Superpotraviny pre ženy | 8 účinných superjedál

Zdravá výživa, a obzvlášť dôležitosť konzumácie superpotravín je nezávislá od veku a pohlavia. Napriek tomu je pravda, že existujú také superpotraviny, ktoré sú odporučené vyslovene ženám, pretože nimi môžeme predchádzať ženským problémom, alebo s ich ich liečiť, alebo sú pre nás užitočné, keď čakáme dieťa.

Superpotraviny pre ženy | 8 účinných superjedál

Za superpotraviny označujeme také jedlá a nápoje, v prvom rade ovocie a zeleninu, ktoré vo výnimočno veľkom množstve a pestrosti obsahujú nevyhnutné živiny pre organizmus. Tieto sú samozrejme pre každého človeka rovnako dôležité, ale existujú také, ktoré predstavujú pre ženy obzvlášť vhodné zloženie, veď môžu poslúžiť práve v období gravidity, alebo pri ženských chorobách, a chorobných zmenách (rakovina prsníka, rednutie kostí).

Takéto živiny obsahujú nasledovné, pre ženy obzvlášť výhodné superpotraviny.

  • Kel

Keď sa hovorí o spomalení procesu osteoporózy, o jej prevencii a o zmiernení príznakov, je naším najdôležitejším spojencom vitamín K, vďaka ktorému možno predchádzať kôrnateniu tepien a má protirakovinové vlastnosti. Vitamín K totiž zefektívňuje usadzovanie vápnika v kostiach, stimuluje minerálne látky, bielkovinu nachádzajúcu sa v kostiach - zvanú osteokalcín a spomaľuje prirodzený úbytok kostí. Na zachovanie zdravia a pevnosti zubov a kostí je nevyhnutný aj vitamín A-,  Jedna šálka kelu znamená príjem sedemnásobnej dennej dávky vitamínu K a dvonásobok doporučenej dennej dávky vitamínu A. Superpotravina kel je bohatá aj na vitamín C., ktorý ako všeobecný posilňovač imunity bojuje aj s rakovinou.

  • Špargľa

Je pravda, že nie v takom množstve ako kel, ale aj špargľa je bohatá na vitamín K.  V 200 gramoch špargle je ho toľko, koľko potrebuje dospelý organizmus na jeden deň. Obsahuje vitamín A, aj preto je špargľa takou superpotravinou, ktorá môže veľa pomôcť ženám v boji proti osteoporóze. Aj v období gravidity sa konzumácie tejto superpotraviny odporúča, pretože sa v nej v hojnom množstve vyskytuje kyselina listova, ktorá je mimoriadne dôležitá pre embryo, a prispieva k prevencii rázštepu chrbtice.

  • Špenát

Iba v 30 gramoch špenátu nájdeme dvojnásobné množstvo dennej dávky vitamínu K-, a polovicu množstva vitamínu A.  Nie je preto náhoda, že špenát je jednou z najlepších rastlín proti osteoporóze. Obsahuje aj značné množstvo kyseliny listovej a vitamínu C. Ide o superpotravinu, ktorú možno ženám srdečne odporúčať, aj na prevenciu demencie a rakoviny hrubého čreva, chráni oči, a spomaľuje starnutie kože.

  • Grapefruit

Flavonoidy zmierňujú riziko mozgových katastrof typických pre niektoré ženy, v značnej miere prispievajú k zachovaniu zdravia srdca a ciev, vďaka ich antioxidačným vlastnostiam ich môžeme využiť aj ako prevenciu proti rakovine, resp. v jej liečbe. Grapefruit je jednou z tých vyslovene ženám odporúčanou superpotravinou, ktorá obsahuje veľké množstvo flavonoidov, ako aj antioxidantu- vitamínu C.    

  • Modré a červené ovocie

Za superpotraviny sa rátajú aj vynikajúce zdroje vitamínu C a K,  modré a tmavočervené ovocie, medzi nimi maliny, černice a čučoriedky. Tieto superpotraviny obsahujú navyše aj horčík. Táto minerálna látka je dôležitá preto, lebo je nepostrádateľná pre adekvátny vývoj plodu.  Sem možno zaradiť aj jahody, pretože sú zdrojom veľkého množstva vitamínu C, ako aj kyseliny listovej.

