Nadváha: črevné baktérie pomôžu schudnúť

Na účet obezity možno pripísať mnoho závažných chorôb, medzi nimi srdcovo-cievne zmeny, cukrovku, ale priame súvislosti má nadváha aj s výskytom určitých nádorových a tráviacich ochorení. V záujme ochrany nášho zdravia je preto mimoriadne dôležité zbaviť sa nadváhy a predchádzať jej, pričom nám môžu pomôcť dobročinné baktérie črevnej flóry.


Nadváhu možno nazvať aj celosvetovou epidémiou, podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (World Health Organisation, WHO) sa totiž medzi rokmi 1980-2014 počet ľudí s nadváhou zdvojnásobil. Každý rok prichádza o život viac milión ľudí kvôli nadváhe, a počet úmrtí sa neustále zvyšuje. Preto je doslova životne dôležité uchovať si zdravú telesnú hmotnosť, čo možno dosiahnuť každodenným pohybom, aktívnym životným štýlom a vhodnou výživou, a podľa najnovších výskumov tu môžu zohrať kľúčovú úlohu aj dobročinné črevné baktérie.

Črevná flóra chráni zdravie

Už dávno je všeobecne známe, že s človekom symbioticky spolunažívajúc a obzvlášť v črevnej flóre hrubého čreva, žije niekoľko sto biliónov dobročinných mikroorganizmov, ktoré v značnej miere prispievajú k zdravému fungovaniu ľudského organizmu. Baktérie črevnej flóry sa podieľajú na tvorbe kyseliny maslovej, vitamínov B7, B12 a vitamínu K, zlepšujú trávenie, a vstrebávanie železa, horčíka a vápnika. Okrem toho pomáhajú predchádzať zápalom čreva a rakovine hrubého čreva, a zabraňujú tomu, aby sa v tráviacom trakte rozmnožili a usadili škodlivé mikroorganizmy, spôsobujúce choroby v tráviacom trakte. Okrem toho stav črevnej flóry bezprostredne ovplyvňuje aj obranyschopnosť organizmu, keďže 70-80 % imunobuniek sa nachádza v hrubom čreve. Aj štúdia, uverejnená v odbornom časopise Journal of Clinical Investigation vychádza zo zdraviu prospešných vlastností dobročinných probiotických baktérií črevnej flóry. Na pokusných myšiach skúmala účinky geneticky modifikovaných črevných baktérií.

Pocit sýtosti a črevné baktérie

Dobročinné baktérie črevnej flóry prispievajú k predchádzaniu mnohých chorôb, a toto zistenie viedlo výskumníkov Vanderbilt Universit, pod vedením docenta univerzity Seana Daviesa, ku skúmaniu účinkov zdraviu prospešných geneticky modifikovaných črevných baktérií. Vykonali modifikáciu bezpečného bakteriálneho kmeňa, ktorý sa už zhruba storočie používal na liečbu hnačky – probiotika E.coli Nissle 1917, aby pritom rástla produkcia hormónu NAPE. Ide vlastne o prirodzený proces, pri trávení tukov sa tento hormón každopádne objaví v tenkom čreve a do mozgu posiela signál sýtosti. Predchádzajúce výskumy potvrdili, že obézne zvieratá nedokážu tvoriť dostatok hormónu NAPE, preto nemajú pocit sýtosti a jedia viac, ako potrebujú.

Sľubné výsledky

V priebehu pokusu, pri ktorom myši dostávali modifikované baktérie a boli nastavené na príjem potravy s vysokým obsahom tuku, jedli menej a mali menší hmotnostný prírastok, a boli menej náchylné na cukrovku, ako zvieratá, ktoré neboli podrobené liečbe. Okrem toho, pôsobením zmenených črevných baktérií sa po uplynutí 12 týždňov zlepšil aj ich celkový zdravotný stav. Podľa výskumníkov Univerzity Vanderbilt, použitie modifikovaných črevných baktérií u ľudí na liečbu nadváhy bude možné vtedy, keď sa vylúči možnosť vedľajších účinkov.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email