Príčiny vypadávania vlasov | Kedy nastáva problém?

Každému zvyknú vypadávať vlasy, problém je to len v tom prípade, že strata vlasov je oveľa rýchlejšia ako rast vlasov nových. Príčiny vypadávania vlasov sú najčastejšie dedičné, ale môže ich spôsobiť aj ochorenie: je dôležité mať na pamäti príčiny vypadávania vlasov.


Strata vlasov, s určitými obmedzeniami, je úplne prirodzený proces: aj vlas má svoj vlastný životný cyklus, v priemere je aktívny dva – tri roky, približne dvadsať krát sa dokáže obnoviť,  a nakoniec umiera. Preto sa pre  niekoľko sto vypadnutým vlasom denne netreba obávať, ich deficity sú oku neviditeľné, nanajvýš na vankúši zanechajú svoju stopu. A samozrejme, nesmieme zabudnúť ani na to, čím je dlhší vlas, ak vypadne, vyzerá to horšie ako to je v skutočnosti.

Príčiny vypadávania vlasov

Ak vlasy vypadávajú viac než obvykle, mnohých z nás napadne, že ide o hormonálnu poruchu – muži samozrejme myslia hneď na dedičné dispozície – hoci tento jav môže vyvolať niečo úplne iné. Príčiny vypadávania vlasov môžu byť nasledujúce:

  • Ročné obdobia: sezónne vypadávanie vlasov je viazané na jarné – apríl, máj, a jesenné –  od mája do novembra – obdobie. Tento jav sa dotýka oboch pohlaví rovnako, ale nie u každého sa prejavuje rovnakým spôsobom. Jesenné vypadávanie vlasov sa zvyčajne prejavuje postupne: príčinou je nedostatočné denné svetlo, vtedy obyčajne dochádza k rozpadu hormonálnej rovnováhy, a tento jav je sprevádzaný vypadávaním vlasov.
  • Vek, životný štýl, hormonálne poruchy: príčinou vypadávania vlasov môžu byť aj hormonálne problémy, ktoré nie sú viazané na ročné obdobie. Jedným z hlavných je obdobie menopauzy, ale môže byť aj dôsledkom buď anorexie alebo obezity a dysfunkcie štítnej žľazy.
  • Dedičnosť: jednou z príčin vypadávania vlasov, najmä u mužov, môže byť dedičnosť, ale v tomto prípade sa to nemusí týkať len  rodičov. Je celkom ľahko možné, že  dedičné vypadávanie vlasov vynechá dokonca niekoľko generácií a objaví sa  iba u vnukov, pravnukov.
  • Nesprávna životospráva: jednou z príčin vypadávania vlasov je nesprávna životospráva. V dôsledku toho sa v priebehu času v organizme sa hromadia toxíny a odpadové látky, ktoré môžu brániť vstrebávaniu sa živín, a toto potom vedie k vypadávaniu vlasov.

Stratu vlasov môže spôsobiť aj užívanie niektorých liekov, najmä antibiotík, a zlý výber čistiacich prípravkov. Často stoja v pozadí príčin vypadávania vlasov zápalové ochorenia kože na hlave, ktoré sú vyvolané  stresom a neustálym napätím.

Jednoduchšia je prevencia ako liečenie

V zime je len jedna príčina vypadávania vlasov a to oslabený imunitný systém. Suchý, vykúrený vzduch a potenie sa pod čiapkou môže tiež ovplyvniť funkciu vlasových cibuliek. Pod týmto vplyvom sa zvýši lupinatosť kože, a /alebo sa začnú vlasy mastiť, vo vážnejších prípadoch môžu korienky vlasov dokonca vymrieť. Pretože vlasy rastú veľmi pomaly, v priemere 1,3 milimetrov za mesiac, keď začínajú rednúť, je veľmi ťažké ich rýchlo nahradiť. Bez ohľadu na liečbu je výsledok viditeľný len po dlhšom časovom období. Hoci abnormálnemu vypadávaniu vlasov sa často nedá zabrániť, základom je správna životospráva. Samozrejme, proti genetickému vypadávaniu vlasov nie je riešenie, vo väčšine prípadov však správna výživa spomaľuje tento proces a podporuje rast vlasov.

  • Antioxidanty: najlepším zdrojom je čerstvá surová zelená listová zelenina a ovocie s červenými plodmi, liečivé huby a riasy. Antioxidanty chránia naše bunky pred starnutím a zvyšujú schopnosť ich  obnovy: nie je tomu inak ani v tomto prípade, ani keď je reč o našich vlasoch! Treba konzumovať viac kivi, citrusových plodín, brokolice a špenátu, lebo majú bohatý obsah vitamínu C. Tieto rastliny stimulujú produkciu kolagénu, ktorý je jednou zložkou vlasov.
  • Nerozpustné vlákniny: tieto vlákniny sú medzi inými v celozrnných obilninách, zelenine, ovocí, ako aj v obale semien skorocelu.  Jedným z dôvodov ich nedostatku je u mužov vypadávanie vlasov, nakoľko majú vplyv na mužské hormóny. V ryži, pšenici, raži, ovsi, atď. môžeme nájsť veľa vitamínu B6 a kyseliny listovej, ktoré sú zodpovedné za prívod kyslíka do vlasových cibuliek.
  • Zinok: je jedným z najdôležitejších živín, závisí od neho správna chemická odpoveď mnohých enzýmov organizmu, patrí sem energia a produkcia niektorých proteínov. Veľkým zdrojom zinku sú rôzne druhy mäsa, ktoré obsahujú železo, bielkoviny, vitamíny B6 a vitamín B12. Tieto zodpovedajú za vnútornú starostlivosť o vlasy. Ak sme zástancami vegetariánskej stravy, mäso môžeme nahradiť stravou podobného zloženia – zelerom, špargľou, figami, zemiakmi a baklažánom.
  • Vitamín A: je dôležité uvedomiť si aj prípadný nedostatok vitamínu A ako jednu z príčin vypadávania vlasov. Jednou z úloh tohto vitamínu je zabrániť cibuľkám vlasov vyschnúť. Naviac vitamín A ešte aj stimuluje zásobovanie kyslíku do vlasových cibuliek, čím posilňuje vlasové vlákna a urýchľuje ich rast. Tento cenný vitamín sa nachádza hlavne v pečeni, vajciach, mlieku, rybom tuku a rastlinným oleji – hlavne  v extra panenskom.

Vedeli ste, že ?

Ak chcete svoju ozdobu hlavy skrášliť, uvedomte si, že dôležitou súčasťou zdravého stravovania je zabezpečiť pre organizmus dostatočné množstvo tekutín. Medzi nepriame príčiny vypadávania vlasov totiž  patrí aj nedostatočná hydratácia.

Referencie:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18498491

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMHT0025276/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1443176/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19341939

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12190640

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email