Zmierňujme príznaky reumatoidnej artritídy

Reumatoidná artritída, t. j. symetrický zápal malých kĺbov je ochorenie autoimúnneho pôvodu. Najčastejšie postihuje ženy vo veku medzi 20 - 50  rokov.

Zmierňujme príznaky reumatoidnej artritídy

Najzávažnejšou formou reumatických zmien opornej, respektíve pohybovej sústavy je reumatoidná artritída. Ide o chronické zápalové ochorenie, ktorého sprievodnými znakmi sú zhrubnutie vnútornej výstielky kĺbu, a nahromadenie medzikĺbovej tekutiny. Vyvolávajúcou príčinou zápalu je chybné fungovanie imunitného systému , vďaka ktorému identifikuje organizmus chrupavku kĺbu ako cudzie teleso a napadne ho.

Reumatický zápal kĺbov vzniká postupne

Na začiatku sa postihnutý cíti zle, má horúčku, schudne, potom úmerne  s postupným odumieraním chrupavky sa objavujú problémy s pohybom,  svalové kŕče, resp. zápal kĺbového puzdra. V poslednom štádiu reumatoidnej artritídy chorý kĺb zvápenatie, a bolestivo stuhne, ustáli sa v ohnutom tvare. Časté sú deformity kĺbov: reumatické hrbole a deformácie kostí. Reumatoidná artritída postihuje jedno percento ľudstva, u žien sa vyskytuje 2-3 krát častejšie ako u mužov. Pri vzniku ochorenia zohráva úlohu genetická predispozícia, ale autoimúnne ochorenie a tým aj reumatický zápal kĺbov je vyvolaný vírusovou alebou bakteriálnou infekciou. V prvom rade je najčastejšia vo vekovej skupine medzi 20-50 rokov, ale môže sa objaviť aj v detskom alebo v staršom veku. Reumatoidná artritída postihuje najprv končatiny, kĺby rúk a nôh, najčastejšie sa zápal vyvinie symetricky. Jeho zvláštnosťou je premiestňovanie, keď na jednom mieste  bolesti ustúpia, objavia sa na inom kĺbe, väčšinou na opačnej strane, a zápal kĺbu so silnou bolesťou vzplanie znova.

Najdôležitejšie príznaky reumatoidnej artritídy

  • Stuhnutosť kĺbov, ktorá sa prejavuje najmä ráno. Počas pohybu sa zhruba v priebehu hodiny začína zmierňovať.
  • Opuchy, edémy na kĺboch rúk, nôh a prstov
  • Začervenalá koža, najmä na miestach postihnutých zápalom kĺbu
  • Jednoduché každodenné pohyby  spôsobujú bolesti kĺbov
  • Klesajúca fyzická sila
  • Zníženie hmotnosti v dôsledku chronického zápalu
  • Postupom času stály reumatický zápal kĺbov, vytvárajú sa kostné cysty a vplyvom vápenatenia sa končatiny trvalo deformujú

Liečba reumatoidnej artritídy

Lieči sa steroidnými protizápalovými liekmi s analgetickými účinkami podávanými orálne, intravenózne, alebo priamo do kĺbu, stavebnými prvkami chrupavky, cytotoxickými látkami. V prípadoch závažných derformácií sa odporúča ortopedická operácia reumatického zápalu kĺbu.

Prirodzené riešenia a zmena životného štýlu

Príznaky reumatoidnej artritídy môžeme zmierniť aj zdravou výživou. Dbajme o pestrú a vyváženú stravu, vyhnime sa nadváhe, veď nadmerná hmotnosť ešte viac zaťažuje choré kĺby. Priaznivo pôsobí konzumácia ovocia, zeleniny, celozrnných obilninových produktov, a olejových semien, ako aj potravín bohatých na mastné kyseliny omega-3. Myslime na to, že horčík posilňuje kosti a kĺby, a tým prispieva k liečbe reumatického zápalu kĺbov. Dôležitý je častý telesný pohyb, ale vyhýbajme sa takým športom, ktoré zaťažujú kĺby a svaly. Tomuto cieľu zodpovedá plávanie, cvičenie vo vode, alebo pol hodina intenzívnej prechádzky denne, v prípade reumatoidnej artritídy je dôležité stupňovať telesnú aktivitu. Pokiaľ cítime počas športu bolesť, je nevyhnutné okamžite zastať a dopriať oddych rozboleným kĺbom.

Niekoľko odporúčaných potravín

Šafran: konzumujme čo najviac jedál pripravených so šafranom, táto hodnotná korenina má totiž vynikajúce analgetické vlastnosti. Extrakt z neho zmierňuje zápal kĺbov a to bez vedľajších účinkov.

Brokolica: jej častou konzumáciou môžeme predísť vzniku reumatoidnej artritídy. Sulforafán, nachádzajúci sa v brokolici spomaľuje opotrebovanie chrupavky, a spevňuje kĺby.

Kurkuma: prirodzene protizápalovo pôsobí aj kurkuma, príznaky reumatoidnej artritídy zmierňuje aj ako antioxidant.

Olivový olej: aplikovaný zvonka i zvnútra, je schopný znižovať zápal kĺbov, preto ho neužívajme iba samostatne, ale aj pridaný k ostatným jedlám. Dvakrát denne si ním masírujme oblasti postihnuté reumatoidnou artritídou.

Vedeli ste?

Ľudia trpiaci reumatoidnou artritídou by sa mali vyhýbať slneniu a každému inému zdroju tepla, teplo totiž môže výrazne zhoršiť zdravotný stav.

Tráviace enzýmy efekt | Problémy spôsobené ich neprítomnosti 1

Tráviace enzýmy: ich neprítomnosť spôsobuje ťažkosti Tráviace enzýmy pomáhajú organizmu pri tých chemických procesoch, ktoré  zložky potravín menia na potrebnú energiu. Je preto nevyhnutné, aby kvantita a kvalita tráviacich enzýmov bola vždy vhodná. Tu pomôže správna životospráva a výživové doplnky, obsahujúce tráviace enzýmy.   K rozloženiu živín  potrebnú časť trá...
Čítajte ďalej

Príznaky mozgovej porážky | Poznanie príznakov môže zachrániť život 158

Mozgová porážka udrie väčšinou nečakane, z jednej chvíle na druhú. Existujú však prechodné príznaky, na základe ktorých môžeme predpokladať vývin mozgovej porážky. Keď ich poznáme, možno sa skôr vyhnúť kritickému, život ohrozujúcemu stavu. Ešte niečo: pri mozgovej porážke záleží na každej minúte, je životne dôležité, aby bol chorý v priebehu troch hodín vyšetrený a aby bola zahájená liečba. M...
Čítajte ďalej

Neznášanlivosť laktózy | Príčina | Príznaky | Intolerancia laktózy 156

Ak po konzumácii mlieka a mliečnych výrobkov pociťujete nepríjemné príznaky, s veľkou pravdepodobnosťou bude na príčine intolerancia laktózy (neznášanlivosť laktózy). Preto je dôležité, aby sme si boli vedomí príznakov intolerancie laktózy, ktorá vzniká nedostatkom enzýmu laktáza, lebo takto môžeme tieto príznaky odstrániť rýchlejšie a cielenejšie. Intolerancia laktózy (inak nazývaná aj nezná...
Čítajte ďalej