Slnečné svetlo a vitamín D

Aj keď pre zdravie kostí je životne dôležitý,  vitamín D možno nájsť v jeho prirodzenej podobe iba v niekoľkých potravinách. Našťastie ho organizmus  tiež dokáže produkovať, je k tomu  však nevyhnutne potrebné slnečné svetlo.


V skutočnosti ultrafialové žiarenie povzbudzuje pokožku k produkovaniu vitamínu D. Hoci je to často ťažko realizovateľné, pre organizmus je nevyhnutne potrebné  k získaniu  každodennej dávky vitamínu D aspoň na pätnásť minút denne nastaviť  životodarnému slnečnému svetlu  tvár, paže a nohy – samozrejme obnažené. Zvlášť  obrovský význam má slnečný kúpeľ na konci zimného obdobia, prípadne skoro na jar, keď telo takmer úplne vyčerpá zásoby vitamínu D. Treba tiež vziať do úvahy, že tento postup nie je vhodný vykonať v ktorúkoľvek dennú hodinu, nie je jedno, ani  v ktorom ročnom období sa pokúšate o slnečný kúpeľ. Slnečné lúče sa dotýkajú Zeme vždy v inom uhle, preto je v zimnom období v organizme zložitejšia  produkcia vitamínu D, je veľmi nízka.  Pribúdajúcim vekom – a proti tomuto naozaj nič nezmôžete –  pokožka  neustále stráca schopnosť produkovať vitamín D, čo je dôvod, prečo sa  u starších ľudí vyskytuje  jeho závažný nedostatok. Pre nich je  obzvlášť dôležité slnečné svetlo, prípadne je potrebné ho kombinovať  s príjmom potravy,  bohatej na tuky živočíšneho pôvodu.

Varovanie! Pri jedle sa uistite, aby hladina cholesterolu bola v normálnom rozmedzí.

Kedy sa opaľovať?

Na ochranu proti slnečnému svetlu použite  rôzne pleťové mlieka,  krémy a oleje, chránia síce pokožku pred škodlivým žiarením, ale takmer úplne zabraňujú produkcii vitamínu D. Samozrejme,  ochrana pred slnkom je nutná, pretože takto môžete zabrániť škodlivým patologickým zmenám pokožky, vrátane najrozšírenejšieho typu rakoviny, melanómu. Toto však vyvoláva otázku, či existuje nejaké riešenie? Našťastie, odpoveď znie áno, pretože netreba robiť nič, len dodržať určitú mieru. Ak sa budete denne opaľovať maximálne 15-20 minút bez ochrany pokožky, a to v ranných alebo neskorých popoludňajších hodinách, môžete byť pokojní ohľadom zdravia svojej pokožky, navyše ste dodali dostatočné množstvo slnečného svetla, potrebné k produkcii vitamínu D.

Varovanie! Ak si chcete užívať dlhšiu dobu teplo slniečka, natrite svoje telo ochranným krémom s vysokým faktorom!

Vitamín D v potravinách

V prírode je pomerne zriedkavý vitamín D, v najväčšom množstve sa vyskytuje v oleji z treščej pečene a v hojnom počte aj v  tuku rýb. Z tohto dôvodu sa konzumovať odporúča slede, tuniaky, lososy a mečúne, takisto sa odporúča častá konzumácia vajec, mlieka a masla, pretože sú zdrojom vitamínu D.

Na čo je dobrý vitamín D?

Nedostatok vitamínu D bráni správnej mineralizácii kostí, čo vedie k mnohým škodlivým zmenám. Osteomalácia označuje nedostatočnú mineralizáciu vytvoreného kostného tkaniva, čoho následkom sa  znižuje stav anorganického tkaniva  a súčasne sa zhoršuje aj jeho kvalita. Medzi najtypickejšie klinické príznaky patrí bolesť kostí pri tlaku a  svalová slabosť. Slabosť sa hlási hlavne v svaloch dolných končatín obvzlášť pri vstávaní a problémy spôsobuje aj  chôdza po schodoch. V prípade závažných porúch mineralizácie sa aj v dospelosti môžu  zdeformovať končatiny a stávajú sa enormne krehké. Vzhľadom k nízkemu príjmu vitamínu D vápnik nie je schopný preniknúť do kostí, čo zrýchľuje  osteoporózu, čiže rednutie kostí. Podobný proces sa vyskytuje v detstve pri objavení sa krivice. Vitamín D je účinný aj ako prevencia pri prechladnutí a jej liečbe,  pretože prispieva k tvorbe katelicidínu, dôležitého pri liečbe dýchacích ochorení. Pokúste sa teda čo najviac zdržiavať na slnku – a nie v soláriu, lebo umelé lúče nenahradia slnečné lúče – snažte sa popritom konzumovať stravu bohatú na vitamín D, plnú živín.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email