Mylné predstavy o chrípke bránia v jej liečbe

O chrípke existuje v povedomí verejnosti množstvo nepodložených mylných predstáv, mýtov. Nesprávne informácie v mnohých prípadoch sú nielen zbytočné, ale s ohľadom na naše zdravie, môžu byť vyslovene škodlivé: aj preto je dôležité byť si vedomý toho, ktorých osem  najčastejších mylných predstáv o chrípke je známych.

Mylné predstavy o chrípke bránia v jej liečbe

Zaočkovaní jedinci sa nemôžu infikovať vírusom chrípky: očkovanie proti chrípke nemôže zabrániť tomu, aby sa do nášho organizmu dostal chrípkový vírus, ale vakcína zabraňuje rozvinúť sa ochoreniu a následne aj komplikáciám, spojeným s chrípkou. Zloženie vakcíny proti chrípke je každým rokom iné, je smerované proti najčastejším vírusom chrípky na základe predchádzajúceho obdobia. Je preto mylnou predstavou o chrípke fakt, že vakcína chráni proti všetkým existujúcim chrípkovým vírusom.

Čím skôr sa necháme zaočkovať, tým sme vo väčšom bezpečí:  účinné látky vstreknutej vakcíny musia zostať aktívne až do jari, takže urobíme najlepšie, ak očkovanie prebehne najneskôr v novembri.

Príznakom chrípky je kašeľ: vo všeobecnosti to môže byť pravda, ale v mnohých prípadoch kašeľ nemá nič spoločné s chrípkou. Môžu ho spôsobovať problémy s trávením, ale objaviť sa môže aj alergia, v závažných prípadoch môže ísť o dôsledok srdcového ochorenia.

Ak sme už chrípku dostali, v tej istej sezóne sa už nemôže vyskytnúť: aj toto je typická mylná predstava o chrípke, veď v tom období sa môže vyskytovať a byť aktívnymi viac kmeňov chrípkového vírusu.  Ak sa v našom organizme vyvinula ochrana proti jednému vírusu, neznamená to, že sa nemôžeme nakaziť zvyšnými vírusovými kmeňmi. Podľa odporúčania  WHO existujú v súčasnosti dva typy vakcíny proti chrípke: takzvaná efektívne trivalentná vakcína, H1N1a H3N2 a vakcína, účinná proti vírusu chrípky typu B. Jedná sa o chrípkový kmeň vírusu B, ktorý sa pridáva do štvormocnej vakcíny.

Keď máme chrípku, mali by sme sa dôkladne a  starostlivo prikrývať: ​​toto platí len pre prvé obdobie, keď horúčka stúpa.  V prípade vysokej horúčky by sme mali nechať, aby sa pri potení pot voľne vzdialil z organizmu, pretože tento proces je zdravým „riešením" na ochladenie horúceho tela. Nenechajme sa ovplyvniť, dôkladné prikrývanie je tiež mylná predstava o chrípke.

Horúčka spôsobená chrípkou spôsobuje zápal mozgových blán: zápal mozgových blán tiež môže spôsobiť vírus podobný ako pri chrípke – zriedkavejšie  pleseň alebo parazit – ale nejde o chrípkový vírus.

Chrípka sa dá liečiť užívaním antibiotík: toto vôbec nie je pravda, stojíme proti opakovane sa vracajúcej mylnej predstave o chrípke, pretože antibiotiká sú účinné len proti baktériám – napríklad v prípade prechladnutia -  a aj to je možné len vtedy, keď je baktéria liečená „správnym" antibiotikom. Nedorozumenie vyplýva zo skutočnosti, že chrípkou oslabený organizmus je bezbrannejší proti baktériám, takže ľahšie ochorieme na chrípkový vírus od týchto patogénov. V dôsledku toho môže dôjsť ku komplikáciám, ako je zápal dutín, pľúc a priedušiek.

Chrípka je sprevádzaná  hnačkami a zvracaním: „skutočná" chrípka je sprevádzaná horúčkou, bolesťami kĺbov a svalov, a sprevádzaná respiračnými problémami,  zatiaľ čo hnačka a vracanie sú typickými sprievodnými javmi prechladnutia. Ak počas chrípky máme problémy so žalúdkom,  ide pravdepodobne o enterovírus, tj. vírus, ktorý spôsobuje miestne zápaly priamo v žalúdku. Tento vírus sa  môže dostať do organizmu cez dýchacie cesty.

Mäsová polievka proti prechladnutiu 1

Už niekoľko storočí je známe zistenie,  že v prípade prechladnutia alebo chrípky má mäsová polievka liečivé účinky.  Mnoho ľudí prisahá na tento spôsob, iní tvrdia,  že polievka v tomto stave nepomôže. Vedci z University of Nebraska dospeli k záveru, že klasická kuracia polievka, známa ako „babičkina polievka“ znižuje prechladnutie, najmä príznaky ochorenia horných dýchacích ci...
Čítajte ďalej

Odvykanie od alkoholu | Pomoc závislým na alkohole 755

Odvykanie od alkoholu nie je ľahká úloha, pretože alkohol je jedným z najadiktívnejších látok a spôsobuje tak veľmi silnú závislosť. K tomu, aby sme sa zbavili alkoholizmu je potrebná silná vôľa a pevné rozhodnutie, v závažných prípadoch však treba vyhľadať lekársku pomoc. Vo všeobecnosti možno povedať, že vo väčšine prípadov stojí v pozadí alkoholizmu určitý psychický...
Čítajte ďalej

Trápia Vás črevné plyny a nadúvanie? Spoznajte ich príčiny. 730

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, aký výkon podáva naša tráviaca sústava? Koľko potravy prejde cez ňu v priebehu nášho života? Poďme spolu počítať. Zistilo sa, že 70 kg muž, ak je aktívny, konzumuje asi 1,5 kg stravy denne. Teda za rok (1,5 x 365 = 548 kg) väčšina ľudí skonzumuje niečo vyše 0,5 t ročne, čo je 7 až 8-násobok vlastnej telesnej hmotnosti. Ak zohľadníme priemerný vek človeka 70 rokov,...
Čítajte ďalej