Šípky: zázrak na všetko

Šípky sú obľúbeným ovocím divej ruže šípovej. Dužina ich jasnočervených, ligotavých bobúľ obsahuje veľké množstvo vitamínu C. Tomu vďačia šípky veľkej časti svojich blahodarných účinkov. Málokto však vie, že nášmu zdraviu slúžia aj ich listy.

Šípky: zázrak na všetko

Ruža šípová - Rosa canina - ľudovo aj psia ruža alebo divý šíp je ružovitý, drevnatý, tŕnitý ker. Narastá väčšinou do výšky 2-3 metre, vydrží takmer všade, ale najviac sa mu darí na slnečných miestach. Jeho plody - šípky možno zbierať vtedy, keď sú jasnočervené, prípadne hnedasté, čo býva väčšinou v období medzi septembrom a novembrom. Šípky disponujú vysokým obsahom vitamínu C, a značným množstvom vitamínov A-, B1, B2, P a K, ako aj kyselinou nikotínovou, trieslovinami, beta-karoténom, organickými kyselinami a esenciálnym olejom. Spomedzi minerálov sú šípky bohaté najmä na horčík a železo.

Na čo sú dobré šípky?

Vďaka svojmu vysokému obsahu vitamínu C posilňujú steny ciev, a pomáhajú predchádzať srdcovo-cievnym zmenám, zlepšujú stav tkanív, stimulujú tvorbu kostí a zmierňujú príznaky stresu.  Podporuje krvný obeh, vyprázdnenie toxínov, konzumácia šípok sa preto doporučuje počas detoxikačných kúr, aj ako výživový doplnok. Výskumy Linusa Paulinga - laureáta Nobelovej ceny poskytujú dôkazy v súvislosti s tým, že vitamín C užívaný vo vysokých dávkach môže zabrániť vzniku zhubných nádorov, a v prípade už existujúcej choroby spomaľuje chorobné bujnenie buniek.  Šípky účinne posilňujú imunitný systém, čím pomáhajú predchádzať najmä infektom dýchacích a močových ciest, ako aj iných chorôb. Sú dobrou voľbou aj pri zápaloch kĺbov a liečbe reumatických bolestí. Pravidelnou konzumáciou šípky nielenže zmierňujú, ale aj uvoľnia stuhnuté svaly. Okrem toho sú šípky silne diuretické, a zabraňujú hnačke, zmierňujú zápaly, ich antioxidačné zložky viažu voľné radikály, ktoré spôsobujú rakovinu, zápaly, cievne choroby, ako aj predčasné starnutie buniek. Šípky uvoľňujú kŕčovité bolesti brucha, predchádzajú vzniku obličkových kameňov, a hromadenie tekutín v organizme, resp. regulujú činnosť štítnej žľazy.

Zdravé sú aj listy

Listy šípok zbierame v lete, či už z čerstvých alebo sušených , z nich možno urobiť vynikajúci odvar, ktorý zmierňuje tráviace potiaže. Kvôli ich silnému močopudnému účinku sa však nedoporučuje užívanie vo veľkom množstve, ako vedľajšie účinky sa môže prejaviť zvracanie, nutkanie na vracanie, poruchy spánku a hnačka.

Vedeli ste?

Názov rastliny v latinčine znamená psiu ružu. Údajne ju tak pomenoval rímsky polyhistor Caius Plinius a to po tom, ako sa vojak, ktorý ochorel po uhryznutí besným psom, celkom uzdravil z odvaru pripraveného z koreňa tejto rastliny.

Nežiaduce účinky antibiotík | Zlyhanie antibiotickej liečby 153

Väčšina ľudí, ak zistí, že trpí chorobou, ktorú zapríčinili niektoré baktérie, okamžite siahne po antibiotikách. Napriek tomu tieto lieky majú rad nežiaducich účinkov. Vedľajšie účinky antibiotík, vrátane tých, ktoré zničili užitočné mikroorganizmy črevnej flóry, môžu viesť k poruchám trávenia, bolestiam brucha, ku vzniku IBS. Prechladnutie, zápal mandlí a zápal priedušiek, infekcia močových ...
Čítajte ďalej

Vitamín C - jeho účinky | Vitamín C - prípady nedostatku 153

Vitamín C, teda kyselina askorbová, je vitamín rozpustný vo vode a citlivý na teplo a svetlo. Je nepostrádateľný pre vhodné fungovanie imunitného systému. Keďže ho ľudský organizmus nevie sám vytvárať, jeho doplnenie sa rieši zvonka, inak sa v dôsledku nedostatku vitamínu C podstatne zhorší obranyschopnosť organizmu, môžu sa objaviť infekty, zápaly, ale aj závažné poruchy. Bez preháňania možn...
Čítajte ďalej

Tekvicou na pečenie ku zdraviu | Aké sú jej účinky? 152

Tekvica na pečenie,  je zelenina pôvodom z Ameriky, kde  okrem kukurice a fazule patrila u domorodého obyvateľstva medzi  najdôležitejšie jedlá. Jedným z Je jednou z najhodnotnejších rastlín rastúcich na jeseň, vynikajúci antioxidant, zlepšuje trávenie a chráni srdce. Tekvica na pečenie, patriaca do rodu tekvíc bola obľúbeným  jedlom domorodých Američanov, európs...
Čítajte ďalej