8 tipov na úspešné chudnutie

Mnohí a často chudnú, ale kilá sa vracajú. Ako a s čím chudnú tí, ktorým sa diéta podarí?

8 tipov na úspešné chudnutie

1. Drastické chudnutie neprináša dlhodobý výsledok. Všeobecne je udržateľný úbytok hmotnosti kilo za týždeň, rýchlejšie tempo nebýva vyslovene zdravé.

2. Dôležité je, nestrácať svaly, ale nadbytočný tuk. Dosiahnuť sa to dá tak, že nehladujeme, to znamená prijímame nášmu veku, pohlaviu a postave adekvátne množstvo kalórií, ale nie viac. Druhým dôležitým faktorom je šport, keď pracujú svaly, tie spotrebujú stále viac energie, a chudnutie sa stáva rýchlejším a ani svalstvo neubúda.

3. Tuk nie je vyslovene zlý: stále viac výskumov poukazuje na to, že mastnejšie jedlá nespôsobujú nadváhu tak, ako prílišný príjem sacharidov. To však neznamená, že mastné jedlo je aj zdravé, ale trvalé chudnutie možno dosiahnúť znížením príjmu sacharidov.

4. Menej časté stravovanie vedie k chudnutiu?  Opak je pravdou.  Jedzme častejšie, ale menšie množstvo. Dajme si denne štyrikrát alebo päťkrát, na malom tanieri malú porciu jedla.

5. Ku každému jedlu si dožičme bohato vodu! Veľký pohár vody zmierňuje vlčí hlad, a veľa tekutín pomáha aj pri trávení.

6. Konzumujme veľa vlákniny, pomáha nám nielen schudnúť, ale aj uchovať zdravie. Na potravinovú vlákninu sú bohaté ovocie a zelenina, prívarky a ovsené otruby, ako aj ovsené vločky.

7. Raňajkuj ako kráľ, toto ľudové porekadlo je aktuálne i dnes. Keď chceme schudnúť, každopádne raňajkujme. Skonzumujme vtedy väčšiu časť obilnín. Poobede a večer si už z jedla iba uštipkávajme. Dve hodiny pred spaním si už nedávajme veľa tuhého jedla. Na večeru si radšej dávajme ľahkú polievku.

8. O chudnutí rozhoduje hlava. Rozhodnutie a vytýčenie cieľa sú veľmi dôležité k tomu, aby sme to predčasne nevzdali.  Napr. na koniec štvortýždňového obdobia si vytýčme nejakú odmenu, ktorá nám prináleží aj keď neschudneme dostatočne, ale poctivo sme sa o to usilovali.

Vzorový jedálny lístok jarného chudnutia 156

V zime  sa človek hýbe oveľa menej, a konzumujú sa ťažké jedlá s obsahom tuku oveľa častejšie, takže niet divu,  že takmer každému  nabehne  niekoľko kíl navyše. Našťastie jarné chudnutie sa snúbi s detoxikáciou, absolvovaním ktorej sa ľahko dá získať pôvodná váha, ba čo viac, aj  cítiť sa bude človek oveľa lepšie. Jar je obdobím veľkého upratovania, &n...
Čítajte ďalej

Citrónová diéta | Detoxikácia a chudnutie 150

Myšlienka citrónovej diéty (nazývaná tiež limonádová diéta) vznikla v sedemdesiatych rokoch a bola vyvinutá prírodným liečiteľom Stanelym Burroughsom, ktorý ju nazval Master Cleanse diétou. Od jej vzniku síce uvidelo svetlo sveta mnoho iných detoxikačných kúr, popularita Master Cleans však ostáva nemenná. Nie náhodou, nakoľko citrónová diéta je jednou z najúčinnejších redukčných diét resp. najúčin...
Čítajte ďalej

Detoxikačná špargľa | Dobrá aj na chudnutie 150

Špargľa alebo ľudovým menom asparágus, zajačí tieň, je trváca rastlina patriaca do čeľade špargľovitých. Dnes sa najčastejšie používa pomenovanie  asparágus, slovo gréckeho pôvodu a znamená mladý púčik. Špargľa je vynikajúci detoxikačný prostriedok, navyše disponuje veľmi nízkym obsahom kalórií, takže bez problémov ju môžete konzumovať počas diéty. V Číne ju poznali už  50...
Čítajte ďalej