V boji proti jarnej únave: detoxikácia ovocím

Typickými znakmi jari sú okrem otepľujúceho sa počasia a kvitnúcej prírody aj pocit slabosti a únava, ktoré pociťujú mnohí z nás. Jarnej únavy, ktorá sa skôr či neskôr vytratí aj sama sa však našťastie môžeme zbaviť aj oveľa skôr, ak vykonáme detoxikáciu organizmu. V záujme odstránenia usadenín a toxínov, ktoré sa usádzali v našom organizme počas celej zimy využime čerstvé sezónne ovocie, pomôcť nám môžu jahody, višne a skoré čerešne.


Jedným z kľúčových aktivít jarnej detoxikácie je ovocná kúra, ktorej hlavným pozitívom je, že do organizmu dostávame len minimálne množstvo pomaly rozkladajúcich sa tukov a týmto odbremeňujeme náš tráviaci systém. Aspoň takto dôležitá je aj úloha ovocia v rámci detoxikácie, čo v tomto prípade súvisí aj s prísunom cukru do organizmu. Jedná sa vlastne o to, že v normálnom prípade má cukor silné okysľujúce účinky, nie je však jedno, aký je jeho glykemický index. Kým pri glukóze je jeho hodnota 100, glykemický index fruktózy nachádzajúcej sa v ovocí a zelenine je len 30. Toto znamená, že fruktóza ovplyvňuje hladinu v cukru v krvi v oveľa menšej miere ako ostatné sladidlá.

Močopudné čerešne

Vďaka obsahu kália majú už aj čerešne zrejúce na jar silné močopudné účinky. Podporujú činnosť obličiek, pri detoxikácii prispievajú k urýchlenému vylučovaniu škodlivých látok a kyseliny močovej. Sú bohaté aj na horčík, ktorý vyživuje a posilňuje nervové bunky, chráni organizmus pred vznikom nepríjemných príznakov stresu a depresie. Čerstvé čerešne obsahujú mimoriadne vysoké množstvo beta karoténu, 400mg/100 g znamená skoro rekordné množstvo. Ak by toto všetko nestačilo, nadôvažok sú tiež bohatým zdrojom A, B a vitamín C, vďaka obsahu vlákniny majú tiež významnú úlohu pri zabezpečení efektívneho trávenia. Počas detoxikácie sa okrem konzumácie zeleniny a rýb v znížených dávkach odporúča aj konzumácia čerešní niekoľkokrát denne –  najlepšie ak zakaždým, keď pocítime pocit hladu zjeme aspoň desať  čerešní. Môžeme si tiež zaviesť “čerešňový deň”, kedy budeme konzumovať výlučne čerešne, ani v tomto prípade však nezabúdajme na prísun dostatočného množstva tekutín!

Višne ako účinné antioxidanty

Zloženie vitamínov a minerálnych látok nachádzajúcich sa vo višniach sa takmer celkom zhoduje so zložením čerešní, až na to, že obsahujú oveľa viac organickej kyseliny a približne desať-krát väčšie množstvo vitamínu A. Sú tiež bohaté na železo, vápnik, draslík a horčík, podporujú trávenie, látkovú výmenu, vstrebávanie vitamínov a majú skvelé močopudné účinky. Prečisťujú tiež sliznicu dýchacích orgánov a posilňujú odolnosť imunitného systému. Vďaka obsahu antokyanínov a bioflavínu sú aj skvelými antioxidantmi. V prípade detoxikačnej kúry ich používajme rovnako ako čerešne, čiže pri znížených dávkach jedál obsahujúcich zeleninu a ryby konzumujme viackrát denne – vždy keď vyhladneme – aspoň desať  bobúľ višní. V záujme zvýšenia efektivity detoxikácie konzumujme višne aj samostatne bez obmedzenia množstva – ich účinok sa s určitosťou v každom prípade dostaví.

Jahody: efektívna detoxikácia

Sú obľúbeným ovocím mnohých z nás, málokto však vie, že vďaka nim môžeme zefektívniť aj proces detoxikácie. Sú ozajstným vitamínovým kokteilom, nakoľko obsahujú vo veľkom množstve vitamíny A, B1, B2 a vitamín C, ako aj vápnik, kálium, železo, zinok a horčík. Podporujú krvný obeh, majú skvelé antibakteriálne účinky a prečisťujú krv, preto ich pravidelná konzumácia vo veľkej miere prispieva k úspešnej detoxikácii. Priraďme si do diéty aj jahody: podobne ako pri čerešniach a višniach skonzumujme aspoň päť kusov jahôd niekoľkokrát denne – hoci aj na zníženie pocitu hladu. Z pohľadu detoxikácie je mimoriadne výhodné, ak konzumuje počas dňa výhradne jahody, v žiadnom prípade však nepridavajme cukor ani šľahačku, aj keď sa nám zdá ovocie kyslé.

Vedeli ste,že…?

Jahody obsahujú 90% vody, sú teda takmer bezkalorické. Preto sú okrem detoxikácie aj obľúbenou súčasťou rôznych redukčných diét.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email