Mastné vlasy sa dajú liečiť | Rady na ošetrovanie vlasov

Mnohí trpia tým, že si ich darmo umývajú a riadne ošetrujú, vlasy sa im napriek tomu lepia a mastne lesknú. Na to, aby bola starostlivosť o mastné vlasy skutočne účinná, je potrebné poznať presnú príčinu tohto javu.

Mastné vlasy sa dajú liečiť | Rady na ošetrovanie vlasov

Maz sa tvorí v mazových žľazách nachádzajúcich sa v pokožke hlavy a cez vlasové folikuly a vlasové korienky sa dostáva na pokožku hlavy a následne na vlasy. Jeho úlohou je zabrániť vysychaniu vlasov a pokožky a zároveň poskytovať ochranu pred slnečnými lúčmi a škodlivými baktériami. Ak však dôjde k jeho nadprodukcii, maz spôsobuje nezdravé premasťovanie. Upcháva póry, permanentne sa tvoriaci maz takto zablokuje vlasové folikuly a takmer zadusí vlasové korienky, čo môže viesť k strate vlasov. Pod hrubnúcou vrstvou mazu sa zvyšuje odumieranie buniek pokožky, čo vedie k silnejšej tvorbe lupín. Nepríjemný vzhľad mastných vlasov teda spôsobuje veľké množstvo mazu.

Nadmerná produkcia mazu môže mať niekoľko príčin:

  • Nesprávne stravovacie návyky.
  • Tráviace a metabolické problémy.
  • Nahromadenie toxických látok.
  • Hormonálne poruchy.
  • Bakteriálna infekcia.
  • Stres.
  • Nevhodné čistiace a ošetrujúce prípravky na vlasy.

Môže sa stať, že príčinou mastných vlasov je nadmerné potenie sa vlasovej pokožky, tzv. hyperhidróza. V tomto prípade pot rozriedi maz uložený na vlasovej pokožke, zmieša sa s ním a získa olejovitú konzistenciu. Táto zmes sa prilepí na korienkoch vlasov, respektíve vlasy pokryje. Keďže  je potenie sa silnejšie na šiji a spánkoch, v týchto oblastiach je aj mastenie sa intenzívnejšie, kým na iných častiach hlavy zostávajú vlasy suché.

Môžeme si ich umývať každý deň

V prípade príliš mastných vlasov môžeme pokojne zvýšiť frekvenciu ich umývania. Ideálne môže byť denné umývanie, avšak dôkladne dohliadnime na to, aby sme nepoužívali taký šampón, ktorý vyvoláva vyššiu tvorbu mazu. Najlepšie je, ak si zvolíme zásaditý prípravok s pH5, ktorý vôbec nepení, a aj ten radšej zriedime. Je dôležité, aby sme si pri umývaní vlasov riadne vydrhli vlasovú pokožku, vďaka čomu môžeme s väčšou istotou odstrániť prilepený maz.

Ešte viac tipov

Proti mastným vlasom používajme masky s dezinfekčným účinkom. Týmto môžeme zbaviť našu pokožku hlavy zápalu a tiež baktérií a kvasiniek vyvolávajúcich upchanie pórov. Vlasy si nikdy nesušme pri vysokých teplotách. Horúci vzduch totiž roztopí maz, ktorý zostal na pokožke hlavy, a ten sa následne okamžite udrží na vlasoch. Po umytí vlasov si už pokožku nemasírujme silno, keďže mechanické dráždenie môže zintenzívniť činnosť mazových žliaz.

Nie je jedno, čo konzumujeme

Vyhýbajme sa mastným jedlám, mäsovým výrobkom, dresingom a vyprážaným jedlám. Odložme bokom príliš ostré koreniny, alebo ich používajme len v obmedzenom množstve. Zabudnime na alkoholické nápoje a sladkosti obsahujúce mliečnu čokoládu. Miesto nich konzumujme prírodné mliečne produkty, čerstvú zeleninu a ovocie a stravu bohatú na vlákninu. Denne vypime aspoň dva litre vody: aj tým pomáhame očiste organizmu a zastaveniu mastenia sa vlasov.

Prírodné riešenia na mastné vlasy

Sóda bikarbóna úspešne absorbuje zvyšný maz uložený na pokožke hlavy. Jej využitie je mimoriadne jednoduché: každých pätnásť dní nasypme na mastnú pokožku hlavy trochu sódy bikarbóny. Nechajme pôsobiť 10 minút a následne dôkladne vyčešme z vlasov. Môže byť tiež užitočné, ak si vlasy pred umytím prepláchneme čerstvou citrónovou šťavou alebo pár lyžicami jablčného octu zriedeného vodou. Aj odborníci Kolumbijskej univerzity odporúčajú aplikáciu šampónov s citrónovým základom, keďže tieto prípravky vo väčšine prípadov zlikvidujú mastenie sa vlasov. Dobrú službu nám spraví aj zelený íl, táto prírodná látka má výborné absorbčné vlastnosti a odstraňuje aj maz z vlasov, resp. vlasovej pokožky.

 

Šampón na mastné vlasy | Tipy a prírodné riešenia 162

Svrbiaca pokožka hlavy, aj po umytí nečisto a zanedbane vyzerajúce, postupne stenčujúce sa vlasy: jednoznačné príznaky nadmernej produkcie mazu spôsobujúcej mastenie vlasov. Hoci existujú šampóny na mastné vlasy, najlepšie pochodíme, ak na riešenie problému zavoláme aj prírodu. Pozrime sa, ako môžeme spraviť ešte účinnejšími šampóny vyvinuté na mastné vlasy.     Príčinou ma...
Čítajte ďalej

Omega-3 mastné kyseliny | predchádzajú arterioskleróze 155

Kardiovaskulárne choroby sú najčastejšou príčinou úmrtí na celom svete. Hoci niektoré z týchto prípadov majú dedičné príčiny, zmena životného štýlu je to, čo možno urobiť, aby sa zabránilo väčším ťažkostiam. Jedným zo spôsobov je zvýšiť príjem omega-3 mastných kyselín. Omega-3 mastné kyseliny neoznačujú druh mastných kyselín. Je totiž reč o polynenasýtených mastných kyselinách, sem patrí...
Čítajte ďalej

Omega-6 mastné kyseliny a ich účinok 154

V záujme optimálneho fungovania organizmu treba stravovanie a jedálniček upraviť tak, aby  podiel omega-3 a omega-6 mastných kyselín bol vyvážený. Aj napriek prospešným vlastnostiam, predovšetkým pre preventívny účinok, nadmerný príjem omega-6 kyselín môže mať vážne následky. Z tohto dôvodu je dôležité vedieť, v ktorých potravinách sa nachádza vo väčšom množstve. Za normálnych ...
Čítajte ďalej