvorí na pokožke hlavy viac mazu, než je normálne. O nadmernom mastení môžeme hovoriť vtedy, ak sú vlasy druhý deň po umytí na dotyk mastné a výrazne lesklé. Je to nepríjemné nielen z estetického hľadiska, ale kvôli príliš veľkému množstvu mazu sa môžu objaviť lupiny a svrbenie, pričom sa vlasy stávajú ťažšími, postupne sa stenčujú, ba môžu aj vypadávať. Nakoľko sa pH mastných vlasov zvýši – u normálnych vlasov je medzi 4,6-6,7 – používajme taký šampón, ktorého hodnota pH je viac ako 6,7.

Zároveň nezabúdajme: primerané množstvo mazu je pre zdravie vlasovej pokožky a vlasov nevyhnutné, preto pri liečbe mastných vlasov odstráňme iba nadprodukciu!

Časté a zriedkavé umývanie vlasov môže škodiť

Kto má mastné vlasy, zvyčajne si ich umyje každý deň. A to aj vtedy, ak sa celkový mastný vzhľad od tohto vôbec nemení. Navyše, časté umývanie vlasov vysušuje vlasovú pokožku, a preto produkujú mazové žľazy ešte viac mazu. Je dôležité, aby sme si na mastné vlasy zvolili vždy jemný a hydratačný šampón, a tiež pime čo najviac vody!

Kvasinky a baktérie

Popri tom sa ani v prípade mastných vlasov nesmie zanedbávať hygiena. Ako dôsledok príliš zriedkavého umývania vlasov sa totiž môžu ľahšie rozmnožiť na pokožke hlavy škodlivé baktérie a kvasinky, ktorých prítomnosť môže stupňovať fungovanie mazových žliaz. Najlepšie je, ak si mastné vlasy umývame každý druhý deň, a šampón zriedime.

Zlepšime účinnosť šampónu

Obzvlášť účinným sa ukazuje šampón z prírodných zložiek vyvinutý na mastné vlasy, ale napriek tomu sa oplatí uchýliť k ďalším praktikám v záujme toho, aby sme naisto zlikvidovali mastenie vlasov. Môžeme vylepšiť aj náš bežný a účinný šampón, ale môžeme aplikovať aj rastlinné oplachy alebo masky. Podstata je, aby sme pri liečbe mastných vlasov používali vždy šampón určený na daný stav našich vlasov. Vyslovene sa odporúča obmeňovanie produktov!

Tipy, prírodné riešenia a domáce šampóny na mastné vlasy

  • Jedným z najúčinnejších spôsobov ošetrovania mastných vlasov je používanie Aloe Vera.  K podľa možnosti pH neutrálnemu šampónu určenému na mastné vlasy pridajme za kávovú lyžičku čerstvého gélu Aloe vera, a tiež polievkovú lyžicu citrónovej šťavy. V chladničke to môžeme skladovať hoci aj týždeň.
  • Odporúča sa týždenne dva-trikrát oplachovanie jablčným octom. Dajme niekoľko polievkových lyžíc jablčného octu do pohára vody, touto zmesou si prepláchnime vlasy a po pár minútach si to z nich zmyme.
  • Ak nemáme poruke šampón, môžeme na mastné vlasy nasypať aj púder. Najúčinnejší je detský púder, ktorý zabráni nadmernému masteniu vlasov. Je veľmi dôležité, aby sa dostal priamo na vlasovú pokožku, a následne ho okamžite vytrasme z vlasov.
  • Pivo vyčarí zdravšie a lesklejšie vlasy. Zmiešaním pohára piva a takého istého množstva vody pripravme oplachujúcu tekutinu, ktorú nechajme päť minút pôsobiť na vlasoch, a potom opláchnime. Efektívne odstráni nadmerný maz!
  • Na mastné vlasy je účinnou protilátkou aj med. Zmiešajme jeden vaječný žĺtok s dvomi čajovými lyžičkami medu a potom nechajme odležať pol hodinu. Vmasírujme do vlasovej pokožky, po dvadsiatich minútach opláchnime, a následne použime šampón určený na mastné vlasy.

Rýchla pomoc je šampón zmiešaný so sódou bikarbónou

Nežiaduce mastenie sa vlasov sa dá najúčinnejšie odstrániť, resp. mu predchádzať, prostredníctvom sódy bikarbóny, Pridajme niekoľko čajových lyžičiek sódy bikarbóny k nášmu šampónu a týždenne dvakrát si ním umývajme vlasy. Funguje aj bez šampónu, ak ju zmiešame s veľkým pohárom vody, v tomto prípade použime dve tri polievkové lyžice sódy bikarbóny. Tekutinu, podobne ako šampón, vmasírujme do pokožky hlavy a následne ju dôkladne opláchnime.

Vedeli ste?

Strava chudobná na vitamíny a minerálne látky, taktiež konzumácia mastných jedál tiež prispieva k masteniu sa vlasov.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email