Zlé trávenie a dyspepsia

Kto z nás ešte nemal po výdatnejšom jedle pocit, ako keby bol zjedol kamene. V prípade, ak sa tento nepríjemný jav často sprevádzaný aj bolesťami hornej časti brucha objavuje po každom jedle, hovoríme o chronickej poruche trávenia - čiže dyspepsii – po latinsky dyspepsia.

Zlé trávenie a dyspepsia

 

Ak netrpíme žiadnou potravinovou intoleranciou alebo alergiou, náš organizmus je schopný stráviť akúkoľvek potravinu. Trávenie je komplexným procesom, ku ktorému je potrebné veľké množstvo energie. Veľmi dôležité je, aby sme v jedle poznali mieru a neprekračovali odporúčané denné množstvo kalórií; veď tým by sme len zbytočne zaťažovali svoj tráviaci systém.

 

Zlé trávenie a dyspepsia

V pozadí tráviacich problémov sa často skrývajú nesprávne stravovacie návyky a jedovaté látky nahromadené v našom organizme. Súhrnným pomenovaním týchto príznakov je dyspepsia, toto slovo pochádza z gréckeho slova dys-pepsia, čo doslovne znamená zlé trávenie. Najčastejšími prejavmi dyspepsie sú: nechutenstvo, pocit preplnenosti, silné bolesti hornej časti brucha, pocit dlhotrvajúceho a ťažkého trávenia, regurgitácia kyseliny, vracanie ako aj nepríjemný zápach z úst. Môže sa tiež vyskytnúť únava, letargia, prehnaná tvorba črevných plynov, či bolesti hlavy, kašeľ alebo problémy s prehĺtaním.

 

Príčiny vzniku dyspepsie

K vzniku dyspepsie môže s veľkou pravdepodobnosťou viesť prejedanie, rýchle jedenie, konzumácia mastných, olejových a silne korenených jedál, nadmerné fajčenie, pitie veľkého množstva alkoholu, konzumácia čokolády, kofeínu, sýtených nápojov, aspirínu a železa. Môžeme  spomenúť zmeny orgánov, zápal sliznice žalúdka, nádory, žalúdočné vredy, zápal pankreasu a žlčové kamene. K vzniku dyspepsie môže tiež viesť cukrovka, hormonálne poruchy a poruchy nervového systému. Častým sprievodným javom príznakov dyspepsie je prítomnosť baktérie heliobacte pylori, ktorý je prítomný u 50-60% dospelej populácie, infikované osoby sú však mnohokrát bez akýchkoľvek príznakov. Príčinou vzniku dyspepsie u osôb nad 45 rokov sú často nejaké orgánové zmeny!

 

Ako je ju možné liečiť?

V prípade pretrvávajúceho zlého trávenia, náhleho úbytku váhy či nechutenstva v každom prípade vyhľadajme lekára. V prípade, ak nemáme žiadne problémy s vnútornými orgánmi, je jedinou účinnou metódou na liečbu dyspepsie detoxikácia a zdravé stravovanie, ako aj pravidelný pohyb a častá detoxikácia.

 

Vedeli ste, že?

V prípade ak sa zdravo stravujeme, ale aj napriek tomu máme zlé trávenie sa oplatí absolvovať vyšetrenie citlivosti na múku, totižto naše problémy môže zapríčiniť aj gluténová intolerancia.

Glaukóm, jeho príznaky a liečba | Na čo treba dbať? 154

Hoci je zelený zákal neliečiteľný, a nemožno mu ani predchádzať, keď sa začne včas liečiť, možno zastaviť zhoršovanie stavu. Preto je potrebné poznať príznaky zeleného zákalu, ako aj príčiny, ktoré chorobu vyvolali. V skutočnosti zelený zákal nie je zákalom, ale degeneračnou chorobou nervov,   je následkom odumierania nervových vlákien zrakového nervu  sietnice (vlákien ganglio...
Čítajte ďalej

Liečba hubového ochorenia nohy| Prevencia hubového ochorenia nohy 153

Olupovanie kože z päty, svrbenie, a zmena farby kože na priehlavku nohy, popraskaná koža medzi prstami na nohách - to všetko sú príznaky toho, že sme sa stali obeťou mimoriadne nepríjemnej infekcie, hubového ochorenia nohy. Zachovajme však pokoj, hubové ochorenie nohy sa dá liečiť a dá sa mu aj predchádzať. Podobne, ako pleseň, aj druhy húb zodpovedné za vznik hubového ochorenia nohy obľubujú...
Čítajte ďalej

Prírodná kozmetika na akné | Domáca liečba 152

Upchatie mazových žliaz baktériami prenášajúcimi infekciu, je sprevádzané následným vznikom ťažko sa hojacich, bolestivých a zapálených akné. Ani v tomto prípade však netreba urýchlene vyhľadať lekársku pomoc, prípadne radu kozmetičky: aj domáca liečba tohto neduhu môže byť vo väčšine prípadov efektívna. Pomáhajú napr. zelenina a ovocie, na odstránenie vyrážok je mimoriadne účinné hrozno...
Čítajte ďalej