Príznaky depresie | Fyzické a psychické príčiny

Všetci sme už mali zlé dni, keď sme boli  unavení, smutní alebo podráždení viac ako zvyčajne. Mnohí myslia v takejto chvíli na to, že sú to  príznaky depresie, pričom depresia, melanchólia, a prechodná podráždenosť  zďaleka nie je to isté. Kým posledné dva prípady nevyžadujú ošetrenie lekárom, pacienti s depresiou, v závislosti od typu a závažnosti ochorenia, najčastejšie potrebujú lekársku pomoc.

Príznaky depresie | Fyzické a psychické príčiny

Príznaky depresie sú podobné bez ohľadu na typ ochorenia:  pacient stratí  akýkoľvek záujem o svet, koníčky mu už nespôsobujú radosť. Neustále je unavený a nevrlý, podráždený, často bezdôvodne má pocit beznádeje a nezmyselného života. Hlavným rysom depresívnych stavov je, že príznaky depresie sa vyskytujú každý deň, po celý deň a pretrvávajú nepretržite po dobu najmenej 15 dní.

Príznaky depresie: ani obéznejší nie sú chránení

Hoci sa príznaky depresie môžu líšiť, iba vo vážnejších prípadoch sa hlásia všetky súčasne. Zlú náladu, nedostatok motivácie  nasledujú  zvyčajne telesné príznaky: pacient pociťuje neustály pocit únavy a nedostatku energie, v dôsledku čoho potom stráca chuť do jedla, takže zrazu stratí väčšiu váhu. Môže nastať aj pravý opak, veď je len omyl, že ľudia s nadváhou sú vždy  dobrej nálady. Medzi príznaky depresie často radíme aj nadváhu,  pretože častú podráždenosť si pacient lieči návalmi  jedla, navyše časté poruchy nálady a únava vedú k sedavému spôsobu života, poruchám spánku: v dôsledku toho sa vyvíja  prejedanie a obezita.

Zaniknú sociálne vzťahy

Príznakom depresie je, že subjekty sa s postupom  choroby stávajú nekomunikatívnejší,  izolovaní, a v dôsledku toho sa cítia opustení, pociťujú neustále vinu a trpia. Čoraz častejšie myslia  na smrť, v tomto negatívnom stave  v mnohých prípadoch dochádza k pokusu  o samovraždu, môže dôjsť aj k samovražde – v širšom slova zmysle  toto  patrí ku konečným znakom depresie.

Fyzikálne príčiny a depresia

Mnoho ľudí verí, že depresia postihuje len duševne chorých ľudí. V skutočnosti sú príznaky depresie takmer vždy vedľajšie účinky  psychickej alebo fyzickej choroby:  pacient prepadá depresii, pretože vie, že niečo v tele nefunguje správne. Zo stovky pacientov, ktorí trpia chorobami – napríklad cukrovkou, HIV infekciou, nádorovým ochorením, atď.,  - prepadne 25 depresii. Skutočný problém v tomto prípade je, že depresia zhoršuje šancu na zlepšenie ochorenia, pretože pacienti  nemajú ani silu ani chuť spolupracovať s lekármi, aby sa  vyliečili. Príznaky depresie, strata vitality, nedostatok  pohybu, zlá životospráva oslabuje imunitný systém  pacienta, čo samo o sebe môže viesť k celej rade patogénnych zmien.

Vrodené alebo získané

Všeobecne platí, že genetické faktory, alebo sociálne poruchy, ťažké detstvo, problémový mladý vek sú predispozície  k rozvoju depresie. Geneticky zdedená predispozícia však neznamená, že príznaky depresie sa určite objavia, potrebné sú k tomu určité príčiny - nejaká vážna strata v  rodine. Je veľmi dôležité zistiť, čo znamená pojem  strata v rodine: zvyčajne ide o negatívne skúsenosti  - strata milovanej osoby, strata zamestnania, atď. , pričom tieto hodnoty sú  veľmi závislé  od osobnosti. Väčšina rodičov prežíva narodenie dieťaťa ako požehnanie, ale u  mnohých ľudí sa objavia príznaky depresie, pretože majú pocit, že stratili svoju slobodu a ženskosť. Aj  pri takto vyvinutej depresii je zázemie dobré,  napriek tomu sa príznaky depresie môžu vždy znova vynoriť: príčiny môže odhaliť až dôkladné vyšetrenie. Bohužiaľ, naozaj závažné príznaky depresie možno liečiť len s ťažkosťami: pacient môže potrebovať  liečbu celý život.

Čo na to vedci?

Mnohými spôsobmi skúmali vedci kanadskej nemocnice svätého Jozefa celkom 31 424 pacientov a spojenie  vitamínu D a príznakov depresie.  V odbornom časopise British Journal of Psychiatry uverejnenej  štúdie vyplynulo, že depresia súvisí s nedostatkom vitamínu D.

Vedeli ste, že?

Chronická, alebo na  liečbu takmer nereagujúca bolesť hlavy môže byť  príznakom depresie.

Príznaky mozgovej porážky | Poznanie príznakov môže zachrániť život 158

Mozgová porážka udrie väčšinou nečakane, z jednej chvíle na druhú. Existujú však prechodné príznaky, na základe ktorých môžeme predpokladať vývin mozgovej porážky. Keď ich poznáme, možno sa skôr vyhnúť kritickému, život ohrozujúcemu stavu. Ešte niečo: pri mozgovej porážke záleží na každej minúte, je životne dôležité, aby bol chorý v priebehu troch hodín vyšetrený a aby bola zahájená liečba. M...
Čítajte ďalej

Srdcový infarkt a jeho príznaky | Potiaže a symptómy 158

V prípade srdcového infarktu je najdôležitejšie, aby sa chorý čo najskôr dostal do nemocnice. Najväčšie šance na to má, keď vieme, aké sú príznaky infarktu, a včas zavoláme záchrannú službu. Ešte niečo : príznaky srdcového infarktu sa objavujú často pred záchvatom, a treba ich brať v záujme predchádzania  infarktu vážne.  Väčšina príznakov poukazujúcich na srdcový infarkt sa týka hr...
Čítajte ďalej

Príznaky Parkinsonovej choroby | Existujú aj včasné prejavy 156

Ochorenie nazavné Parkinsonova choroba, patriace do skupiny chorôb pohybového ústrojenstva a chorôb jemnej motoriky, prvýkrát popísal James Parkinson. Ide o ochorenie centrálneho nervového systému, ktorého prvé príznaky môžu až o niekoľko desaťročí predstihnúť vážne ťažkosti zjaviace sa neskôr.     V Európe takmer dva milióny a na celom svete viac ako šesť mi...
Čítajte ďalej