Fenikel proti chorobám? Môže pomôcť pri viacerých problémoch

Zlé trávenie, bolesti zubov, nadúvanie, zápaly, silný kašeľ – na zmiernenie týchto ťažkostí môžeme siahnúť po fenikli.  Je vynikajúcim antioxidantom, prispieva k posilneniu imunity, ženy ho môžu úspešne použiť aj pri menštruačných bolestiach.


Fenikel – Foeniculum vulgaris – pochádza pôvodne z mediteránskeho prostredia, jeho aplikácia má za sebou niekoľko tisícročnú minulosť – Rimania ho požívali pred svadbami, aby predchádzali bolestiam žalúdka a nadúvaniu. Používa sa na zlepšenie trávenie a podporu chuti do jedla, a to už od stredoveku, okrem toho pomáha aj pri bolestiach zubov.
Keďže konzumácia fenikla silno ovplyvňuje chuťové receptory, kedysi bolo zvykom menej poctivých krčmárov, aby dali hosťovi nakrájaný fenikel predtým, ako ho ponúkli vínom horšej kvality.
Táto markantná rastlina, podobná anízu, je vynikajúca korenina, a možno z nej pripraviť vynikajúce alkoholické nápoje. Jeho ingrediencie, prospešné pre zdravie, sa nachádzajú v hľuze, ale aj v kvetoch, listoch a semenách (ktoré sú v skutočnosti plodmi). Fenikel je príbuzný petržlenu, mrkve a koriandru.

Priaznivé zloženie

Má nízky obsah kalórií, čo možno pripísať tomu, že obsahuje 90 % vody a iba 0,2 % tuku.  Jeden pohár feniklu nám poskytne 14 % doporučenej dennej dávky vitamínu C a asi 10 % vlákniny, draslíka a molybdénu.  Okrem toho v ňom nájdeme kyselinu listovú, vitamín B5 a B3, ako aj ďalšie minerálne látky: zinok, fosfor, vápnik, horčík, mangán, sodík, železo a selén.
Esenciálny olej z fenikla má zvláštne zloženie, a obsahuje všetkými dôležitými látkami, ako isoquercitrínom, mimoriadne silným antioxidantom, kvercetínom a rutínom, (druhy účinných flavonoidov), ako aj anetolom, aromatickou látkou zabezpečujúcou najviac priaznivých účinkov.
 

Proti tráviacim ťažkostiam

Ako to už v praveku vedeli, fenikel možno využiť proti tráviacim ťažkostiam: pomáha odstrániť a predchádzať nadúvaniu, podporuje tvorbu tráviacich tekutín, a tým zlepšuje metabolizmus.  Užívanie feniklu proti nadúvaniu je vhodné aj pre deti a pre starších ľudí. 
Toto všetko napomáha tomu, že pravidelným užívaním feniklu, obzvlášť feniklového oleja prispeje k tomu, aby sme sa priblížili k vytúženému plochému bruchu.  

Fenikel je antioxidant a posilňovač imunity

Vďaka obsahu flavonoidov a vitamínu C, je fenikel účinným posilňovačom imunity a antioxidantom, jeho užívaním sa chránime pred voľnými radikálmi, ktoré zvyšujú riziko rakoviny, zápalov, ochorenia srdca a ciev, ako aj urýchľujú starnutie buniek.  Surová hľuza fenikla môže pomôcť spomaliť rast malígnych nádorov, a naštartuje v rakovinových bunkách programovaný úhyn buniek. Extrakt z neho pomáha pri nepríjemných symptómoch a vedľajších účinkoch chemoterapie.
Jeho antioxidanty zlepšujú zrak, stav pokožky, ktorá sa stane krajšou a sviežejšou, a zabraňujú lámavosti vlasov a nechtov. Má antimikrobiálne vlastnosti, ktoré podporujú ochranu pred infekciami, a prispievajú k vyliečeniu. 

