Príznaky menopauzy: zmiernenie ťažkostí

Plodný cyklus ženy začína zhruba vo veku 12-14 rokov prvou menštruáciou a v priemere trvá 35-37 rokov.  Vtedy nastáva menopauza, alebo klimaktérium, prechod, ale jeho príznaky môžeme pociťovať omnoho skôr, aj vo veku štyridsať rokov.

Príznaky menopauzy: zmiernenie ťažkostí

O menopauze hovoríme vtedy, keď po poslednej menštruácii vyvolanej vaječníkmi ostáva žena bez ďalšej menštruácie. Vo vaječníkoch ostáva postupom veku stále menej vajíčok, jednak spontánne zahynú, jednak nefungujú adekvátne a tak sa hladina estrogénu, a jeho vplyvom aj hormónu LH znižuje. Pritom sa množstvo hormónu FSH v porovnaní s predchádzajúcim obdobím zvýši na 10-20 násobok. Tieto náhle zmeny hladiny hormónov sú zodpovedné za časť príznakov menopauzy. Najdôležitejšie je, že sa zmení menštruačný cyklus. Ženy, s pravidelným cyklusom sa ocitnú tvárou tvár javu, že trpia polymenoreou- častým krvácaním-, alebo oligomenoreou- aj 40 dňovými prestávkami medzi jednotlivými menštruáciami.  Aj kvalita krvácania sa môže meniť, menštruácia je takmer zanedbateľná, alebo v opačnom prípade je silná a dlhá. V prechode sa často objavuje spotting, to je menšie množstvo špiniaceho krvácania medzi dvoma menštruáciami.

Prechod pozostáva z viacerých fáz

Klimaktérium začína vo veku 42-43 rokov premenopauzou. V tomto období ešte vaječníky fungujú, ale v porovnaní s predošlým obdobím tam dozrieva menej vajíčok, klesá hladina progesterónu a estrogénu. Rastie riziko vzniku nádorov. Vo veku 49-52 rokov nastupuje perimenopauza, predchádzajúca úplnému vynechaniu menštruácie - spolu s klasickými  - vazomotorickými príznakmi - návaly tepla, potenie, suchosť pokožky a  sliznice, podráždenosť, poruchy spánku. Poslednou fázou je postmenopauza nastupujúca vo veku nad 52 rokov. Hoci v tomto veku odznievajú klasické príznaky, urýchľuje sa proces znižovania hustoty kostí, respektíve sa mení aj rozklad tukov v krvi, čím vznikajú usadeniny na cievach a rastie riziko srdcovo-cievnych ochorení.

Príznaky menopauzy

  • Priberanie na váhe: väčšina žien, aj tie, ktoré pravidelne športujú priberú najmä v oblasti podbruška a na bokoch niekoľko kíl, zlou správou je, že ono sa tak deje aj pri nezmenených zvykoch v stravovaní, navyše v období menopauzy ide aj chudnutie ťažšie a pomalšie.
  • Návaly tepla: tento nepríjemný príznak sa týka takmer každej ženy v období menopauzy. Často sa spája - najmä v noci - silným, stúpajúcim potením sa.
  • Suchosť v pošve: prichádza spolu s prechodom, jeho príčinou je pokles hladiny estrogénu, zodpovedného za zvlhčenie intímnej sliznice. Nepríjemným následkom je, že suchá pošva je viac vystavená infekciám - napríklad Candide - rovnako je tým narušený aj pohlavný život, keďže akt sa spája s bolesťou a pálivým pocitom.
  • Pokles sexuálneho libida: pokles produkcie hormónov sa dotkne aj hladiny testosterónu. Keďže v období menopauzy sa tvorí menej testosterónu vo vaječníkoch a nadobličkách, znižuje sa aj ženské libido.
  • Podráždenosť: je v úzkom prepojení s poruchami spánku príznačnými pre menopauzu a s pocitom úzkosti.
  • Únava, nedostatok energie.
  • Slabosť kĺbov: prechod prispieva k urýchleniu procesu rednutia kostí, čo sa týka aj zaťažiteľnosti kĺbov.
  • Vysoký krvný tlak: keďže je normálnym sprievodným javom menopauzy pokles estrogénu chrániaceho srdce, počas prechodu sa zvýši riziko kardiovaskulárnych chorôb.
  • Menšie poruchy pamäte.
  • Vypadávanie vlasov: je výsledkom hormonálnych zmien, vlasy a ochlpenie tela sa stenšuje a redne.

Medzi príznaky menopauzy môžu patriť aj problémy s močením a náhle sa zjavujúci, silný tlkot srdca. V záujme toho, aby sme tieto príznaky znížili na minimum, je nepostrádateľná zmena životného štýlu a ako doplnkovú terapiu možno aplikovať kopu prírodných liečebných metód. V období menopauzy je obzvlášť dôležitý pravidelný pohyb a správna výživa.  V tomto období potrebuje organizmus ešte viac vlákniny nachádzajúcej sa v čerstvom ovocí a zelenine, ako aj na omega -3 mastné kyseliny, nachádzajúce sa v rybách a v olivovom oleji, veľmi sa doporučuje jedálniček na báze stredomorskej diéty.  Dôležitý je aj zvýšený príjem vitamínu D, horčíka, fosforu, zinku, selénu a vápnika.

Nezabúdajme: príznaky menopauzy nie sú chorobami, za ktoré sa treba hambiť: sú súčasťou prirodzeného biologického cyklu organizmu!

Vedeli ste?

Medzi slonmi zastáva úlohu vedúcej svorky vždy tá slonica, ktorá už nie je plodná, ale vie poskytnúť množstvo skúseností nasledujúcim generáciám.

Depresia – jej príznaky a príčiny | Fakty a omyly 160

Všetci sme už mali zlé dni, keď sme boli  unavení, smutní alebo podráždení viac ako zvyčajne. Mnohí myslia v takejto chvíli na to, že sú to  príznaky depresie, pričom depresia, melanchólia, a prechodná podráždenosť  zďaleka nie je to isté. Kým posledné dva prípady nevyžadujú ošetrenie lekárom, pacienti s depresiou, v závislosti od typu a závažnosti ochorenia, najčastejšie ...
Čítajte ďalej

Príznaky mozgovej porážky | Poznanie príznakov môže zachrániť život 158

Mozgová porážka udrie väčšinou nečakane, z jednej chvíle na druhú. Existujú však prechodné príznaky, na základe ktorých môžeme predpokladať vývin mozgovej porážky. Keď ich poznáme, možno sa skôr vyhnúť kritickému, život ohrozujúcemu stavu. Ešte niečo: pri mozgovej porážke záleží na každej minúte, je životne dôležité, aby bol chorý v priebehu troch hodín vyšetrený a aby bola zahájená liečba. M...
Čítajte ďalej

Srdcový infarkt a jeho príznaky | Potiaže a symptómy 158

V prípade srdcového infarktu je najdôležitejšie, aby sa chorý čo najskôr dostal do nemocnice. Najväčšie šance na to má, keď vieme, aké sú príznaky infarktu, a včas zavoláme záchrannú službu. Ešte niečo : príznaky srdcového infarktu sa objavujú často pred záchvatom, a treba ich brať v záujme predchádzania  infarktu vážne.  Väčšina príznakov poukazujúcich na srdcový infarkt sa týka hr...
Čítajte ďalej