Sladký život so stéviou

Jedným zo zlatých pravidiel každej kúry na chudnutie je strava bez cukru. Ale čo má robiť človek, ktorý chce schudnúť, ale pritom sa nechce úplne zrieknuť pôžitku zo sladkého? Našťastie existuje riešenie: rastlina Stevia rebaudiana (stévia) je totiž nielen vynikajúcou náhradou cukru, ale disponuje aj mnohými fyziologickými účinkami a navyše má zanedbateľný kalorický obsah, preto je užitočným doplnkom diéty na chudnutie.

Stévia pochádza z Ameriky a patrí do čeľade astrovitých. Poznáme skoro dvesto druhov stévie, ale z nich sa na sladenie používa len Stevia rebaudiana, známa pod pomenovaním stévia. Stévia, ako alternatíva cukru, sa u nás dostala do povedomia len pred niekoľkými rokmi, pričom na americkom kontinente ju používajú už niekoľko storočí. Liečivá rastlina podobná bazalke znesie aj chladnejšie podnebie. Jej najhodnotnejšou časťou sú listy, ktoré sú bohaté na cézium, zinok, fosfor, draslík, kobalt, horčík a železo. Vo významnom množstve obsahuje vitamíny A, E, C a P, ďalej aminokyseliny, pektíny, kyselinu nikotínovú a beta karotén.

Je sladšia a pritom zdravšia než cukor

Stévia je vďaka svojmu obsahu steviol-glykozidov (steviozidy) tristokrát sladšia než cukor. Navyše neobsahuje prakticky žiadne kalórie, preto ju môžu konzumovať aj ľudia, ktorí držia nejakú diétu. V prípade chudnutia stačí žuť niekoľko listov stévie, aby sa odstránil mučivý pocit hladu. Má mnoho liečivých a zdraviu prospešných účinkov: zmierňuje zápaly, posilňuje imunitný systém, prispieva k prevencii rakoviny. Reguluje hladinu krvného cukru a inzulínu, stimuluje podžalúdkovú žľazu, preto sa odporúča aj pre diabetikov typu 1 aj 2. Stévia znižuje množstvo LDL (škodlivého) cholesterolu a znižuje aj vysoký krvný tlak, zohráva úlohu tiež pri prevencii srdcovo-cievnych ochorení. Ani pri dlhodobom užívaní nepoškodzuje zuby, skôr naopak, jej antibakteriálny účinok prispieva pri prevencii vzniku zubného kazu, súčasne pomáha prekonávať chuť na alkohol, cigarety a sladkosti. Zlepšuje trávenie, upokojuje črevný trakt a žalúdok. Má prospešné antimykotické vlastnosti, preto sa úspešne využíva aj v terapii proti candide. Okrem toho roztok zo stévie spomaľuje starnutie pokožky a vynikajúco sa využíva pri liečbe popálenín, ekzému, plesne na nohách a nadmernej tvorbe lupín.

Surová alebo varená / pečená

Väčšina účinných látok stévie zostáva aktívnymi aj po úprave – napríklad po usušení. Vzhľadom na to, že je tepelne odolná až do dvesto stupňov, preto v porovnaní s viacerými ostatnými sladidlami nestráca svoje prospešné účinky ani počas varenia alebo pečenia a ani pri príprave horúcich nápojov. Aj keď je Stévia aj vo väčšom množstve úplne neškodná, nemá toxické vedľajšie účinky, jej nadmerná spotreba – najmä počas chudnutia – môže spôsobiť silnú hnačku, čo môže kvôli výraznej strate tekutín drasticky znížiť krvný tlak.

Vedeli ste?

Stačí len málo námahy a stéviu môžeme pestovať aj doma. Dobre sa cíti v balkónových debnách, rastlinu môžeme vysadiť do záhrady od jari až do jesene, v zime potrebuje miesto, kde nemrzne. Vyžaduje pravidelné polievanie, ale iba malým množstvom vody, pričom treba dbať na to, aby dostala čo najviac slnečného žiarenia. I jediným listom stévie si môžeme osladiť svoju obvyklú rannú kávu.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email