Prebuďte sa z jarnej únavy

Všetci už netrpezlivo čakajú na koniec tmavej a chladnej zimy, aj napriek očakávaniu miliónom ľudí naruší život zmena ročného obdobia. Mnohí z nich  trpia  v tomto období  jarnou únavou, ktorá môže mať veľmi nepríjemné príznaky, tieto sa však môžu s trochou trpezlivosti  zmierniť.


Zima je čas sviatkov, rodinných osláv, stretnutí, veľkých hostín a toto tiež prispieva k tomu, že sa strava stáva jednotvárnou, konzumuje sa viac mastných jedál z ťažko stráviteľných potravín. Počas tohto obdobia sa do organizmu dostáva menej vitamínov,  preto si naši predkovia mysleli, že dôvodom jarnej únavy, objavujúcej sa obyčajne v apríli je nedostatočný prísun vitamínov.  Toto však  nie je celkom pravda, a to ani v prípade, že na  tvorbu niektorých vitamínov – takýmto je vitamín D– je potrebného viac slnečného svetla ako v zimných mesiacoch.

Výživa v chladnom období sa zásadne mení, metabolizmus sa spomaľuje,  preto sa organizmus ťažšie  zbavuje  splodín a ľahšie sa priberá. Tento proces vrcholí na konci zimy, má veľmi zlý vplyv na všeobecný stav mysle. Takto nás zastihne  jar, ktorá je z meteorologického pohľadu snáď najnebezpečnejším ročným obdobím, a preto nie je náhodné, že  zaťaží náš oslabený organizmus.  Neustále kolísanie teplôt, vietor, vlhkosť a časté zmeny  tlaku vzduchu sú veľkou skúškou nielen tela ale aj duše, a príznaky sú totožné s príznakmi jarnej únavy.  

Ako sa hlási  jarná únava

Nepokoj: v neskorých popoludňajších a večerných hodinách sa objaví pocit úzkosti.  

Únava: v doobedňajších hodinách sa objaví pocit únavy, ku ktorému sa pridružia aj poruchy koncentrácie.

Podráždenosť: náhla a ľahká strata trpezlivosti, aj bezvýznamné maličkosti vás vyvedú z miery.

Svalová stuhnutosť a napätie: v prvom rade sa bez príčiny napne oblasť krku a drieku a svaly stuhnú, zmeravejú.

Poruchy spánku: spánok veľmi ťažko sadá na viečka,  celú noc sa prevraciate a vstanete oveľa skôr. Typickým príznakom je aj skoré zaspávanie, a napriek tomu ťažko vstávate ráno  z postele a celý deň bojujete s únavou.

Ak sa vám  život  zdá šedý

Najlepším liekom na jarnú únavu je podvoliť sa  vábeniu prírody. Odporúčajú sa dlhé prechádzky vonku, veľa bicyklovania,  treba sa nadýchať vône ožívajúcej prírody. Robíte dobre, ak konzumujete dostatok sezónneho ovocia a zeleniny, doplniac  zásoby vitamínov, minuté počas zimy. Treba venovať viac času  sebe, vo večerných hodinách sa ponorte do relaxačnej, teplého – nie horúceho – kúpeľa. Energiu  vie dodať  vo vode rozpustný extrakt  z borovice, levandule, tymiánu a z rozmarínu, zatiaľ čo kvapky bergamotu, citrónovej trávy a myrty prispievajú k zlepšeniu našej nálady.

Stolujte zmysluplne

• Vyhnite sa dipom, bohatým na tuky, miesto octu používajte olivový olej.

• Ak nemáte  chuť, nenúťte sa do jedla, nesýtenými minerálkami,  upokojujúcimi bylinnými čajmi, vylisovanými zeleninovými a ovocnými šťavami hýčkajte svoj organizmus. Aj keď detox čistí a detoxikuje, buďte rozvážni: táto terapia sa nesmie dlhodobo aplikovať bez lekárskeho dohľadu!

• Pomaly konzumujte potraviny, požujte dobre každé sústo. Nezabudnite: trávenie začína v ústach.

• Ak máte možnosť, jedlo si vždy prichystajte sami, a nech  je vždy pripravené z čerstvých surovín. Týmto ušetríte svoje telo od  prijatia zbytočných prísad v jedle.

• Dočasne sa vystríhajte potravinám, ktoré obsahujú veľké množstvo kyseliny chlórovodíkovej, predovšetkým červené mäso, mlieko a strukoviny.

A najdôležitejšie rada: Buďte trpezliví sami so sebou! V máji, na začiatku leta, zvyčajne príznaky jarnej  únavy zmiznú.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email