Črevná flóra je ochrannou baštou organizmu

Keď je reč o prírodných preventívnych opatreniach organizmu proti chorobám a patogénnym zmenám, hneď nás napadne imunitný systém. Je dobré vedieť, že 80% imunitného systému sa nachádza v hrubom čreve, preto stav črevnej flóry bezprostredne ovplyvňuje obranyschopnosť organizmu. Nie je náhodné, že keď sa rovnováha zložiek prospešných a škodlivých mikroorganizmov, tvoriacich  črevnú flóru naruší, nastúpia nepríjemné príznaky a časom sa môžu prihlásiť aj choroby.

Črevná flóra je ochrannou baštou organizmu

Za normálnych okolností je črevná flóra, spojená so sliznicou hrubého čreva,  jednotný  ekosystém, ktorý tvorí účinnú obrannú líniu hrubého čreva. Črevná flóra je zložená zo stoviek biliónov prospešných a škodlivých mikroorganizmov, najmä baktérií a húb, ich telesná hmotnosť  v tele dospelého jedinca môže dosiahnuť dve kilá. Rovnováha črevnej flóry je zabezpečená  vtedy, ak ich pomer je aspoň 60:40, t.j. počet prospešných (probiotických) baktérií ďaleko prevyšuje množstvo škodlivých mikroorganizmov.

Je nutné, aby bola črevná flóra schopná   kompenzovať škodlivé účinky baktérií a plesní, ktoré sú zdraviu škodlivé a prenikajú cez črevné kanály do organizmu.

Ochranná črevná mikroflóra

V prípade, že črevná flóra nepracuje správne, celý organizmus trpí. Črevná flóra totiž hrá dôležitú úlohu pri zachovaní zdravia: reguluje trávenie, posilňuje imunitný systém - 80 percent imunitného systému sa nachádza v hrubom čreve - pomáha zabrániť zápalu a vzniku rakovinových nádorov v črevách. Reguluje trávenie, uľahčuje vstrebávanie živín, využitie vápnika, horčíka a železa, a rozpad sacharidov - cukrov. Prospešné mikróby črevnej flóry  vytvoria z nich   krátky reťazec mastných kyselín, ktoré dodajú energiu do buniek  hrubého čreva.  Úlohou prospešných baktérií črevnej flóry je aj vytvorenie vitamínov antioxidačného charakteru  B – 7 a B - 12 a takisto  vitamínu K, pretože  neprítomnosť týchto vitamínov sa spája s cukrovkou, cievnou mozgovou príhodou, anémiou, a niektorými autoimunitnými ochoreniami. Okrem toho, produkcia kyseliny maslovej podporuje zdravé fyziologické fungovanie čriev, pretože práve kyselina maslová podporuje rozmnožovanie buniek, nachádzajúcich sa na vnútornom povrchu čreva, tieto poskytujú ochranu pred škodlivými látkami.

Každý človek má  inú črevnú flóru

Veda rozoznáva prinajmenšom tisíc kmeňov črevných baktérií, tretinu môžeme nájsť v každom organizme, dve tretiny črevnej flóry však majú  jedinečné zloženie.

Jemná rovnováha

Keď sa škodlivé mikroorganizmy dostanú do čreva, okamžite sa pokúsia udržať v žalúdku a črevnej sliznici, pretože vedia, že to najjednoduchší spôsob, ako získať živiny. Ak uspejú, rýchlo sa rozmnožia a vytlačia prospešné mikróby.

Nadváha: môže byť spôsobená črevnou flórou? 51

Proti nadváhe existujú veľké množstvo metód, väčšinou ide o zmenu jedálnička a životného štýlu. Podľa najnovších výskumov však nadváhu spôsobujú v mnohých prípadoch jednotlivé baktérie črevnej flóry. V tomto prípade môžeme veľa urobiť zničením baktérií vyvolávajúcich nutkanie jesť a udržaním rovnováhy črevnej flóry. V pozadí nadváhy môže stáť veľa príčin, podľa všeobecne akceptovanej mienky, ak...
Čítajte ďalej

Črevná flóra a choroby | Ako môžu pomôcť probiotiká? 51

Črevnú flóru tvorí komunita prospešných a škodlivých baktérií, v ktorej sa v menšej miere nachádzajú aj vírusy a huby. Keď sa dostanú do prevahy škodlivé baktérie, naruší sa rovnováha črevnej flóry, a vznikajú rôzne choroby. V takomto prípade sú pre nás užitočné probiotiká obsahujúce probiotické baktérie. Stav črevnej flóry nachádzajúcej sa v hrubom čreve v podstatnej miere rozhoduje o našom ...
Čítajte ďalej

Nežiaduce účinky antibiotík | Zlyhanie antibiotickej liečby 50

Väčšina ľudí, ak zistí, že trpí chorobou, ktorú zapríčinili niektoré baktérie, okamžite siahne po antibiotikách. Napriek tomu tieto lieky majú rad nežiaducich účinkov. Vedľajšie účinky antibiotík, vrátane tých, ktoré zničili užitočné mikroorganizmy črevnej flóry, môžu viesť k poruchám trávenia, bolestiam brucha, ku vzniku IBS. Prechladnutie, zápal mandlí a zápal priedušiek, infekcia močových ...
Čítajte ďalej