Pitie mlieka a laktózová intolerancia

Pitie mlieka môže mať za následok mnoho nepríjemných účinkov. Najčastejším z nich je citlivosť na laktózu alebo laktózová intolerancia, ktoré sú zapríčinené nedostatkom enzýmu s názvom laktáza. Typickými príznakmi sú tráviace ťažkosti nastávajúce po vypití mlieka: kŕče, hnačky, nadúvanie a nadmerná plynatosť.

Pitie mlieka a laktózová intolerancia

Blahodarné účinky mlieka si nemôže vychutnávať každý z nás: nie každý je schopný stráviť laktózu, čiže mliečny cukor, ktorú obsahuje. Mlieko obsahuje viac druhov cukrov, jedným z nich je aj laktóza, ktorá je disacharidom zložením z galaktózy a glukózy. V záujme toho, aby organizmus využil laktózu ako zdroj energie, ho musí najprv rozložiť na jednoduchšie cukry. Telo každého novorodenca obsahuje enzým s názvom laktáza, ktorý vykonáva rozkladanie laktózy v dvanástniku alebo tenkom čreve. Po ukončení kojenia a prechode na inú formu potravy sa tvorba tohto enzýmu postupne znižuje, v období 5-10 života sa v prevažnej väčšine prípadov (toto však nie je písaným pravidlom) ukončí úplne.

 

Príznaky nedostatku laktázy

V dôsledku nedostatku laktázy vytvárajú jednotlivé baktérie črevnej flóry z laktózy, ktorá sa dostáva do hrubého čreva z mlieka mastné kyseliny alebo plyny – napr. vodík. Okrem toho laktóza do čreva „privedie“ vodu, dôsledkom tohto môže dôjsť k nepríjemným príznakom ako napr. hnačka, žalúdočné kŕče, nadúvanie a pod. Aj napriek tomu, že tento stav a nepríjemné príznaky nie sú zapríčinené mliekom, ale nestráviteľnou laktózou, nazývame tento jav bežne – ale chybne – alergiou na mlieko. Táto alergia je zapríčinená chybnou reakciou tela na bielkovinu nachádzajúcou sa v mlieku – kazeín, vyvoláva však oveľa vážnejšie príznaky. Skupina príznakov vzniknutá nedostatkom laktázy znamená citlivosť na laktózu alebo laktózovú intoleranciu.

 

Nie v každom prípade je laktáza potrebná

Príznaky laktózovej intolerancie sa neprejavia v každom prípade, ani ak organizmus neprodukuje enzým s názvom laktáza. U ľudí, ktorí pijú mlieko často sú baktérie črevnej flóry „vycvičené” k tomu, aby pomohli kysnúce mlieko, ktoré sa udržiava v tráviacom systéme v dôsledku nedostatku enzýmov dostať z tela von čo najrýchlejšie. Vďaka tomuto sa laktózová intolerancia aj napriek pitiu mlieka prejavuje s oveľa miernejšími príznakmi.

 

Aj dobrého veľa škodí

Mlieko obsahuje množstvo nevyhnutných živín: mliečne tuky, bielkoviny tvorené kazeínmi a srvátkovými bielkovinami, mliečny cukor, vitamíny B2, B12 a B6, ako aj fosfor a selén. Z pohľadu kostí je veľmi dôležitý obsah vápnika obsiahnutého v mlieku, avšak k tomu, aby bol schopný efektívne sa vstrebať do kostí je však samozrejme potrebné aj slnečné svetlo. Mlieko je skoro perfektnou potravinou, vo zvýšenom množstve však veľmi zaťažuje organizmus, pri dlhodobom zvýšenom požívaní môže zapríčiniť až poškodenie pečene a obličiek. Veľké množstvo nasýtených tukov nachádzajúcich sa v mlieku spomaľuje trávenie, prispieva k vzniku nepriechodnosti ciev – artériosklerózy.

 

Vedeli ste, že...?

V záujme vyhýbania sa negatívnym účinkom mlieka by sme mali namiesto kravského mlieka piť bezlaktózové mlieka s rovnakou výživovou hodnotou, napr. sójové alebo kozie mlieko.

Očkovanie pre deti proti chrípke 1

Nástupom chladného a vlhkého počasia, ktoré prichádza pravidelne každý rok, sa v rodičoch vynára otázka: oplatí sa dieťa dať zaočkovať proti chrípke alebo nie? Dilema nie je náhodná, veď o očkovaní proti chrípke sa vynára mnoho argumentov a protiargumentov. Očkovanie proti chrípke pre deti Sezónna chrípka je pre deti obzvlášť nebezpečná, bohužiaľ, každý rok sa objavia smutné správy o nieko...
Čítajte ďalej

Zlé trávenie | Príčiny vzniku dyspepsie a jej liečba 1

Kto z nás ešte nemal po výdatnejšom jedle pocit, ako keby bol zjedol kamene. V prípade, ak sa tento nepríjemný jav často sprevádzaný aj bolesťami hornej časti brucha objavuje po každom jedle, hovoríme o chronickej poruche trávenia - čiže dyspepsii – po latinsky dyspepsia.     Ak netrpíme žiadnou potravinovou intoleranciou alebo alergiou, náš organizmus je schopný stráviť akúkoľv...
Čítajte ďalej

Prebiotiká | Nevyhnutné pre regeneráciu črevnej flóry 1

Prebiotiká náš organizmus nedokáže stráviť, ale aj tak sú pre naše zdravie nesmierne dôležité. Slúžia ako potrava pre blahodarné baktérie žijúce v črevnom systéme, vplyvom zníženia množstva prebiotík sa môže narušiť rovnováha črevnej flóry, následkom čoho môže dôjsť k narušeniu imunitného systému, čo potom môže viesť k  poruchám trávenia alebo aj k vzniku chorôb. Pre rozmnožovanie blahod...
Čítajte ďalej