Olivový olej na ekzém

Ekzém je zápalové ochorenie kože, nie je nákazlivé,  avšak o to viac nepríjemné a znepokojujúce. Môže mať niekoľko príčin : genetická predispozícia, rôzne alergie alebo dráždivé látky, ktoré stimulujú jeho tvorbu. Pri ich liečbe môže zohrať dôležitú úlohu extra panenský olivový olej.

Olivový olej na ekzém

 

Existuje niekoľko typov ekzému, avšak ich symptómy sú takmer stále rovnaké: začervenaná, opuchnutá pokožka, pálivé a mokvavé pľuzgiere, ktoré po prasknutí vyschnú. Typickým príznakom je neustále svrbenie, dôsledkom škriabania a odlupovania čiastočiek pokožky táto postupne zhrubne a popraská. Vo všeobecnosti sa ekzém najčastejšie objaví ako prejav alergickej reakcie vo forme atopickej dermatitídy, ktorá je vyvolaná genetickou predispozíciou. U mnohých ľudí  sa objaví  kontaktná dermatitída, ktorú spôsobujú látky prichádzajúce do styku s pokožkou.

Kontaktnú dermatitídu spôsobujú prevažne kovy (šperky), kozmetické prípravky , konzervanty  a parfumy.

Často sa vyskytuje i seboroická dermatitída, čo v dojčenskom veku  súvisí s mliečnymi chrastami, v prípade dospelého jedinca sa vyskytuje v oblasti pokožky hlavy. Najmä u starších pacientov je zaznamenaný zvýšený výskyt suchého ekzému, kedy v dôsledkunefunkčnosti mazových žliaz,bez čiarky stráca pokožka vlhkosť a svrbí, škriabaním sa odlupuje a vzniká infekcia.

Prírodné riešenie ako náhrada kortikoidnej masti

Na liečbu ekzému sa predovšetkým odporúčajú kortikoidné masti, dobrou správou však je, že existujú aj prírodné metódy. Z nich najúčinnejšia je aplikácia extra panenského oleja, ktorý sa používa už tisícročia na skrášľovanie a ošetrenie pokožky. 

Ošetruje a zmierňuje zápaly kože

Olivový olej obsahuje triglyceridy  a prírodné antioxidanty, ktoré vyživujú a zvlhčujú pokožku. Má silný protizápalový účinok a vďaka tomu zmierňuje príznaky ekzému. Zmäkčuje pokožku postihnutú ekzémom, jeho použitím sa popraskaná a odlupujúca pokožka zakrátko stratí.Je bohatý na vitamín E, čo pomáha udržiavať mladosť pleti a zlepšuje jej prirodzenú obranyschopnosť. Jeho používaním predídeme tomu , aby sa z menších kožných  poranení vytvorili nepríjemné hnedé fľaky, respektíve vrásky. Pomocou olivového oleja sa pokožka nielen lieči, ale predchádza sa aj jej zápalu. Navyše u väčšiny ľudí nespôsobuje podráždenie. 

Čo hovoria vedci?

Na základe výskumu Northwestern University Feinberg School of Medicine és a philadelphiai Chemical Senses Center, olivový olej predchádza vzniku rôznym zápalovým ochoreniam kože ako je psoriáza, akné, atopická dermatitída – rovnako tak spomaľuje aj starnutie kože. Na pokožke vystavenej slnečným lúčom, viaže na seba rakovinotvorné voľné radikály.

Vedeli ste, že?

Extra panenským olivovým olejom nazývame olej, ktorý je prvotne vylisovaný z čerstvo nazbieraných olivových bobúľ. V týchto bobuľkách sú k dispozícii všetky účinné látky, avšak nemôžu obsahovať viac ako 0,8 percent kyslosti. Najkvalitnejší extra panenský olivový olej sa lisuje za studena.

Depresia – jej príznaky a príčiny | Fakty a omyly 160

Všetci sme už mali zlé dni, keď sme boli  unavení, smutní alebo podráždení viac ako zvyčajne. Mnohí myslia v takejto chvíli na to, že sú to  príznaky depresie, pričom depresia, melanchólia, a prechodná podráždenosť  zďaleka nie je to isté. Kým posledné dva prípady nevyžadujú ošetrenie lekárom, pacienti s depresiou, v závislosti od typu a závažnosti ochorenia, najčastejšie ...
Čítajte ďalej

Srdcový infarkt a jeho príznaky | Potiaže a symptómy 158

V prípade srdcového infarktu je najdôležitejšie, aby sa chorý čo najskôr dostal do nemocnice. Najväčšie šance na to má, keď vieme, aké sú príznaky infarktu, a včas zavoláme záchrannú službu. Ešte niečo : príznaky srdcového infarktu sa objavujú často pred záchvatom, a treba ich brať v záujme predchádzania  infarktu vážne.  Väčšina príznakov poukazujúcich na srdcový infarkt sa týka hr...
Čítajte ďalej

Príznaky mozgovej porážky | Poznanie príznakov môže zachrániť život 158

Mozgová porážka udrie väčšinou nečakane, z jednej chvíle na druhú. Existujú však prechodné príznaky, na základe ktorých môžeme predpokladať vývin mozgovej porážky. Keď ich poznáme, možno sa skôr vyhnúť kritickému, život ohrozujúcemu stavu. Ešte niečo: pri mozgovej porážke záleží na každej minúte, je životne dôležité, aby bol chorý v priebehu troch hodín vyšetrený a aby bola zahájená liečba. M...
Čítajte ďalej