Kyselina listová na ochranu plodu: doporučuje sa užívať aj pred graviditou

Kyselina listová a foláty patria do skupiny vitamínov B, poznajú ich ako vitamíny B9, alebo vitamíny na ochranu plodu. Pre ženy v radostnom očakávaní je veľmi dôležitý zvýšený prísun kyseliny listovej, pretože tým možno predchádzať mnohým vývojovým vadám plodu.


Je dôležité predovšetkým vedieť, aký je rozdiel medzi kyselinou listovou a folátmi, patriacich do vitamínov skupiny B. Foláty sa v určitých potravinách nachádzajú v prirodzenej forme, kým kyselina listová je syntetizovaná molekula, ktorou obohacujú niektoré potraviny, resp. výživové doplnky. Kým vstrebávanie prirodzených folátov prebieha vo všeobecnosti ľahko, zužitkovanie kyseliny listovej prebieha kvôli mutácii génov asi u polovice ľudí nedokonale.

Nepostrádateľné vitamíny

Kyselina listová a foláty sú pre každého človeka nepostrádateľné, zúčastňujú sa na syntéze a funkcie DNA a RNA. Z toho vyplýva, že prispievajú k tvorbe diferencujúcich sa a rýchlo sa rozmnožujúcich buniek, napr. krvných alebo kožných. Ako vitamín, chrániaci plod, zohrávajú významnú úlohu v detstve, poznačenom rýchlym rastom, a v období vnútromaternicového vývinu. Preto je nepostrádateľný zvýšený príjem kyseliny listovej, respektíve folátov počas gravidity, keď v embryu dochádza k deleniu buniek a začínajú sa tvoriť prvotné orgány.

Nedostatok spôsobuje problémy

Nedostatok kyseliny listovej, resp. folátov zvyšuje riziko vzniku deformácií plodu. Najčastejšie z nich sú deformity lebky, rázštep chrbtice, malformácie neurálnej trubice a miechy.  Môže sa stať, že kvôli nedostatku týchto vítamínov sa dieťa narodí so srdcovo-cievnymi problémami, skrátenými končatinami, alebo deformitou pier.
Podľa zverejnených výsledkov výskumu European Surveillance of Congenital Anomalies  EUROCAT – Európska Organizácia pre ľudí s vrodenými vývojovými vadami, pripadá na 1000 novorodencov 20 takých, u ktorých sú deformity z nedostatku kyseliny listovej.
Nedostatok kyseliny listovej a folátov v detstve alebo v dospelosti možno dať do súvisu s vývinom cievnych ochorení, chudokrvnosti, rakovinou hrubého čreva a mozgovou porážkou.

Užívať už pred počatím

S užívaním  vitamínu na ochranu plodu treba začať ešte pred plánovaným tehotenstvom, pred počatím. Je to dôležité, pretože s výnimkou umelého oplodnenia, nikto presne nevie , kedy otehotnie, a organizmus si neuložil tieto vitamíny do zásoby. Z hľadiska folátov (kyseliny listovej) sa začína najdôležitejšie obdobie vývoja plodu od 15. dňa – vtedy začína vývoj centrálnej nervovej sústavy a neurálnej trubice.  Preto je dôležité, aby bol plod zásobený už od prvých chvíľ dostatočným množstvom vitamínov na ochranu zdravia.

Dôležitý jedálniček

Deti potrebujú 20-200, dospelí 200 a počas gravidity a pred ňou sa doporučuje užívať 400-600 mikrogramov kyseliny listovej.  Bohatým prirodzeným zdrojom je všetka (listová) zelenina s tmavozelenými listami, špargľa, reďkovka, artičoka, kapustovitá zelenina, obilné vločky, strukoviny, mangold, paradajky, špenát, brokolica, čierne korenie, z ovocia citrusy – pomaranče, mandarinky, citróny, atď, avokádo a kivi.  Kyselinu listovú obsahujú aj mandle, arašidy, orechy, vajíčka, cestoviny a pečivo. Vzhľadom na to, že iba samotnými potravinami – najviac v zime – nie sme schopní prijať dostatočné množstvo kyseliny listovej do organizmu, nedostatok môžeme nahradiť doplnkami výživy s obsahom kyseliny listovej. Nedoporučuje sa však užívať viac ako polovicu dennej doporučenej dávky folátov.
Nezabúdajme, že kyselina listová a foláty sú citlivé na teplo, to znamená, že vplyvom pečenia a  varenia sa takmer celkom rozštiepia, a stratia svoje priaznivé účinky.

Nepreháňať

 Hoci sú foláty a kyselina listová vitamíny rozpustné vo vode, takže sa nimi nemožno predávkovať, neprijímajme z nich viac ako 1000 mikrogramov denne. Takéto množstvo už totiž môže zabraňovať zužitkovaniu zinku, spôsobiť príznaky nedostatku vitamínu B12, ako aj tráviace ťažkosti, bolesti žalúdka, a spôsobiť aj vyrážky. 

Vedeli ste?

Folát, kyselina listová, slová pochádzajú z latinského folium – list.  Prvýkrát použili toto pomenovanie v Amerike v 40. Rokoch výskumníci Roger J. Williams a Herschel K. Mitchell, ktorí liečili chudokrvnosť extraktom zo špenátu bohatého na foláty.
 

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email