Bronchitída - príčiny a liečba: berme vážne zápal priedušiek

Zápal priedušiek (bronchitída) nie je nič iné ako zápal sliznice priedušiek, ktorý môže byť akútny alebo chronický, môže byť spôsobený vírusmi alebo baktériami, niekedy ho spôsobuje nejaký alergén vdýchnutie  dráždivej látky. Aj preto, aby bola liečba úspešná, musíme si byť vedomí toho, čo presne je príčinou zápalu  priedušiek.

Bronchitída - príčiny a liečba: berme  vážne zápal priedušiek

Predovšetkým  v zime sme vystavení infekcií postihujúcej dýchacie cesty, pretože takmer všade sa stretávame so  zatvorenými dverami a oknami – obchody, hromadná doprava, atď.. - a teplý vzduch prispieva k premnoženiu patogénov. Okrem toho vysušuje sliznicu dýchacích ciest, čo takisto vplýva na   ochorenie dýchacích ciest a na vznik nebezpečného zápalu  priedušiek (bronchitídy).

Akútna alebo chronická

Akútna bronchitída vzniká zvyčajne ako dôsledok   banálneho prechladnutia, nádchy alebo chrípky. Všeobecne začína silnou bodavou, pálivou bolesťou v hrudi, vo výške hrudnej kosti. Po niekoľkých dňoch sa  objaví suchý kašeľ, a krátko nato kvôli zapálenej sliznici  sa objaví sekrécia hlienu. Toto ochorenie je často spojené s horúčkou trvajúcou 3-5 dní, ktorá zvyčajne nie je vyššia ako 38,5 ° C, ale zápal môže viesť k bolestivým dýchacím ťažkosti. Za bronchitídu sú preto zodpovedné vírusy, spôsobujúce prechladnutie a chrípku, ale pri jej vzniku  hrajú dôležitú úlohu aj niektoré baktérie.. Ďalšie riziko znamenajú  faktory životného prostredia,  v prvom rade je to najmä znečistenie ovzdušia (smog), tabakový dym, zlá výživa, a nevyhovujúci životný rytmus. Akútna bronchitída zvyčajne trvá až desať dní, okrem prípadov, keď sa vytvoria komplikácie v dôsledku  infekcie.

• O chronickej bronchitíde hovoríme vtedy, ak  trvá dlhšie ako tri mesiace a najmenej dva roky po sebe sa vracia. Je pre ňu charakteristické, že často, najmä pri prebudení sa objavuje záchvatový kašeľ s produkciou hlienu. Chronickú bronchitídu spôsobuje  často silné fajčenie, vlhký studený vzduch, znečistenie ovzdušia alebo časté vdychovanie určitých plynov.

Pozor! Pod vplyvom prítomnosti patogénov je bronchitída infekčná.

Liečba bronchitídy

Spôsob liečby určuje, či  čelíme akútnej alebo chronickej bronchitíde. V prípade akútnej bronchitídy sa liečba  zvyčajne sústreďuje  na úľavu od príznakov, teda na to,  aby bolo pre pacienta ľahšie dýchanie.  Vo väčšine prípadov stačí pár odpočinku a kašeľ sa utíši, hlien sa uvoľní. V lekárni je dostupné  množstvo liekov  na liečenie bronchitídy, takisto  z prírodných surovín pripravené  liečivé elixíry, čaje a esenciálne oleje používané v inhalátoroch na úľavu od príznakov bronchitídy. Iná je situácia, ak čelíme chronickej bronchitíde. Nakoľko je veľká väčšina pacientov ťažký fajčiar, prvým krokom je vzdať sa  tohto zlozvyku.  Užitočné môžu byť uvoľňujúce odvary, lieky a čaje, vo vážnejších prípadoch môžeme potrebovať lieky predpísané lekárom.  V priebehu bronchitídy sa vyhýbajme  potravinám, ktoré môžu prispieť k produkcii hlienu:  sú to mliečne výrobky, cukrovinky a vyprážané, ťažké jedlá. Prijímajme  čo najviac tekutín – napr. teplú polievku -, pretože prispievajú  k uvoľneniu hlienu a jeho vykašliavaniu, k rýchlemu hojeniu zápalu priedušiek.

Môžu nastať komplikácie

Akútny zápal priedušiek, pokiaľ je správne liečený, zmizne vo väčšine prípadov bez stopy. Je však možné, že sa rozšíri do ďalších častí dýchacích  ciest a spôsobí zápal pľúc: je to hlavne hrozba pre deti a staršie osoby, môže postihnúť ťažkých fajčiarov,  aj  tých, ktorí sa stretávajú s inými dýchacími ťažkosťami. Od tohto závažnejšie vedľajšie účinky môže spôsobiť chronický zápal priedušiek, pretože opakujúci sa zápal vedie k zahusteniu sliznice: stáva sa tuhá, nepružná,  čo môže viesť k zmenšeniu objemu pľúc. Časom sa priedušky zúžia,  dýchacie funkcie klesnú, a vznikne chronická obštrukčná pľúcna choroba, čím sa výrazne zhoršuje kvalita života. Bronchitída môže mať za následok rozdutie pľúc, keď sa vyvinú malé, vzduchom naplnené mechúriky v pľúcnom tkanive, v dôsledku čoho pľúca strácajú pružnosť.

Čo na to vedci?

Vplyv antibiotickej liečby na akútnu bronchitídu skúmali  a analyzovali vedci na  Lafayette Family Medicine  Residency. Zistili, že  antibiotiká mierne prispievajú k liečbe akútnej bronchitídy, ale táto výhoda je vyvážená ich nepriaznivými vedľajšími účinkami. Štúdia bola uverejnená v odbornom časopise Cocrhane databes of systematic reviews.

Vedeli ste, že?

Bronchitída sa najčastejšie vyskytuje  medzi ťažkými fajčiarmi a  medzi ľuďmi žijúcimi v smogových oblastiach.

Srdcový infarkt a jeho príznaky | Potiaže a symptómy 1

V prípade srdcového infarktu je najdôležitejšie, aby sa chorý čo najskôr dostal do nemocnice. Najväčšie šance na to má, keď vieme, aké sú príznaky infarktu, a včas zavoláme záchrannú službu. Ešte niečo : príznaky srdcového infarktu sa objavujú často pred záchvatom, a treba ich brať v záujme predchádzania  infarktu vážne.  Väčšina príznakov poukazujúcich na srdcový infarkt sa týka hr...
Čítajte ďalej

Prírodná kozmetika na akné | Domáca liečba 152

Upchatie mazových žliaz baktériami prenášajúcimi infekciu, je sprevádzané následným vznikom ťažko sa hojacich, bolestivých a zapálených akné. Ani v tomto prípade však netreba urýchlene vyhľadať lekársku pomoc, prípadne radu kozmetičky: aj domáca liečba tohto neduhu môže byť vo väčšine prípadov efektívna. Pomáhajú napr. zelenina a ovocie, na odstránenie vyrážok je mimoriadne účinné hrozno...
Čítajte ďalej

Liečba akné | Pomôže zázvor 152

Liečba dospievajúcej pokožky posiatej akné nie je ani zďaleka jednoduchá. Ich vznik je podmienený aj používaním nesprávnych prípravkov v období puberty. V obchodoch totiž nájdeme výrobky, ktoré tieto príznaky iba naoko zmierňujú a nie odstraňujú. Tu však urobí dobrú službu zázvor, odborne nazývaný ďumbier lekársky, ktorý vo väčšine prípadoch účinne s akné zabojuje.   &nbs...
Čítajte ďalej