Naparovanie proti nachladnutiu a chrípke

Ak vás mučí nádcha, priepustnosť upchatých nosných dierok môžeme dosiahnuť naparovaním. Po tisíce rokov bola použitá metóda, ktorej podstatou  že  pacient sa nadýcha  bylinného odvaru alebo  studenej či  teplej pary slanej vody. Okamžitý účinok pary, éterických olejov a solí odstránia blokádu a zničia významnú časť mikroorganizmov, ktoré spôsobujú infekciu, navyše eliminujú katar, kašeľ a bolesť v krku.


Naparovanie je jedným zo spôsobov liečby nádchy a  horných dýchacích ciest, nie je náhoda, že naše babičky  pri bolesti hrdla alebo upchatý nos okamžite vybrali  túto metódu. Existuje niekoľko variantov,  najčastejšou je, že pacient inhaluje teplú slanú vodu alebo výpary bylinných odvarov. Okrem toho existuje aj studené naparovanie, vtedy sa treba nosom alebo otvorenými ústami nadýchať kvapaliny pomocou špeciálneho zariadenia. V zime je najúčinnejšie dýchanie pary horúcej vody vody, čo znižuje šancu na príznaky prechladnutia. Dbajme však na to, aby para nebola veľmi horúca, skôr príjemne teplá.  

Čistenie na všetkých úrovniach

Počas naparovania  horúca para vstupujúca do dýchacích  ciest  účinne zmierňuje katar, odstraňuje upchatie nosových dutín, upokojuje nádchu aj podráždenú sliznicu. V závislosti od toho, z akých komponentov pozostáva para – soľ, bylinky –  naparovanie prispieva k dezinfekcii dýchacích ciest a zničeniu mikroorganizmov, ktoré sú príčinou infekcie, takže zmiernenie bolesti hrdla môže byť  veľmi dôležité. A čo je ešte dôležitejšie: deje sa  to prirodzeným spôsobom, bez škodlivých chemikálií, a bez škodlivých vedľajších účinkov.

Najlepšia je stará metóda

Aj keď teraz ľahko získať elektronický inhalátor je najjednoduchšie, najlacnejšie riešenie je stará  „hrncová“ metóda. V hrnci dajme zovrieť vodu a pridajme vybrané bylinky, soľ a vonné oleje, potom sa nakloňme nad hrniec – popritom si prikryme hlavu uterákom – a hlboko vdychujme  stúpajúcu paru po dobu najmenej piatich minút. Samozrejme, musíme vziať do úvahy očakávaný  efekt, aké riešenie  našich problémov očakávame, pretože  nádcha a prechladnutie môže mať mnoho príznakov. Pre väčšiu účinnosť naparovania môžeme použiť viac druhov  byliniek.

Kedy, čo, koľkokrát?

Ak sú príznaky  veľmi znepokojujúce, môžeme sa aj niekoľkokrát denne naparovať striedajúc bylinky  vo vode. Dbajme o to, aby sme po naparovaní  nešli hneď von na čerstvý vzduch.  Najúčinnejšie je naparovanie pred spaním: v tomto prípade si zvoľme taký  liečivý odvar, ktorý uvoľňuje dýchacie cesty a má mierne upokojujúci účinok. Vtedy si môžeme byť istí, že náš sen nebude rušiť upchatý nos či bolesť hrdla. Poďme sa pozrieť, aký typ naparovania nám môže pomôcť:

Jedlá sóda: bola kedysi jednou  z najpopulárnejších zložiek  naparovania, bol k nej ľahký prístup počas  celého roka. Pôvodný recept je veľmi jednoduchý: pridajme  do 1 litra vriacej vody zarovnanú lyžicu jedlej sódy. V  prípade prechladnutia rýchlo uvoľňuje upchatý nos a hlien, ktorý sa ľahšie vylúči, čím sa eliminuje suchý kašeľ. Ak nemáme doma  k dispozícii sódu, môžeme ju nahradiť soľou.

