Sýtené nealkoholické nápoje môžu byť škodlivé

Pravidelne a vo väčšom množstve  konzumované veľké množstvo sýtených nealkoholických nápojov môže spôsobiť poškodenie svalov, srdca, pečene a obličiek. Oslabujú sklovinu, prekyslia organizmus a prispievajú k tvorbe celulitídy.

Sýtené nealkoholické nápoje môžu byť škodlivé

Kyseliny, cukry a prípadne sladidlá, nachádzajúce sa v sýtených nealkoholických nápojoch, prijaté vo väčšom množstve, môžu byť škodlivé. Preto urobíte dobre, ak sa im vyhnete, alebo aspoň výrazne obmedzíte ich spotrebu.

Ohrozené sú srdce, pečeň, obličky a zuby

Jedným z najzávažnejších škodlivých účinkov glukózy, fruktózy a limonády s obsahom kofeínu, je dlhodobé zníženie hladiny draslíka v krvi. V dôsledku toho dochádza k oslabeniu svalov, vrátane srdcového, čo môže spôsobiť vážne poruchy krvného obehu. Nadmerná konzumácia sýtených nealkoholických nápojov môže spôsobiť poruchy pri detoxikácii organizmu, pretože natoľko zaťažia pečeň, že po nejakej dobe nebude schopná plniť svoje povinnosti. Podobne sa správajú aj obličky, ktoré za normálnych okolností zvyčajne odstránia podstatnú časť škodlivých látok, dodané organizmu v tekutinách.  Práve túto vlastnosť oslabujú sýtené nápoje, ktoré majú vysoký obsah kyslosti – najnebezpečnejšia je v tejto súvislosti kyselina fosforečná – a postupom času sa s touto situáciou obličky dokážu vyrovnať vždy menej a menej. Práve pre túto príčinu sú najčastejším ochorením obličkové kamene. Kyselina neušetrí ani zuby, pomaly rozpúšťa sklovinu, čo nakoniec vedie k zubnej paradentóze.

V jednom pohári ​​desať kociek cukru

Aj keď výrobcovia stále viac nahrádzajú cukor – pozor, nie je bez rizika ani spotreba takýchto nápojov vo väčšom množstve – sladidlami, aj tak pravidelná konzumácia sýtených nealkoholických nápojov môže viesť k nárastu telesnej hmotnosti. Stačí pomyslieť na to, že v  jednom pohári výrobku jednej z vedúcich nápojových spoločností sa nachádza 39 gramov cukru, čo zodpovedá takmer desiatim kockám cukru! Okrem toho sú vstupnou bránou pre obezitou spôsobených chorôb, medzi najčastejšie patria kardiovaskulárne ochoreniacukrovka http://www.vitalitas-magazin.sk/zivotny-styl/cukrovka-typu-2. Sýtené nealkoholické nápoje narušia vodnú bilanciu organizmu, a tým prispievajú ku vzniku celulitídy. Pod vplyvom alkalizácie koža stráca zo svojej pružnosti, rýchlo zostarne.

Porušenie acidobázickej rovnováhy

Čiastočne sa môže  prekyslenie organizmu pripísať sýteným nealkoholickým nápojom - najmä sladeným -  na účet. Nie náhodou zakazujú ich spotrebu prakticky všetky alkalické kúry.  Je dobré vedieť, že ak ju pijete na lačný žalúdok, sódová voda ešte účinnejšie ničí v tele acidobázickú rovnováhu, takže sa syndróm dráždivého čreva a rôzne infekcie, choroby môže ešte rýchlejšie prihlásiť.

Nealkoholické nápoje | Nepriaznivé účinky 54

Pravidelne a vo väčšom množstve konzumované nealkoholické sýtené nápoje môžu vážne poškodiť svaly, srdce, pečeň a obličky. Oslabujú sklovinu, prekysľujú telo a prispievajú k tvorbe celulitídy. V sýtených nealkoholických nápojoch sa nachádzajú kyseliny a cukry, prípadne sladidlá, ktoré môžu byť vo väčšom množstve škodlivé. Práve preto urobíte dobre, ak sa im vyhnete,  alebo...
Čítajte ďalej

Avokádo | Nastaví hladinu cholesterolu a chráni pred rakovinou 3

Avokádo je aj v Európe čoraz populárnejšie, viacerí ho konzumujú surovo, ako základ do šalátov, alebo hoci aj spracované. A dobre robia, pretože olej exotického ovocia obsahuje obrovské množstvo nepostrádateľných vitamínov: v dôsledku čoho je avokádo medzi iným aj vynikajúcim prostriedkom na zníženie hladiny cholesterolu, ochraňuje cievy, taktiež sa aplikuje aj v prípade liečenia rakoviny dutiny ú...
Čítajte ďalej

Mastná pleť | Ošetrenie s hroznovým olejom 2

Za studena lisovaný olej z hroznových jadierok bez prísad je jedným z najúčinnejších prírodných prostriedkov na ošetrenie pokožky: výborne hydratuje tvár aj telo, ochraňuje pred škodlivým UV-žiarením, zmierňuje zápaly, zbaví nás vyrážok, pomocou antioxidantov spomaľuje starnutie pokožky. Keďže reguluje tvorbu mazu, je ošetrenie mastnej pleti olejom z hroznových jadierok výnimočne úč...
Čítajte ďalej