Osteoporóza a vitamín K

Vitamínu K sa dostáva v prevencii a liečbe osteoporózy menej pozornosti, ako by bolo potrebné. Pritom nielenže zmierňuje príznaky osteoporózy, ale aj zabraňuje usadeniu vápnika na stenách ciev, čím pomáha vyhnúť sa zúženiu ciev.


Hustota našich kostí sa mení počas celého života. Počnúc od narodenia do zhruba 30. rokov neprestajne narastá, potom sa postupne znižuje. Osteoporózu spájajú s prechodom zrejme preto, lebo vtedy klesne v organizme žien produkcia estrogénu, čím sa stávajú kosti krehkejšími. Tento jav je pozorovateľný aj u mužov, len v menšej miere.  Proces rednutia kostí značne urýchľujú aj nezdravá životospráva, fajčenie, ako aj prehnaná konzumácia alkoholu alebo drog.  Ešte viac ohrozenou skupinou sú diabetici, ľudia s nadbytočnou tvorbou hormónu štítnej žľazy, alebo s chorobami obličiek. Príznaky osteoporózy sú mimoriadne nepríjemné, dokonca môžu byť aj bolestivé:   Objavia sa bolesti chrbta a opotrebovanie stavcov chrbtice: väčším nebezpečenstvom je však, že kosti postupne strácajú svoju pevnosť. Už pôsobením najmenšej traumy môže dôjsť k zlomenine, mimoriadne častým javom je poranenie stehennej kosti, ktorá nesie najväčšiu časť váhy tela.

Vyhnime sa predávkovaniu vápnikom

V rámci prevencie osteoporózy sa odporúča namiesto denne 1 gramu vápnika prijať 1,5 gramov. Dôležité je teda dávkovanie, rovnako dôležité ako to, aby vápnik, určený pre kosti, sa dostal na miesto určenia. V prípade predávkovania, najmä, ak ho prijímame v nie prirodzenej forme, sa môže ľahko stať, že nadbytočný vápnik sa uloží na stenách ciev, ktoré časom budú kôrnatieť.  Následkom nepremyslenej vápnikovej kúry sa môže stať aj nezvratné a závažné zúženie ciev.

Načo slúži vitamín K?

Vitamín K zohráva významnú úlohu v prevencii osteoporózy, respektíve v zmiernení jej príznakov. Tento menej známy vitamín rozpustný v tuku, je schopná syntetizovať črevná flóra človeka ako aj vyššie postavených živočíchov zvieracej ríše, a tak, hoci silné antibiotiká môžu znížiť jeho množstvo, dochádza predsa len zriedka k jeho nedostatku. Ak predsa, jedným z príznakov nedostatku vitamínu K je zníženie odolnosti kostí voči záťaži, ktorá vedie v konečnom dôsledku k osteoporóze.  V prevencii postmenopauzálnej osteoporózy má vitamín K2 za úlohu nasmerovať vápnik prijatý do organizmu na adekvátne miesto, teda ku kostiam a tým pádom zabrániť jeho ukladaniu na stenách ciev. V prirodzenej forme sa tento vitamín nachádza najmä v listovej zelenine, ktorú je potrebné konzumovať čerstvú, pretože počas varenia sa pôsobením tepla zloženie vitamínu mení.  Nachádza sa ďalej – bez nároku na úplnosť – vo vajíčkach, tvarohu, fermentovaných syroch, v bravčovej a hovädzej pečeni, v sóji, v mede a v zelenom čaji. Keby ste teda chceli mať pocit bezpečia nielen Vaších kostí ale aj obehovej sústavy, vápnik a vitamín K2 treba prijímať do organizmu ruka-v ruke. Nezabúdajte však, že vápnik sa vie vstrebať do organizmu len pomocou vitamínu D. K vytvoreniu vitamínu D potrebuje slnečné svetlo, prirodzené lúče nevedia nahradiť umelé zdroje svetlá alebo soláriá.

Upozornenie!

Pokiaľ trpíme osteoporózou, alebo sme dosiahli vek, keď môžeme byť ohrození, bude lepšie sa vyvarovať potravín, obsahujúcich nasýtené tuky, ktoré zabraňujú vstrebávaniu vitamínu K.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email