  • Avokádo

Keď lesné ovocie prospieva gravidnej matke, konzumácia avokáda je takmer povinná. Avokádo je nielen bohaté na vitamíny C a K, ale posilňuje aj imunitný systém a kosti, a obsahuje aj väčšie množstvo horčíka potrebného na vývoj plodu, ako aj kyselinu listovú, ktorá slúžia na prevenciu vrodených vývojových vád. Pol kila avokáda pokrýva dennú potrebu kyseliny listovej.  Navyše táto superpotravina prispieva aj k formovaniu postavy, keďže účinne spaľuje tuky uložené na brucho. 

  • Ľanové semeno

Ľanové semeno je bohaté na vlákninu, ale dôležité sú aj lygnány, ktorých prirodzeným zdrojom je okrem sezamových semienok práve ľanové semeno. Lygnany sú fytoestrogény s antioxidačným účinkom, ktoré znižujú riziko nádorov, predovšetkým rakovinu prsníka. K tomu postačuje zjesť denne 2-3 čajové lyžičky z tejto ženskej superpotraviny denne, surovú, vo vode, alebo zmiešanú v šaláte. Ak ju chceme užívať ako kúru, spýtajme sa predtým nášho lekára, pretože pri užívaní niektorých druhov liekov sa denné užívanie ľanového semena neodporúča.

  • Jogurt

Pre ženy po päťdesiatke je mimoriadne dôležitý zvýšený príjem vápnika, veď týmto sa dá zmierniť osteoporóza. 100 gramov jogurtu denne pokrýva 20 percent potrebného denného príjmu. Ženám sa oplatí podávať produkty obohatené vitamínom D, pretože tento vitamín zlepšuje využitie vápnika.

Vedeli ste?

Superpotraviny nestrácajú svoj účinok ani v sušenej, práškovej forme, preto môže byť užitočné ich brať aj vo forme doplnkov výživy. 

 

Zdroje:

http://www.webmd.com/women/womens-health-tips-16/slideshow-women-superfoods?ecd=soc_fb_170407_cons_ss_womensuperfoods&linkId=100000000271774

http://nutritiondata.self.com/

https://www.supergreens.hu/mi-az-a-szuperelelmiszer

Zelenina a ovocie: 10 dávok denne pre dlhý život 1

Významne znižime riziko infarktu, mozgovej príhody, rakoviny a predčasnej smrti, keď konzumujeme desať dávok zeleniny a ovocia denne - píšu výskumníci z londýnskeho Imperial College. Z ich výskumov vyplýva, že najlepšie výsledky dosiahneme, keď zjeme zo zeleniny a ovocia príležitostne asi 800 gramov.  Odborníci už dávno odporúčajú, že v záujme predchádzania najčastejším a pritom najnebez...
Čítajte ďalej

Prechladnutie a chrípka | Naozaj pomôže vitamín C? 178

Vitamín C má množstvo pozitívnych účinkov. Na jeseň a v zime, a to najmä v záujme  prevencie pred prechladnutím a chrípkou, môže byť naším spojencom. Bohužiaľ, na rozdiel od všeobecného názoru, vitamín C nie je všemocný: pri prechladnutí, chrípke môže byť úspešne použitý len vtedy, ak sú splnené určité podmienky, takisto nemá zmysel ani jeho  predávkovanie. Choroby na jeseň a&...
Čítajte ďalej

Liečivé účinky kamiliek | Kedy a ako ich použiť? 172

Kamilky patria medzi najznámejšie a najčastejšie používané liečivé rastliny. Sú takmer „povinnou“ súčasťou domácej liečby prechladnutia a vyrážok, pre ich blahodarný vplyv na organizmus sú však ich možnosti využitia oveľa všestrannejšie: sú účinné pri väčšine „každodenných“ ochorení, ktoré si vyžadujú lekárske ošetrenie iba v krajnom prípade. Existuje len málo populárnejších liečivých rastlín...
Čítajte ďalej