Žihľavový čaj na vonkajšie použitie

Žihľava je mimoriadne širokospektrálna a hodnotná liečivá rastlina. Jej dobročinné účinky sú známe už oddávna, posilňuje imunitný systém a aplikovaná vo forme kúry znamená liečbu viacerých ochorení. žihľavový čaj možno úspešne aplikovať aj zvonka, dokonca aj skrášľuje.

Žihľavový čaj na vonkajšie použitie

Odvar zo žihľavových listoch nazbieraných na jar je vynikajúcim analgetikom, z nich pripravený sedací kúpeľ zmierni každodenný život ľudí postihnutých reumou alebo hemoroidmi.  K tomu nepotrebujeme nič iné, iba pridať pohár žihľavového čaju do vane horúcej vody.  Nezabúdajme ani na to, že žihľava vďaka svojmu vysokému obsahu chlorofylu má silné farbiace účinky, a môže prefarbiť aj glazúru či porcelán.  Žihľavový čaj je vynikajúcim kloktadlom, pretože zmierňuje  bolesti hrdla, a uľahčuje vylučovanie hlienov. Kloktadlo si pripravíme nasledovne: do pol litra vody pridáme navŕšenú lyžicu sušeného žihľavového listu a potrebujeme pridať ešte za lyžicu listu ostružiny.

Žihľava je dobrá aj na kožné problémy a reumu

Čersto nazbierané mladé lístky sú dobre aplikovateľné na čistenie pleti, a para zo žihľavového čaju prispieva k zmierneniu akné v puberte. V záujme dosiahnutia efektívnejšieho výsledku si po naparovaní stiahnime póry osviežujúcim odvarom zo žihľavových listov.  Dáme 60 gramov suchých a 200 gramov čerstvých žihľavových listov variť do litra horúcej vody cca. 10 minút, a potom necháme postáť ešte 20 minút. Precedíme, a tekutinou navlhčíme vatový tampón, a ráznymi pohybmi, tak, aby sme si pritom nespôsobili bolesť, ním viackrát pretrepeme pokožku tváre.  Odvar zo zostávajúceho žihľavového čaju môžeme uskladniť viac dní v chladničke, takže ani zvyšok nevylejme.  Lisovanú šťavu z mladých žihľavových listov môžeme použiť ako obklad, odstráni alergické začervenanie pokožky, resp. pálivé, bolestivé príznaky po bodnutí hmyzom, a tampónom namočeným v žihľavovej šťave možno zastaviť aj krvácanie z nosa. Čerstvo zbieraná žihľava je vhodná aj proti dne a reume, keď si nimi šľaháme bolestivé časti tela.

Umývajme si vlasy žihľavovým čajom

Mnohým spôsobuje problém, že ani drahé šampóny, balzamy alebo tonikum nedokáže zabrániť tomu, aby boli vlasy mastné a s lupinami.  Našťastie ponúka žihľavový čaj riešenie aj na tieto neduhy, keďže stimuluje krvný obeh, používajúc na zmytie vlasov, môže zastaviť aj vypadávanie vlasov v ranom štádiu. Tentokrát nie sú potrebné žiadne čáry-máry, čerstvé listy žihľavy zalejeme horúcou vodou, necháme vychladnúť, a takto pripravenou vodou na vlasy, si vlasy jednoducho opláchneme. Dôležité je, aby žihľavový čaj bolo posledným zmývaním vlasov, po jeho aplikácii si už na vlasy nenanášajme žiadny iný prostriedok. V prípade silno mastných vlasov si môžeme do žihľavovej vody na vlasy prídať aj odvar z prasličky, šalvie a rozmarínu.  Proti lupinám sa oplatí vyskúšať vlasové tonikum na báze žihľavy, ktoré si pripravíme tak, že v pol litri vriacej vody uvaríme rovnaké množstvo - cca 3 hrste žihľavového koreňa. Precedený čaj si vtierajme do vlasovej pokožky 2-3 krát denne, a jeho priaznivé účinky nenechajú na seba dlho čakať.

Vedeli ste?

Hoci je liečivá sila žihľavy známa už po stáročia, v skutočnosti ju používali ako základnú surovinu tkaniva už omnoho skôr.  Už v hroboch z doby bronzovej našli tkanivá zo žihľavy, ktoré sú takmer tak silné, ako z plátna.  V čase prvej svetovej vojny sa často žihľavou nahrádzala chýbajúca bavlna.

Žihľava na detoxikáciu a proti zápalom 55

Najdôležitejšími členmi rodiny žihľavovitých z  lekárskeho hľadiska, je žihľava veľkolistá a žihľava malolistá. Aj keď pre pichľavé stonky a listy mnohí ľudia majú z nej strach,  žihľavu môžete využiť pri mnohých  ochoreniach alebo nepríjemných zdravotných problémoch. Pomenovanie pochádza z latinského slova urere, čiže spáliť, čo je veľmi výstižný názov, pretože pri dotyku...
Čítajte ďalej

Prirodzený spôsob riešenia akné 1

Akné sa môžu objaviť v ktoromkoľvek veku, ale najčastejšie znepríjemňujú život dospievajúcej mládeži. Mnohí sa utiekajú v nádeji rýchlej pomoci ku chemickým kozmetickým prípravkom, zabúdajúc na to, že existuje mnoho prirodzených spôsobov na riešenie tohto problému. Príčinou vzniku „tradičných" akné je upchatie mazových žliaz. Ak do nich preniknú škodlivé baktérie - napríklad pr...
Čítajte ďalej

Žihľava na detoxikáciu a proti zápalom 57

Najdôležitejšími členmi rodiny žihľavovitých z  lekárskeho hľadiska, je žihľava veľkolistá a žihľava malolistá. Aj keď pre pichľavé stonky a listy mnohí ľudia majú z nej strach,  žihľavu môžete využiť pri mnohých  ochoreniach alebo nepríjemných zdravotných problémoch. Pomenovanie pochádza z latinského slova urere, čiže spáliť, čo je veľmi výstižný názov, pretože pri dotyku...
Čítajte ďalej