Kvet harmančeka: uvoľňuje dýchacie cesty, upokojuje podráždenú sliznicu, uľavuje od bolesti pri zápale ucha, odstraňuje symptómy prechladnutia. K príprave odvaru môžeme využiť aj filtrový čaj, pre zvýšenie účinku si môžeme po naparovaní vypiť šálku  harmančekového čaju s medom.  

Eucalyptový vonný olej: jeho výpary sú najúčinnejším elixírom pri nádche,  otvára upchatý nos, takže dýchanie je  jednoduchšie. Má silné antiseptické účinky, upokojuje kašeľ a bolesť hrdla. Používa sa hlavne pred spaním – z vonných olejov stačí 5-6 kvapiek  oleja na jeden liter vody – ak je prechladnutie a nádcha obzvlášť intenzívna, môžeme na noc nakvapkať  z eukalyptového vonného oleja do odparovača na radiátore.

Tea Tree vonný olej: odparovaním uvoľní upchatý nos, zmierňuje bolesť hrdla. Má antiseptické a upokojujúce účinky, odporúča sa aj na noc.

Soľný roztok: na prevencia je tiež vysoko účinné naparovanie soľou. Rozpustime 3-4 lyžičky soli v litri vody, nad  týmto vriacim roztokom –môžeme doň pridať vonné oleje – sa aspoň raz denne naparujme  po dobu šiestich minút. Okrem liečby prechladnutia naparovanie týmto  fyziologickým roztokom šesť hodín, sa o 70 percent znižuje riziko napadnutia dýchacích ciest vírusmi a baktériami.  

Bylinky môžu kľudne zmiešať, z viacerých zmesí pozostávajúce odvary sú ešte účinnejšie na liečenie prechladnutia a nádchy.

Prísady:

  • 50 g eukalyptových listov
  • 25 g mäty
  • 25 g očianky lekárskej (Euphrasia officinalis)

Zmiešajme všetky prísady – 4g / 100 ml vody, potom prevarme  niekoľko minút. Denne sa naparujme 5-6 krát.

Prísady:

  • 10 g eukalyptových listov
  • 15g smrekové výhonky
  • 5 g tymiánu
  • 5 g lístky šalvie     

Zmiešajme prísady – 5 g / 100 ml vody, potom  prevarme  sedem minút Denne sa naparujme 5-6 krát.

A na záver ešte  niekoľko dobrých rád: aj keď naparovanie robí dobrú službu pri nádche a prechladnutí, na zmiernenie príznakov je vynikajúca aj správna diéta, a choroba sa dá prekonať. Jesť treba čo najviac surového ovocia a zeleniny,  piť veľa tekutín, najmä s vysokým obsahom vitamínu C v citrusových šťavách. Vyhnime sa ale  mliečnym produktom, pretože podporujú tvorbu zápalov, ako aj alkoholickým nápojom, pretože dehydratujú  naše telo, takže nos rýchlejšie vyschne, hlien sa tiež nevylúči vhodne.

Čo na to vedci?

Za pomoci 62 pacientov trpiacich na prechladnutie odborníci skúmali účinnosť parnej inhalácie v  izraelskej nemocnici Kaplan (Kaplan Hospital). Pacienti  počas liečby po dvadsať minút pri teplote 42-44 ° vdychovali paru. Pod vplyvom týchto skutočností klesli príznaky prechladnutia a zlepšila sa aj  priechodnosť nosa. Výsledky prieskumu boli uverejnené v odbornom časopise American Journal of Otoryngology.

Vedeli ste, že?

V zime pri liečbe nádchy nám poslúži zvýšiť vlhkosť v obytných priestoroch. Uistite sa, že pravidelne vetráte byt, v opačnom prípade teplé a vlhké prostredie podporuje rast baktérií spôsobujúcich infekcie a ich šírenie.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email