Je dobrou pomocou pri zápaloch a kašli

Antioxidant anetol, ktorý sa nachádza vo feniklovom oleji, má silné protizápalové účinky, a tieto sa najviac prejavujú pri zažívacích ťažkostiach, obzvlášť pri liečbe zápalu hrubého čreva. Zmierňuje príznaky reumy a degeneratívnych zápalov kĺbov, pomáha vyliečiť zápal očí, a horných dýchacích ciest, medzi nimi aj zápal hrdla.
Rozpúšťa hlieny, je úspešne aplikovateľný aj pri tvrdošijnom kašli, aj keď na tento účel používame skôr semená fenikla a jeho listy.  Keď sa chceme zbaviť kašľa, dajme 3-4 minúty variť v ¾ litri vody za hrsť semena a listu feniklu. Môžeme osladiť medom, a užívajme čo najteplejší, po dúškoch.  Nie je vhodné ho však užívať tesne pred spaním, lebo má mierne diuretické účinky.

Na detoxikáciu

Je vynikajúcim detoxikantom, jeho priaznivé účinky pociťuje najmä pečeň a hrubé črevo, fenikel totiž stimuluje funkciu pečene, a osviežuje krv, a tým pádom sa aj toxíny rýchlejšie vyplavujú z tela, kým jeho vláknina prispieva k čisteniu čreva, odstraňuje škodlivé nánosy v čreve.  Fenikel nám môže byť nápomocný aj pri vyháňaní parazitov, ako mierne diuretický prostriedok stimuluje detoxikáciu obličiek.

Dôležitý zdroj draslíka

Jeho vláknina znižuje hladinu LDL cholesterolu, preto nám fenikel poskytne dobré služby pri predchádzaní a liečení cievnych chorôb. Vďaka význačnému množstvu draslíka, pravidelným užívaním feniklu možno regulovať aj vysoký krvný tlak, a tým pádom klesá riziko chorôb spôsobených hypertenziou, ako napríklad krvácanie do mozgu alebo infarkt.
Obsah draslíka má povahu elektrolytov, čím napomáha vniknutie nervových impulzov do cieľa. Keďže jeho účinné látky stimulujú krvný obeh, fenikel zlepšuje pamäť a koncentráciu.
V ňom nachádzajúce sa železo a histidín (aminokyselina) zohrávajú významnú úlohu v prevencii a liečbe chudokrvnosti, železo je najdôležitejšou zložkou hemoglobínu, a histidin napomáha tvorbe červených krviniek.

Zmierňuje kŕče

Fenikel má mierne upokojujúce účinky.  Odvar z neho, alebo aj čerstvá zelenina znižuje kŕče v podbrušku, či už pochádzajú zo zažívacích ťažkostí, obličkových kŕčov, alebo menštruačných bolestí.
Jeho užívanie sa odporúča aj pre tehotné ženy a ženy v klimaxe. Zmierňuje nutkanie na zvracanie, odstraňuje zvracanie.  V prípade dojčiacich matiek stimuluje tvorbu mlieka, ale jeho účinné látky sa dostanú cez mlieko aj k bábätku, a tým môže zmierniť prípadné bolesti bruška u bábätka. 

Fenikel a kontraindikácie

Extrakt z feniklu nie je povolený užívať dojčatám a malým deťom.  V ojedinelých prípadoch môže spôsobiť alergie, ktorá sa prejaví svrbením úst, jazyka a ústnej dutiny.  Pokiaľ držíme diétu obohatenú o fenikel, nech tá kúra netrvá dlho, a počas nej, majme niekoľko dní pauzy, keď fenikel neužívame.

Čo hovoria vedci?

Výskumníci z University of Texas zistili, že anetol, obsiahnutý v fenikli vo veľkej miere, obmedzuje indukovanú TNF reakciu (TNF – faktor nádorovej nekrózy), čo môže vysvetliť jeho protizápalové a protirakovinové účinky.  Pri sledovaní použitia zvonka odborníci z iránskej Mazandaran University of Medical Sciences zistili, že gel z fenikla spôsobuje stenčenie chĺpkov u žien, trpiacich mužským ochlpením. Rovnako iránski výskumníci potvrdili priaznivý účinok rastliny na zmiernenie predmenštruačného syndrómu.

Vedeli ste?

V dávnej minulosti bol fenikel symbolom obnovy. Ľudia sa domnievali, že ho užívajú hady v určitých obdobiach, a tejto rastline vďačia za to, že po svliekaní kože ju majú krajšiu a žiarivejšiu.

Recepty jedál pripravených za použitia feniklu si môžete prečítať tu.

 

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11199122

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10871845

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3894467/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3748568/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3719290/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15351109

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4137549/

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email