Vitamín K proti demencii | Jedzme čo najviac zeleniny

Vitamín K je nepostrádateľný pre zdravé fungovanie organizmu. Reguluje procesy zrážania krvi, chráni kosti, zabraňuje vápenateniu ciev,  vynikajúco tlmí zápaly, a zúčastňuje sa na rozklade tukov. Stále viac výskumov potvrdzuje, že vďaka posledným dvom vlastnostiam vitamín K účinne zabraňuje vzniku demencii, a znižuje príznaky mentálnej deštrukcie.


Samotná demencia neoznačuje jedinú chorobu, ale je to všeobecné pomenovanie pre viacero chorôb, vyznačujúcich sa zhoršovaním psychickej výkonnosti, straty a poruchy krátkodobej i dlhodobej pamäti.  Ľudovo sa často zamieňa so senilitou, ktorá je považovaná za starecké hlúpnutie, ide však o omyl: V pokročilom veku človek nehlúpne, veď oslabovanie reflexov, a určitý pokles kapacity pamäti a mozgu sú všetko výsledkami prirodzeného biologického procesu.

Existuje viacero druhov demencie

Demenciu možno v značnej časti dávať do súvisu s momentálne neliečiteľnou Alzheimerovou chorobou, ale častá je aj vaskulárna demencia, v ktorej pozadí sú poruchy zásobovania krvou a ktorá vzniká po mozgovej porážke, alebo inej cievnej chorobe. Stále viacerých sa týka aj jej varianta, ktorá vzniká vplyvom alkoholizmu, teda demencia čelového (frontálneho) laloku. O nej vie lekárska veda dosť málo.

Pomaly vznikajúca porucha pamäti

Jej najcharakteristickejším príznakom je strata krátkodobej pamäte, postihnutý stále častejšie zabúda, kam si počas rutiny všedného dňa dáva predmety na bežné použitie, nepamätá si dohodnuté stretnutia, zabúda vypnúť sporák a pod. Keď sa problémy objavujú iba príležitostne, netreba myslieť na demenciu, veď aj závažná porucha spánku, alebo aj silný stres môže viesť k občasným stratám pamäti. A čo je ešte veľmi dôležité: demencia väčšinou nevzniká z jedného dňa na druhý. Príznaky sa objavujú postupne, nastupujú pozvoľna a často sa náhle zhoršia. Aj preto je ťažké ich včas rozpoznať a dôležité je jej predchádzať, pričom s prevenciou treba začať ešte pred nástupom príznakov.

Prirodzeným spojencom je vitamín  K – pomáha zvíťaziť nad demenciou

Vitamín K patrí k vitamínom rozpustným v tuku. Reguluje procesy zrážania krvi a hladinu krvného cukru, posilňuje kosti, a tým zabraňuje vzniku osteoporózy. Tým, že vplýva na zrážanie krvi, prispieva k prevencii kôrnatenia ciev, a tým vlastne aj proti ochoreniam srdca a mozgu.

Čo hovoria vedci?

Podľa výsledkov výskumu vedcov z Rush University Medical Center, uverejnených v odbornom časopise FASEB Journal (Federation of American Societies for Experimental Biology) , zohráva vitamín  K dôležitú úlohu v prevencii demencie. Vedci skúmali výživu vyše 950 starých ľudí a zistili, že konzumácia väčšieho množstva listovej zeleniny priaznivo vplývala na ich kognitívne schopnosti, a značne znižovala mentálny úpadok. Výskumníci z Univerzity Rush zistili, že v oblasti mentálnych schopností preukázali starí ľudia, ktorým sa v jedálničku bohato vyskytoval vitamín K, resp. luteín, kyselina listová a beta karotén, o viac 11 rokov mladší. Dôvodom je, že vitamín K napomáha syntéze tukov mozgu a nervového systému, a chráni ich pred možným poškodením.  Je to nepostrádateľné pre nerušený chod informácií medzi organizmom a mozgom. Vitamín K stimuluje výkonnosť, jeho pomocou je učenie ľahšie a rýchlejšie, a zlepšuje sa aj pamäť.

Konzumujme čo najviac listovej zeleniny

Najviac vitamínu K sa nachádza najmä v listovej zelenine.  Takou je špenát, kel, zeleň horčice, brokolica, ružičkový kel, mangold, štiav a hlávkový šalát. Bohaté na vitamín K sú aj šípky, a  riasa spirulina, v menšej miere sa nachádza v mäse, obilninách, špargli, avokáde a v niekoľkých mliečnych produktoch.

Vedeli ste?

Demencia je slovo latinského pôvodu.  Znamená „duša,  alebo bez zmyslu“.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email