Zdravý a chutný fenikel

Fenikel, ľudovo nazývaný vlašský kôpor – Foeniculum vulgare – je najznámejšou rastlinou z čeľade zelerovitých. Vďaka svojej príjemnej chuti je obľúbenou základnou surovinou stredomorskej diéty. Je účinným detoxikantom, antioxidantom a má protizápalové účinky. Prispieva k zdraviu ciev a črevného traktu. Popritom fenikel podporuje trávenie, odstraňuje zápach z úst, je bohatým zdrojom vitamínu C a jeho konzumáciou sa znižuje aj hladina cholesterolu v krvi.

Fenikel sa využíva ako korenie, čerstvá zelenina a liečivá rastlina, a ako základná surovina počas chudnutia a diéty. Najväčší význam feniklu však spočíva v jeho blahodarných účinkoch na zdravie. Neprispieva len pri prevencii mnohých ochorení, ale účinne a úspešne sa využíva aj počas terapie. Jedlou časťou feniklu je jeho mäsitá hľuza, ktorá je bielej až zelenkastej farby. Fenikel sa vysoko hodnotí už od praveku a konzumoval sa buď surový, pečený alebo varený. Fenikel obsahuje vo významnom množstve vitamíny B a C – jedna šálka hľuzy feniklu pokryje pätinu dennej dávky vitamínu C, ktorú organizmus potrebuje, znižuje hladinu škodlivého LDL cholesterolu a vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam úspešne bojuje proti voľným radikálom. Vitamín C posilňuje imunitný systém a spevňuje steny ciev, čo prispieva k prevencii kardiovaskulárnych ochorení. Nie je náhoda, že fenikel je obľúbenou zložkou stredomorskej diéty. Okrem toho je fenikel bohatý na mangán, horčík, meď, fosfor, kyselinu listovú, vápnik a železo. Vďaka svojmu obsahu draslíka sa vynikajúco využíva aj proti vysokému krvnému tlaku, ktorý zapríčiňuje vznik cievnych mozgových príhod alebo infarktov. Fenikel je bohatý na flavonoidy – z nich najdôležitejší je rutín, ktorý posilňuje jemné krvné kapiláry, protizápalový quercetín a anetol, ktorého účinné látky majú antibakteriálne a fungicídne vlastnosti a predovšetkým v prípade obličiek má antikonvulzívne (protikŕčové) účinky.

Fenikel zlepšuje trávenie

Fenikel zlepšuje vstrebávanie živín v tráviacom trakte, stimuluje produkciu žalúdočných štiav a žlče, viaže žalúdočnú kyselinu, znižuje nadúvanie a príznaky dispepsie, chráni pečeň a napomáha pri odstránení nahromadených toxínov z organizmu. Má vysoký obsah potravinovej vlákniny – vláknina pôsobí najmä pri odstránení karcinogénnych látok nahromadených v tráviacom trakte – má významnú úlohu pri prevencii nádorových ochorení hrubého čreva. Čaj pripravený z fenikla, ktorý taktiež obsahuje anetol, zabraňuje návratu rakoviny a taktiež spomaľuje rast nádorov. Obsah flavonoidov, alkaloidov a fenolu prispieva k prevencii rakoviny prsníka a pečene.

Fenikel je účinný aj ako analgetikum: pri kŕčovitých bolestiach brucha a menštruačných bolestiach má jeho odvar blahodarné účinky. V Indii často žujú po jedle fenikel, lebo zrýchľuje trávenie a zabraňuje zápche či hnačke, a tiež eliminuje nepríjemný zápach z úst. Aj keď upokojuje žalúdok a črevný trakt, zmierňuje príznaky syndrómu dráždivého čreva, odstraňuje nadúvanie a prebytočné črevné plyny, konzumácia nadmerného množstva fenikla ľahko môže spôsobiť práve opačný efekt. Fenikel sa môže smelo konzumovať aj počas chudnutia – samozrejme s mierou, lebo fenikel je natoľko chudobný na tuky, ako je zároveň bohatý na vlákniny. Svojím obsahom kyseliny listovej zabraňuje vzniku málokrvnosti a a pomáha napraviť syntézu DNA. Fenikel má vysoký obsah fytoestrogénu, čo je prírodná účinná látka, ktorá má vplyv na ženské pohlavné hormóny – vďaka tomuto svojmu obsahu znižuje nepríjemné príznaky menopauzy, zatiaľ čo počas dojčenia podporuje laktáciu.

Chráni oči

Protizápalový účinok feniklu ochraňuje aj oči, pretože antioxidanty, vitamín C, aminokyseliny a arginín, ktoré obsahuje, zlepšujú regeneračnú schopnosť očných tkanív, čo prispieva k zabráneniu vzniku degradácie makuly, ktorá sa ohlasuje hlavne v staršom veku.

Vedeli ste?

Fenikel je základnou surovinou mnohých alkoholických destilátov, nachádza sa v anízovom likéri a aj v absinte.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email