Príznaky depresie | Fyzické a psychické príčiny

Všetci sme už mali zlé dni, keď sme boli  unavení, smutní alebo podráždení viac ako zvyčajne. Mnohí myslia v takejto chvíli na to, že sú to  príznaky depresie, pričom depresia, melanchólia, a prechodná podráždenosť  zďaleka nie je to isté. Kým posledné dva prípady nevyžadujú ošetrenie lekárom, pacienti s depresiou, v závislosti od typu a závažnosti ochorenia, najčastejšie potrebujú lekársku pomoc.

Príznaky depresie | Fyzické a psychické príčiny

Príznaky depresie sú podobné bez ohľadu na typ ochorenia:  pacient stratí  akýkoľvek záujem o svet, koníčky mu už nespôsobujú radosť. Neustále je unavený a nevrlý, podráždený, často bezdôvodne má pocit beznádeje a nezmyselného života. Hlavným rysom depresívnych stavov je, že príznaky depresie sa vyskytujú každý deň, po celý deň a pretrvávajú nepretržite po dobu najmenej 15 dní.

Príznaky depresie: ani obéznejší nie sú chránení

Hoci sa príznaky depresie môžu líšiť, iba vo vážnejších prípadoch sa hlásia všetky súčasne. Zlú náladu, nedostatok motivácie  nasledujú  zvyčajne telesné príznaky: pacient pociťuje neustály pocit únavy a nedostatku energie, v dôsledku čoho potom stráca chuť do jedla, takže zrazu stratí väčšiu váhu. Môže nastať aj pravý opak, veď je len omyl, že ľudia s nadváhou sú vždy  dobrej nálady. Medzi príznaky depresie často radíme aj nadváhu,  pretože častú podráždenosť si pacient lieči návalmi  jedla, navyše časté poruchy nálady a únava vedú k sedavému spôsobu života, poruchám spánku: v dôsledku toho sa vyvíja  prejedanie a obezita.

Zaniknú sociálne vzťahy

Príznakom depresie je, že subjekty sa s postupom  choroby stávajú nekomunikatívnejší,  izolovaní, a v dôsledku toho sa cítia opustení, pociťujú neustále vinu a trpia. Čoraz častejšie myslia  na smrť, v tomto negatívnom stave  v mnohých prípadoch dochádza k pokusu  o samovraždu, môže dôjsť aj k samovražde – v širšom slova zmysle  toto  patrí ku konečným znakom depresie.

Fyzikálne príčiny a depresia

Mnoho ľudí verí, že depresia postihuje len duševne chorých ľudí. V skutočnosti sú príznaky depresie takmer vždy vedľajšie účinky  psychickej alebo fyzickej choroby:  pacient prepadá depresii, pretože vie, že niečo v tele nefunguje správne. Zo stovky pacientov, ktorí trpia chorobami – napríklad cukrovkou, HIV infekciou, nádorovým ochorením, atď.,  - prepadne 25 depresii. Skutočný problém v tomto prípade je, že depresia zhoršuje šancu na zlepšenie ochorenia, pretože pacienti  nemajú ani silu ani chuť spolupracovať s lekármi, aby sa  vyliečili. Príznaky depresie, strata vitality, nedostatok  pohybu, zlá životospráva oslabuje imunitný systém  pacienta, čo samo o sebe môže viesť k celej rade patogénnych zmien.

Vrodené alebo získané

Všeobecne platí, že genetické faktory, alebo sociálne poruchy, ťažké detstvo, problémový mladý vek sú predispozície  k rozvoju depresie. Geneticky zdedená predispozícia však neznamená, že príznaky depresie sa určite objavia, potrebné sú k tomu určité príčiny - nejaká vážna strata v  rodine. Je veľmi dôležité zistiť, čo znamená pojem  strata v rodine: zvyčajne ide o negatívne skúsenosti  - strata milovanej osoby, strata zamestnania, atď. , pričom tieto hodnoty sú  veľmi závislé  od osobnosti. Väčšina rodičov prežíva narodenie dieťaťa ako požehnanie, ale u  mnohých ľudí sa objavia príznaky depresie, pretože majú pocit, že stratili svoju slobodu a ženskosť. Aj  pri takto vyvinutej depresii je zázemie dobré,  napriek tomu sa príznaky depresie môžu vždy znova vynoriť: príčiny môže odhaliť až dôkladné vyšetrenie. Bohužiaľ, naozaj závažné príznaky depresie možno liečiť len s ťažkosťami: pacient môže potrebovať  liečbu celý život.

Čo na to vedci?

Mnohými spôsobmi skúmali vedci kanadskej nemocnice svätého Jozefa celkom 31 424 pacientov a spojenie  vitamínu D a príznakov depresie.  V odbornom časopise British Journal of Psychiatry uverejnenej  štúdie vyplynulo, že depresia súvisí s nedostatkom vitamínu D.

Vedeli ste, že?

Chronická, alebo na  liečbu takmer nereagujúca bolesť hlavy môže byť  príznakom depresie.

Srdcový infarkt a jeho príznaky | Potiaže a symptómy 158

V prípade srdcového infarktu je najdôležitejšie, aby sa chorý čo najskôr dostal do nemocnice. Najväčšie šance na to má, keď vieme, aké sú príznaky infarktu, a včas zavoláme záchrannú službu. Ešte niečo : príznaky srdcového infarktu sa objavujú často pred záchvatom, a treba ich brať v záujme predchádzania  infarktu vážne.  Väčšina príznakov poukazujúcich na srdcový infarkt sa týka hr...
Čítajte ďalej

Príznaky mozgovej porážky | Poznanie príznakov môže zachrániť život 158

Mozgová porážka udrie väčšinou nečakane, z jednej chvíle na druhú. Existujú však prechodné príznaky, na základe ktorých môžeme predpokladať vývin mozgovej porážky. Keď ich poznáme, možno sa skôr vyhnúť kritickému, život ohrozujúcemu stavu. Ešte niečo: pri mozgovej porážke záleží na každej minúte, je životne dôležité, aby bol chorý v priebehu troch hodín vyšetrený a aby bola zahájená liečba. M...
Čítajte ďalej

Neznášanlivosť laktózy | Príčina | Príznaky | Intolerancia laktózy 156

Ak po konzumácii mlieka a mliečnych výrobkov pociťujete nepríjemné príznaky, s veľkou pravdepodobnosťou bude na príčine intolerancia laktózy (neznášanlivosť laktózy). Preto je dôležité, aby sme si boli vedomí príznakov intolerancie laktózy, ktorá vzniká nedostatkom enzýmu laktáza, lebo takto môžeme tieto príznaky odstrániť rýchlejšie a cielenejšie. Intolerancia laktózy (inak nazývaná aj nezná...
Čítajte ďalej