Mylné predstavy o chrípke bránia v jej liečbe

O chrípke existuje v povedomí verejnosti množstvo nepodložených mylných predstáv, mýtov. Nesprávne informácie v mnohých prípadoch sú nielen zbytočné, ale s ohľadom na naše zdravie, môžu byť vyslovene škodlivé: aj preto je dôležité byť si vedomý toho, ktorých osem  najčastejších mylných predstáv o chrípke je známych.

Mylné predstavy o chrípke bránia v jej liečbe

Zaočkovaní jedinci sa nemôžu infikovať vírusom chrípky: očkovanie proti chrípke nemôže zabrániť tomu, aby sa do nášho organizmu dostal chrípkový vírus, ale vakcína zabraňuje rozvinúť sa ochoreniu a následne aj komplikáciám, spojeným s chrípkou. Zloženie vakcíny proti chrípke je každým rokom iné, je smerované proti najčastejším vírusom chrípky na základe predchádzajúceho obdobia. Je preto mylnou predstavou o chrípke fakt, že vakcína chráni proti všetkým existujúcim chrípkovým vírusom.

Čím skôr sa necháme zaočkovať, tým sme vo väčšom bezpečí:  účinné látky vstreknutej vakcíny musia zostať aktívne až do jari, takže urobíme najlepšie, ak očkovanie prebehne najneskôr v novembri.

Príznakom chrípky je kašeľ: vo všeobecnosti to môže byť pravda, ale v mnohých prípadoch kašeľ nemá nič spoločné s chrípkou. Môžu ho spôsobovať problémy s trávením, ale objaviť sa môže aj alergia, v závažných prípadoch môže ísť o dôsledok srdcového ochorenia.

Ak sme už chrípku dostali, v tej istej sezóne sa už nemôže vyskytnúť: aj toto je typická mylná predstava o chrípke, veď v tom období sa môže vyskytovať a byť aktívnymi viac kmeňov chrípkového vírusu.  Ak sa v našom organizme vyvinula ochrana proti jednému vírusu, neznamená to, že sa nemôžeme nakaziť zvyšnými vírusovými kmeňmi. Podľa odporúčania  WHO existujú v súčasnosti dva typy vakcíny proti chrípke: takzvaná efektívne trivalentná vakcína, H1N1a H3N2 a vakcína, účinná proti vírusu chrípky typu B. Jedná sa o chrípkový kmeň vírusu B, ktorý sa pridáva do štvormocnej vakcíny.

Keď máme chrípku, mali by sme sa dôkladne a  starostlivo prikrývať: ​​toto platí len pre prvé obdobie, keď horúčka stúpa.  V prípade vysokej horúčky by sme mali nechať, aby sa pri potení pot voľne vzdialil z organizmu, pretože tento proces je zdravým „riešením" na ochladenie horúceho tela. Nenechajme sa ovplyvniť, dôkladné prikrývanie je tiež mylná predstava o chrípke.

Horúčka spôsobená chrípkou spôsobuje zápal mozgových blán: zápal mozgových blán tiež môže spôsobiť vírus podobný ako pri chrípke – zriedkavejšie  pleseň alebo parazit – ale nejde o chrípkový vírus.

Chrípka sa dá liečiť užívaním antibiotík: toto vôbec nie je pravda, stojíme proti opakovane sa vracajúcej mylnej predstave o chrípke, pretože antibiotiká sú účinné len proti baktériám – napríklad v prípade prechladnutia -  a aj to je možné len vtedy, keď je baktéria liečená „správnym" antibiotikom. Nedorozumenie vyplýva zo skutočnosti, že chrípkou oslabený organizmus je bezbrannejší proti baktériám, takže ľahšie ochorieme na chrípkový vírus od týchto patogénov. V dôsledku toho môže dôjsť ku komplikáciám, ako je zápal dutín, pľúc a priedušiek.

Chrípka je sprevádzaná  hnačkami a zvracaním: „skutočná" chrípka je sprevádzaná horúčkou, bolesťami kĺbov a svalov, a sprevádzaná respiračnými problémami,  zatiaľ čo hnačka a vracanie sú typickými sprievodnými javmi prechladnutia. Ak počas chrípky máme problémy so žalúdkom,  ide pravdepodobne o enterovírus, tj. vírus, ktorý spôsobuje miestne zápaly priamo v žalúdku. Tento vírus sa  môže dostať do organizmu cez dýchacie cesty.

Mäsová polievka proti prechladnutiu 1

Už niekoľko storočí je známe zistenie,  že v prípade prechladnutia alebo chrípky má mäsová polievka liečivé účinky.  Mnoho ľudí prisahá na tento spôsob, iní tvrdia,  že polievka v tomto stave nepomôže. Vedci z University of Nebraska dospeli k záveru, že klasická kuracia polievka, známa ako „babičkina polievka“ znižuje prechladnutie, najmä príznaky ochorenia horných dýchacích ci...
Čítajte ďalej

Trápia Vás črevné plyny a nadúvanie? Spoznajte ich príčiny. 730

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, aký výkon podáva naša tráviaca sústava? Koľko potravy prejde cez ňu v priebehu nášho života? Poďme spolu počítať. Zistilo sa, že 70 kg muž, ak je aktívny, konzumuje asi 1,5 kg stravy denne. Teda za rok (1,5 x 365 = 548 kg) väčšina ľudí skonzumuje niečo vyše 0,5 t ročne, čo je 7 až 8-násobok vlastnej telesnej hmotnosti. Ak zohľadníme priemerný vek človeka 70 rokov,...
Čítajte ďalej

Liečivé účinky kajenského korenia: prečo by sme ho mali konzumovať pravidelne? 644

Predovšetkým si povedzme, že Kajenské korenie, napriek svojmu menu, patrí v skutočnosti medzi chilli papričky. Práve preto obsahuje vo veľkom množstve pálivú esenciu - kapsaicín – ktorý spôsobuje jeho charakteristickú štipľavú chuť. Ten je zodpovedný aj za mnoho jeho liečivých vlastností. Spaľuje tuk, znižuje zápal, podporuje trávenie, je účinný proti bolesti hlavy, má významné antibakteriálne úči...
Čítajte ďalej