Zelený íl na mastné vlasy!

Liečivé účinky zeleného ílu boli známe už v staroveku, ošetrovali sa ním kožné zápalového ochorenia, infekcie, používal sa na hojenie rán a starostlivosť o pokožku. V súčasnosti sa používa predovšetkým na ošetrovanie aknóznej pokožky, ale aj pri starostlivosti o vlasy: odporúča sa najmä na mastné vlasy!


Íl je nespevnená usadená hornina, ktorej najdôležitejšou zložkou je kremičitan hlinitý. Obsahuje aj množstvo minerálnych a organických látok, ku ktorým patrí napr. kremík, hliník, železo, vápnik, horčík a alkalické kovy. Zelený íl, inak nazývaný aj liečivá hlina alebo živá hlina, obsahuje rovnaké chemické prvky, aké možno nájsť v ľudskom organizme. Zelený íl obsahuje aj meď, ktorej vďačí za svoju farbu.

Chráni a vyživuje tkanivá

Vysoký obsah kremíka umožňuje zelenému ílu posilňovať steny žíl a tepien, ako aj zlepšovať stav pokožky, vlasov a nechtov. Jeho vnútorné užívanie zmierňuje pálenie záhy, obnovuje správnu hodnotu pH v tráviacom trakte. Urýchľuje hojenie zlomenín, pôsobí preventívne proti artritíde a reumatizmu, znižuje riziko prepuknutia sklerózy. Silný antibakteriálny účinok zeleného ílu potvrdili aj výskumy vedcov z Arizona State University. U pacientov, podrobených tomuto výskumu, zmizlo z organizmu, práve vďaka pôsobeniu zeleného ílu, 99 % baktérií typu Escherichia coli, Salmonella typhimurium, Pseudomas aeruginosa a Mycrobacterium. Okrem toho je zelený íl účinný aj proti baktérii Staphylococcus aureus, ktorej mnohé odnože sú odolné aj voči antibiotikám. Tieto baktérie sú zodpovedné za vznik ulceróznej kolitídy (zápal vnútornej sliznice hrubého čreva), infekčnej salmonelózy, za vznik zriedkavých kožných chorôb spôsobených bazénovou chémiou a zápal srdcovej chlopne.

Zelený íl – vhodný aj na starostlivosť o mastné vlasy

V kozmetickom priemysle sa čoraz viac využíva zelený íl ako jedna zo zložiek kozmetických prípravkov: pílingov, masiek na tvár, vlasovej kozmetiky. Mimoriadne účinne lieči aknóznu pleť, keďže vyniká svojimi protizápalovými a antibakteriálnymi vlastnosťami: nielenže pomáha pri liečbe pupencov a komedonov, ale zmierňuje aj vznik kožných infekcií. Odporúča sa predovšetkým používať na mastnú pleť. Pokožku totiž vyživuje tak, že upravuje činnosť mazových žliaz, a predchádza tak jej dehydratácii. Správne regulovaná tvorba kožného mazu je najlepší spôsob, ako zabrániť výskytu akné! Práve vďaka tejto vlastnosti dokáže zelený íl účinne pomáhať aj v starostlivosti o mastné vlasy. Mastné vlasy spôsobuje nadmerná aktivita mazových žliaz na pokožke hlavy, čím vzniká nadprodukcia mazu v cibuľkách vlasových folikulov.

Viaže na seba vlasom škodiace toxíny

Nadmerná tvorba mazu, vznik lupín a rôzne podráždenia pokožky úzko súvisia s nesprávnym  výberom vlasovej kozmetiky, príp. sú dôsledkom nedostatočného vymytia šampónu z vlasov. V takýchto prípadoch prináša úľavu použitie prípravku so zeleným ílom, ktorý pokožku upokojí, viaže na seba škodlivé chemikálie obsiahnuté v šampónoch a dokáže pohltiť odumreté čiastočky kože a toxíny hromadiace sa v nej. Najlepším riešením je umývanie vlasov prípravkom s obsahom zeleného ílu, je to narýchlejší spôsob eliminácie zvýšenej tvorby mazu vo vlasovej pokožke a zároveň najúčinnejšia cesta, ako predchádzať zápalom pokožky a iným bakteriálnym infekciám.

Vedeli ste, že?

Prvé písomné zmienky o terapeutických účinkoch zeleného ílu pochádzajú z Mezopotámie z obdobia 26. storočia pred naším letopočtom. Podľa viacerých predpokladov už človek vzpriamený (Homo erectus) liečil svoje poranenia zmesou ílu a hydroxidu železitého. Aj kráľovná Kleopatra ho nadmieru uctievala, používala ho totiž na udržanie svojej mladej pleti.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email