Kombucha: Nápoj nesmrteľnosti

Kombucha, ktorej sa vraví huba, napriek tomuto pomenovaniu nie je ozajstná huba, ale symbiotické spoločenstvo troch kvasiniek a rôznych baktérií. Čaj vyrobený z kombuchy je skutočný elixír zdravia, ktorý tým, že posilňuje imunitný systém, pomáha udržať našu vitalitu. Je vynikajúci detoxikant, slúži ako prevencia rakoviny a ochorenia kĺbov, napravuje črevnú flóru a ako prirodzené antibiotikum zabíja baktérie, a navyše aj omladzuje.


Kombuchu užívali v Číne už dvetisíc rokov pred našim letopočtom . Vtedy vznikali prvé pokusy o to, aby sa obilniny a zelenina procesom kvasenia stali zdravšími a bohatšími na živiny. Kombucha vo veľkom množstve produkuje vitamíny – je jedinečným zdrojom vitamínov B-komplex – ďalej aminokyseliny, antibiotické látky a enzýmy, vďaka čomu je užitočná pri náprave mnohých rôznorodých ochorení a disfunkcií. Nie je teda náhoda, že čaj z kombuchy v Číne pomenovali nápojom nesmrteľnosti.

Takto účinkuje kombucha

Treba však vedieť, že huba kombucha sa nekonzumuje surová, ale ako čaj. Hoci sa nápoj dá kúpiť hotový, môžeme si ho vyrobiť aj sami. Na to potrebujeme len malý kúsok huby kombucha, zelený čaj a cukor. Do živného roztoku vložená huba produkuje cenné látky, ktoré sa dostanú do perlivého čaju z kombuchy. Jeho najdôležitejšou vlastnosťou je práve detoxikačná, lebo v čaji sa vo veľkom množstve nachádza kyselina glukorónová. Kyselina glukorónová je prirodzený detoxikant pečene – v pečeni viaže na seba toxické látky, ktoré sa z organizmu vyplavia spolu s močom. Súčasťou účinku detoxikácie je aj to, že zrýchľuje látkovú výmenu a rozkladá tukové tkanivo, regeneruje črevnú flóru, preto sa vyslovene odporúča aj pri chudnutí. Obsahuje prirodzený komplex vitamínov B (B1, B2, B3, B6, B12, niacín, biotín, kyselinu listovú a kyselinu pantoténovú), je zdrojom vitamínu C, pôsobí ako antioxidant, ktorý posilňuje imunitný systém, zlepšuje stav cievnych stien, čím pomáha krvnému obehu. Kombucha je užitočná aj pri prevencii srdcovo-cievnych ochorení, pretože znižuje hladinu cholesterolu v krvi, čím pomáha predchádzať kôrnateniu ciev. Vďaka antibiotickým účinkom zmierňuje zápaly v organizme a predchádza im. Obzvlášť účinná je pri zápaloch horných dýchacích ciest, pri liečbe astmatického kašľa a pri uvoľnení hlienov v hrdle. Dokáže neutralizovať nielen baktérie, ale aj niektoré vírusy. Používa sa aj na omladenie, lebo udržiava hladinu koenzýmu Q-10, ktorá bežne po 35. roku života postupne klesá. Nepretržitá konzumácia čaju – odporúčaná denná dávka sú tri decilitre rozdelené na tri časti, počas detoxikácie môžeme postupne zvyšovať dávku – predlží život a zabezpečí nerušený spánok. Čaj z kombuchy má významnú úlohu aj pri prevencii rakoviny: jeho obsah Dextrogyralu (kyseliny L-mliečnej) zabraňuje vývinu nádorov v tkanivách.

Ešte viac zdravotných výhod

Čaj z kombuchy pomáha udržať rovnováhu kyselín a pH organizmu, znižuje vysoký krvný tlak a pomáha pri ťažkostiach s kĺbmi, preto sa úspešne používa aj pri liečbe artrózy a artritídy. Konzumáciou čaju sa dá úspešne zabrániť vzniku obličkových a močových kameňov a tiež nadúvaniu. Zabraňuje vzniku, dokonca i lieči už vzniknutý šedý zákal, odstraňuje poruchy potencie, zrýchľuje rast vlasov a výrazne zlepšuje celkový pocit pohody. Pri vonkajšom používaní zmierňuje bolestivé začervenanie pokožky, zapríčinenej spálením sa na slnku, alebo štípance od hmyzu, dokonca lieči aj ekzém.

Čo obsahuje čaj z huby kombucha?

Kyselina mliečna: v kombuche sa nachádza pravotočivá kyselina mliečna – má rovnakú štruktúru ako materské mlieko – , ktorá je veľmi dôležitá pri trávení. Vyrovnáva a odstraňuje vplyvy ľavotočivej kyseliny mliečnej, napravuje rovnováhu črevnej flóry a rovnováhu pH organizmu.

Kyselina octová: jej najdôležitejšou úlohou je, aby zabraňovala premnoženiu škodlivých baktérií. Dodáva charakteristickú vôňu a chuť.

Malát: zohráva úlohu pri detoxikačných procesoch organizmu. Keď sa dostane do organizmu, transformuje sa tak, že podporuje alkalizáciu organizmu.

Kyselina šťaveľová: funguje ako prírodný konzervant, zvyšuje energetickú hladinu buniek.

Kyselina glukurónová: produkuje ju aj pečeň, detoxikuje organizmus, viaže ťažké kovy – ortuť, olovo, benzén – a toxické látky produkované organizmom, ako aj toxíny z vonkajšieho prostredia, ktoré sa potom ľahšie odstránia činnosťou žlčníka, hrubého čreva alebo obličiek.

Kyselina maslová: produkujú ju kvasnice. Pomáha odstrániť infekcie spôsobené Candidou, chráni zdravie črevnej flóry.

Kyselina nukleová: napomáha zdravú regeneráciu buniek.

Vedeli ste?

V Kirgizsku žije neobvykle vysoký počet ľudí starších ako 100 rokov, navyše pleť vyše 70-ročných ľudí je mimoriadne hladká. Podľa domácich za to vďačia tomu, že každý deň vypijú minimálne tri decilitre čaju kombucha.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email