Trochou starostlivosti môžete predísť prechladnutiu

Na  jeseň, keď sa ochladí, opadne lístie a príroda sa pomaly ukladá na odpočinok. Bohužiaľ, toto farebné obdobie je len zdanlivo idylické: práve v tomto období  najčastejšie dochádza k prechladnutiu.

Trochou starostlivosti môžete predísť prechladnutiu

Objavujú sa respiračné príznaky, mnohokrát nie ste schopní sa rozhodnúť, akej forme prechladnutia čelíte, veď prechladnutie, chrípky a niektoré alergie, produkujú takmer rovnaké príznaky.

Alergia, prechladnutie alebo chrípka?

 • Výtok z nosa:  je najčastejším príznakom alergie, ale v pozadí môže byť tiež prechladnutie.
 • Kýchanie: je typická alergická reakcia, ale môže byť aj znakom prechladnutia.
 • Svrbenie očí: príznak alergie alebo prechladnutia.
 • Horúčka: príznak prechladnutia alebo chrípky, alergia býva sprevádzaná horúčkou len v závažných prípadoch.
 • Bolesti kĺbov: príznaky chrípky.
 • Bolesti hlavy: typické pre prechladnutia a chrípku.
 • Kašeľ: ak k nemu dôjde v prvej fáze, týka sa  alergie alebo prechladnutia.
 • Závraty, slabosť: hlavne sprievodca chrípky.
 • Zachrípnutie, bolesti hrdla: jav prechladnutia, alebo alergie.

Ak sa vyššie uvedené príznaky po niekoľkých dňoch - najmä na jeseň a v zime – zhoršia, je pravdepodobné, že máme do činenia s chrípkovým ochorením!

Prechladnutie je najčastejšie jesenné ochorenie. Za jeho prítomnosť môže byť viac ako 200 rôznych zodpovedných, medzi ne patrí  rhinovírus a koronavírus, šíri sa kvapôčkovou infekciou. Rhinovírus  má rád teplé prostredie, kým koronavírus napáda hlavne telo v období náhleho ochladenia sa. V druhom prípade ide o vážnejšie ochorenia, môže spôsobiť vážnejšie infekcie dýchacích ciest. Bohužiaľ, ešte neexistuje žiadna vakcína proti prechladnutiu, takže v tomto prípade funguje iba prevencia, ktorá  môže zabrániť radu  ďalších infekcií.

Dodržaním niekoľkých pravidiel sa zvýšia  šance  zabrániť prechladnutiu

 • Často si umývajte ruky: pokiaľ možno teplou vodou a mydlom a najmenej po dobu dvadsať sekúnd. Po kašľaní či kýchaní  použite na ruky dezinfekčný roztok.
 • Nedotýkajte sa tváre: nos, pery a oči  sú vynikajúcimi vstupnými bránami pre baktérie a vírusy, ukrývajúce sa na rukách.  
 • Používajte papierovú jednorazovú vreckovku: pri smrkaní použite jednorazovú vreckovku, ktorú po použití  okamžite vyhoďte, pretože takto zabránite kontaminácii.
 • Vyhnite sa davu: väčšina respiračných ochorení sa šíri kvapôčkovou infekciou, takže v období prechladnutí a  chrípok sa vyhýbajte preplneným dopravným prostriedkom a miestam s davom. Keď to nemôžete vyriešiť, neváhajte využiť zdravotnú masku.
 • Posilnite si  imunitný systém proti jesenným chorobám: zvýšte príjem  vitamínov a probiotík,  jedzte  len potraviny bez prísad, takto môžete zvýšiť odolnosť imunitného systému.
 • Často vetrajte, ale nikdy sa nezdržiavajte v prievane.
 • Infikovať  môžu aj tlačidlá vo výťahu a kľučky na dverách: preto sa ich nikdy nedotýkajte holými  rukami. Ak sa tak stane, umyte si ruky rýchlo, a nedotýkajte sa tváre. 
 • Obliekajte sa vrstvovito: na jeseň je počasie nepredvídateľné, takže pri snahe predísť  jesenné choroby, predovšetkým prechladnutie,  je nevyhnutné, aby ste sa obliekli vrstvovito.

