Nebezpečenstvo pri uštipnutí komárom: tipy proti komárom

Uštipnutie komárom môže spôsobiť nielen nepríjemné svrbenie, ale aj alergické reakcie. Jediným spôsobom predchádzania je držanie si hmyzu od tela, a v prípadne uštipnutia si neškrabať svrbiacu pokožku. Týmto totiž poskytujeme ešte väčšiu šancu choroboplodným zárodkom na to, aby sa dostali do nášho organizmu, navyše sa rana môže zapáliť a môže hnisať.


Popri zelenajúcej sa prírode, príjemnom počasí a hrejivom slnku je aj komár povinným sprievodcom leta.  Na ich prítomnosť upozorňuje okrem charakteristického bzučania a bez patričnej ochrany –  existencia stále väčšieho množstva svrbiacich štípancov. Krv sajú výlučne iba samičky, samce komárov sa živia rastlinnými šťavami. Vo väčšine prípadov sa štípanec od komára vylieči bez stopy, môže sa však stať, že tento hmyz vyvolá u citlivých osôb alergické reakcie, alebo vnesie do organizmu choroboplodné zárodky spôsobujúce vážne ochorenia.
 

Proti štípancom sa môžeme chrániť aj klímou

Komár je nesmierne bdelý a rýchly, preto sa ho holou rukou alebo plácačkou na muchy ťažko zbavíme. Netreba sa usilovať vyslovene o jeho zabitie, dôležitejšie je, držať si ich od tela tento hmyz, sajúci krv, ktorý je nebezpečný najmä za súmraku a svitania. Našťastie okrem tradičných spôsobov nám dnes pomáha aj moderná technika a trochou pozornosti sa možno štípancom vyhnúť.

  • Komáre nemajú radi chlad, preto je klíma účinnou zbraňou proti nim.
  • Ruší ich aj väčší pohyb vzduchu, preto sa môžeme lepšie cítiť aj pri zapnutom ventilátore.
  • V prípade potreby si dajme namontovať na okno sieť proti komárom.
  • V tropických krajinách použime baldachýny vybavené sieťou proti hmyzu.
  • Používajme insekticídy, alebo sviečky na báze kvetu dalmatiánu alebo vôňovca levanduľového.
  • Keď sa zdržiavame za súmraku, alebo svitania vonku, oblečme si odev s dlhými rukávmi, najlepšie svetlejšej farby, pretože komár má rád tmavšie farby, vstrebávajúce viac tepla.
  • Nepokryté časti tela si natrime, alebo nastriekajme repelentom. Nezabúdajme, že potenie ľahko zmyje ochrannú látku, preto úkon zopakujme.
  • Nezabúdajme, že komáre sú aktívne najmä za šera, na vlhkých a teplých miestach.
  • Odstráňme v záhrade, alebo na balkónoch hnijúcu vodu, vylejme pod črepníkmi nádoby s vodou, tieto znamenajú živnú pôdu pre larvy komárov.
  • Zakryme sieťkou proti hmyzu rastliny, vyžadujúce si časté zavlažovanie.
  • Raz týždenne polejme repelentom exteriérové žľaby.
  • Vyhýbajme sa hlineným podložkám pod kvetináče, hlinená voda láka komáre.
  • pod voľným nebom, alebo na terase urobia dobré služby pasce na hmyz s UV svetlom.
  • Dajme si do okna, alebo na balkón rastliny odpudzujúce komáre:  plektrant, medovku, levanduľu, bazalku, alebo rozmarín.

Na mieste uštipnutia sa väčšinou vytvorí silne svrbiaca hrčka a v niektorých prípadoch – u precitlivelých na uštipnutie – ako alergická reakcia, krvná podliatina,  alebo aj pľuzgiere s tekutinou. Pokiaľ miesto štípanca zahnisá, alebo sa objavia alergické symptómy: tažké dýchanie, nutkanie na vracanie, horúčka, treba vyhľadať lekára.

Čo robiť po uštipnutí?

Najdôležitejšie je, aby sme si nerozškriabali miesto štípanca, pretože tým zvyšujeme riziko infekcie. Postihnutú plochu umyme mydlovou vodou, keď máme možnosť, tak ju pre istotu aj dezinfikujme. Po tom natrime hrčky nejakým prostriedkom proti svrbeniu.  Účinné sú prostriedky s obsahom amoniaka, hydrokortizónu a antihistamínu, tieto zabránia nepríjemným príznakom v priebehu krátkeho času. Kto o sebe vie, že je alergický na uštipnutie, nech užije antihistamínovú, alebo kalciovú tabletku.  Silné svrbenie možno tlmiť aj ľadom.

Vedeli ste?

Podľa pozorovaní je pravdepodobnejšie, že komár uštipne ľudí s krvnou skupinou nula, ďalej preferuje mužov, deti a ľudí s nadváhou.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email