Cuketa: diétny sen

Nie je tomu tak dávno, keď sme ani nevedeli, čo je cuketa. Pritom nám táto rastlina, na prvý pohľad pripomínajúca mladú nezrelú tekvicu, vďaka svojmu bohatstvu minerálnych látok a vitamínov, preukazuje dobré služby v predchádzaní a liečbe chorôb. Navyše je cuketa účinná aj proti nadváhe.

Cuketa: diétny sen

Cuketa je plazivá rastlina, patriaca k tekvicovitým -  Cucurbitaceae.  Jej plod sa môže skvieť vo všetkých odtieňoch zelenej, aj keď najviac poznáme jej tmavozelenú uhorkovitú  variantu Black Beauty, ale existuje vo viacerých formách a môže byť aj okrúhla. Taká je napríklad v južnej Európe rozšírená nizzanská tučná cuketa. Cuketa je pôvodom z Ameriky, v dnešnej dobe ju však poznajú vo všetkých častiach sveta. Keďže neobľubuje chlad a náhle výkyvy teplôt, najviac sa jej darí v stredomorských oblastiach. Väčšinou sa zbiera na jar, v obchodoch si ju však možno zaobstarať vďaka skleníkom a importu z teplejších oblastí po celý rok.
 

Hodnotná cuketa

Čo sa týka jej zloženia, pozostáva z 92 % vody, sotva nejaké sacharidy, bielkoviny a tuky, navyše neobsahuje cholesterol. Je bohatá na vlákninu, chudobná na energiu a ľahko stráviteľná, preto sa vyslovene doporučuje najmä pre ľudí, ktorí chcú schudnúť, diétu, resp. pre diabetikov.  Vyskytuje sa v nej výdatné množstvo fosforu, sodíka, horčíka, vápnika, draslíka, železa, zinku, medi a mangánu, je bohatá na vitamíny B1, B2,B3, B5, B6, E a C. Disponuje viacerými zdraviu prospešnými vlastnosťami. Keď ju konzumujeme vo väčšom množstve, má diuretické a preháňavé účinky, čo prispieva k tomu, že je dobre aplikovateľná pri zoštíhľujúcich kúrach, okrem toho je vynikajúca proti zápalom, môžeme ňou zmierňovať príznaky infektov močových ciest alebo žalúdka. Môže znamenať pomoc pre ľudí, trpiacich vysokým krvným tlakom, pomáha udržať hormonálnu rovnováhu, je účinná pri prevencii kôrnatení ciev a chorôb obehového systému. Keď ju budeme konzumovať často, jej priaznivé účinky pocíti telo i duša, cuketa napomáha pokojnému spánku, a je vhodná aj pri únave a vyčerpanosti. Vitamín E, ktorý sa v nej nachádza je naším užitočným spojencom vo viazaní voľných radikálov a jej obsah kyseliny listovej priaznivo pôsobí na trávenie.

Dobrá rada

Pri kupovaní cukety sa usilujme získať mladšie, nepoškodené exempláre, s čo najtvrdším vnútrom.  Konzumujeme surovú, garovanú, plnenú, ako prílohu alebo šalát, a gurmáni si smelo môžu pochutnať aj na jej kvete.  Pridajte si ju do polievky, alebo trebárs vysmážajte, určite nebudete sklamaní!

Vedeli ste?

V stredoveku sa tekvicovitej zelenine nepripisovala dostatočná dôležitosť.  Považovali ju za jedlo, užitočné na nasýtenie podradnejších ľudí.

Letné jedlá: cuketa a kurací šalát - recepty 150

V letných horúčavách sa málokomu chce variť, a stráviť pri sporáku v kuchyni dlhší čas. Aj chuť do jedla sa zredukuje, sme náchylnejší prijímať menej živín. Preto môžu byť dobrou voľbou nasledujúce chutné a zdravé jedlá z jedného hrnca, rýchlo pripraviteľné zo sezonálnej zeleniny. Hoci v letných horúčavách často ani jesť nemáme chuť, nesmieme zabúdať na to, že potreba  živín a energie or...
Čítajte ďalej

Jarná redukčná diéta – Jarné jedlá 3

Na jar sa všetko vôkol nás rozzelená, všetky živočíchy sa prebúdzajú zo zimného spánku. Pre náš organizmus je toto jedno z najlepších a najvhodnejších období, aby sa čo najrýchlejšie zbavil nahromadených toxínov, nadobudnutých počas zimného obdobia, a samozrejme nie je zanedbateľné ani to, že sa môžeme zbaviť niekoľkých nazbieraných kíl, kým príde leto. Našťastie, z jarných jedál  z...
Čítajte ďalej

Srdcový infarkt spôsobený génmi | Vinníci sú známi 1

Vyvolávacia príčina srdcového infarktu je v rozhodujúcom množstve prípadov koronárne ochorenie, t. j. zúženie koronárnej cievy spôsobené jej vápenatením, zapríčeneným usadeninami cholesterolu. Výskumníci nedávno zistili, že pri vytváraní krvných zrazenín, ktoré upchávajú cievy, zohrávajú úlohu aj chybné gény. Prvoradou vyvolávacou príčinou srdcového infarktu je ukladanie cholesterolu, resp. i...
Čítajte ďalej