Pomáhajú vitamíny, ženšen a zinok

Výskumní pracovníci, pôsobiaci na Univerzite v Connecticate v rámci Centra pre imunoterapiu onkologických ochorení a infekčných chorôb zistili, že od prvého dňa prechladnutia užívaný výťažok ženšenu skracuje o polovicu dobu liečenia prechladnutia.  Efektívne sa môže využívať aj  zinok, z výskumu na Univerzite v Yale vyplýva, že denná dávka  30 mg môže výrazne znížiť počet  vírusov v nose a hrdle. Je však  potrebné venovať pozornosť dávkovaniu,   viac ako 50 mg zinku  môže spôsobiť predávkovanie a  oslabenie imunitného systému. Príliš veľa sa nemôže vniesť do organizmu ani omega-3 mastných kyselín, ktoré nielenže posilňujú imunitný systém, ale tiež chránia pľúca a dýchacie cesty, a ich prítomnosť znižuje pravdepodobnosť prechladnutia. Vedci z Harvardovej univerzity prišli  k záveru, že je takmer o štyridsať percent vyššia pravdepodobnosť prechladnutia u ľudí, ktorí majú nízku hladinu vitamínu D, zatiaľ čo u astmatikov je riziko v porovnaní so zdravými ľuďmi až šesťkrát vyššie. Je to hlavne kvôli tomu, že vitamín D na ochranu proti ochoreniu dýchacích ciest prispieva  na výrobu bielkovín cathelicidínu. Protichodné sú výsledky výskumu, vzťahujúce sa na vitamín C, pretože neexistuje žiadny jasný dôkaz, že pri pravidelnom užívaní vitamínu C sa dá predísť prechladnutiu,  alebo aspoň zmierniť jeho príznaky. Väčšina odborníkov sa zhoduje však na tom, že u športovcov, vystavených väčšej záťaži môže byť účinné  zvyšovanie príjmu vitamínu C v chladnom období, zatiaľ čo u priemerného človeka môže priniesť úspech  dlhodobé  užívanie.

Naparovanie, soľ, bylinky proti nádche a prechladnutiu 153

Ak vás mučí nádcha, priepustnosť upchatých nosných dierok môžeme dosiahnuť naparovaním. Po tisíce rokov bola použitá metóda, ktorej podstatou  že  pacient sa nadýcha  bylinného odvaru alebo  studenej či  teplej pary slanej vody. Okamžitý účinok pary, éterických olejov a solí odstránia blokádu a zničia významnú časť mikroorganizmov, ktoré spôsobujú infekciu, navyše eliminuj...
Čítajte ďalej

Liečivé účinky kamiliek | Kedy a ako ich použiť? 151

Kamilky patria medzi najznámejšie a najčastejšie používané liečivé rastliny. Sú takmer „povinnou“ súčasťou domácej liečby prechladnutia a vyrážok, pre ich blahodarný vplyv na organizmus sú však ich možnosti využitia oveľa všestrannejšie: sú účinné pri väčšine „každodenných“ ochorení, ktoré si vyžadujú lekárske ošetrenie iba v krajnom prípade. Existuje len málo populárnejších liečivých rastlín...
Čítajte ďalej

Trápi vás prechladnutie? Jedzte kurací vývar 150

Je vedecky dokázané, že  protizápalové účinky kuracej polievky  prispievajú aj k zmierneniu prechladnutia, a to najmä príznakov ochorenia horných dýchacích ciest, urýchľujúc tak  proces liečenia. Vedci testovali niekoľko receptov, ktoré sú účinné proti nachladnutiu a chrípke, spomedzi týchto najlepšou je  „babičkina polievka“ Ingrediencie pre 4 osoby: • 1 kilogram ...
Čítajte ďalej