Odvykanie od alkoholu | Zbavme sa závislosti na alkohole

Odvykanie od alkoholu nie je ľahká úloha, pretože alkohol je jedným z najadiktívnejších látok a spôsobuje tak veľmi silnú závislosť. K tomu, aby sme sa zbavili alkoholizmu je potrebná silná vôľa a pevné rozhodnutie, v závažných prípadoch však treba vyhľadať lekársku pomoc.


Vo všeobecnosti možno povedať, že vo väčšine prípadov stojí v pozadí alkoholizmu určitý psychický problém, pri jeho vzniku zohrávajú rozhodujúcu úlohu aj sociálne faktory, vplyv prostredia a rodičovský vzor. Odvykanie od alkoholu je ťažké, pretože aj keď sa vyriešia príčiny jeho vzniku, organizmus si naň veľmi rýchlo privykne. Odvykanie spôsobuje tak rozsiahle a nepríjemné príznaky a hoci dotyčný po alkohole ani netúži, napriek tomu cíti potrebu jeho sústavného užívania.

Príbeh alkoholizmu

Alkoholizmus, ako chronické ochorenie prvýkrát definoval Magnus Huss v roku 1848. Akokoľvej to znie zvláštne, dovtedy bolo pravidelné užívanie alkoholu považované za úplne normálny jav, ktorého korene siahajú až do staroveku.  Samozrejme v tej dobe nepožívali alkohol až tak na potlačenie emocionálnych problémov, ale takmer “z nutnosti”. Dôvodom toho bolo, že studne a pramene boli častokrát infikované, preto dospelí – a aj deti – pili výhradne alkoholické, čiže destilované nápoje. V starovekom Egypte bolo najobľúbenejším nápojom slabé pivo, kým v stredomorských oblastiach boli rozšírené rozličné druhy vín, ktoré sa nazývali aj nektárom bohov. V povedomí verejnosti nebola voda ako nevyhnutná súčasť života, ešte známa, naopak alkoholické nápoje boli vtedy považované za jednoznačný zdroj energie. Dobrým príkladom je, že podľa nového zákona, Ježiš premenil vodu na víno.

Tieto nápoje však mali nižší obsah alkoholu, no skutočnosť, že odvykanie od alkoholu nie je vôbec jednoduché, si uvedomili už pred tisíckami rokov. Príznaky spôsobené abstinenciou alkoholu boli presne definované už v staroveku – strata sebakontroly, náhla agresivita, chvenie sa, alterácia krvného tlaku, zastavenie dýchania atď. V stredoveku boli nápoje  vysokým obsahom alkoholu dokonca považované za lieky a to v takej miere, že  ho dávali piť aj chorým domácim zvieratám, pretože alkoholickým nápojom pripisovali magickú moc.  

Vnímanie užívania alkoholu sa začalo meniť okolo roku 1880, kedy začal Pasteur a neskôr aj Ebert, intenzívne skúmať vírus, spôsobujúci brušný tyfus: výsledkom toho bola možnosť čistenia vodných zdrojov. Vďaka tomu sa stala čerstvá voda dostupnou pre každého. Konzumácia alkoholu sa tak dostala do ústrania a väčšia pozornosť sa venovala problému odvykania od alkoholu.

Odvykanie od alkoholu: spoznajme jeho druhy

K tomu, aby bolo odvykanie od alkoholu relatívne ľahké a rýchle, je dôležité definovať, čo vlastne nazývame alkoholizmom. Podľa amerického psychológa Cloningera existujú dva tipy alkoholikov. Do prvej skupiny patria tí, ktorí začali s pitím alkoholu  vo veku nad 30 rokov. Zvyčajne je veľmi ojedinelé, že by alkoholizmus vplýval na ich spoločenský život, nie sú antisociálny a nevykazujú známky agresívneho správania sa. Druhá skupina je charakteristická predovšetkým pre mužov: s pravidelným užívaním alkoholu začínajú už v mladšom veku, častokrát trpia poruchami osobnosti, majú sklon k depresii a medzi ich najbližšími sú chronickí alkoholici.

Napriek tomu majú odborníci odlišný názor:  niektorí nazývajú alkoholikmi aj tých, ktorí ho užívajú pravidelne a s mierou, kým podľa iných možno považovať za alkoholikov tých, u ktorých pitie alkoholu ovplyvňuje aj ich spoločenský život, priateľské a rodinné vzťahy. Zároveň však venujme pozornosť tomu, aby sme si alkoholizmus nemýlili s otravou alkoholom, ktorá je zvyčajne izolovaným javom, navyše sa stáva  hlavne “neskúseným” užívateľom a neznamená závislosť.

Odvykanie od alkoholu: niekoľko praktických tipov

Ako sme už spomínali, odvykanie od alkoholu sa začína vždy v hlave. Aby k tomu naozaj došlo, veľa Vám môžu pomôcť nasledovné rady:

  • Predovšetkým vyhľadajme lekársku pomoc. K uskutočneniu prvých krokov odvykania si vyžiadajme radu odborníka.
  • Napíšme si zoznam škodlivých účinkov alkoholu na náš organizmus a spôsob života a o tiež to, ako by úspešné odvykanie ovplyvnilo náš životný štýl a naše zdravie.
  • Držme sa stranou od tých obchodov a predajných miest, kde je možné alkoholické nápoje ľahko získať. V počiatočnom období stačí pohľad na plnú fľašu k tomu, aby sme poľavili v našom úsilí a aby bolo odvykanie neúspešné.
  • Vyhľadajme rôzne internetové  fórumy a skupiny zaoberajúce sa touto problematikou, využime skúsenosti iných.
  • Nájdime si svoje hobby (domáce majstrovanie, maľovanie, čítanie, záhradníčenie, varenie, cvičenie…atď), aby sme tak odvrátili pozornosť od škodlivého zlozvyku. Takto nám aj čas ubehne rýchlejšie!
  • Pomocou odborníka zistime, aký druh psychického problému sa skrýva v pozadí problému s alkoholom. Správne stanovená diagnóza znamená už polovicu úspechu.
  • Nehanbime sa požiadať o pomoc príbuzných, či priateľov. Odvykanie od alkoholu nie je jednoduché, je k tomu potrebná aj podpora našich  najbližších, bez toho, aby nás považovali za vinníkov, pretože alkoholizmus je chronické ochorenie.
  • Závislosti od alkoholu sa nedá zbaviť zo dňa na deň, trochu to pripomína diétu: najprv zaveďme niekoľko nealkoholických dní v týždni a postupne zvyšujme ich počet.
  • Odmeňujme sa! Peniaze vyčlenené na alkohol is odložme: abstinenčný životný štýl prospeje aj našej peňaženke. Takto ušetrené peniaze miňme  na niečo, po čom sme už dávno túžili: uvoľní to endorfíny v našom mozgu a budeme tak menej cítiť potrebu alkoholu.
  • Využime možnosti odvykania pomocou prírodných metód. Obzvlásť sa odporúčajú (indické) potravinové doplnky ajurvédy, tieto nespôsobujú závislosť!  
  • Je veľmi dôležité, aby sme zabránili opätovnému návratu závislosti. Snaha o abstinenciu trvajúca niekoľko týždňov, či mesiacov môže tak pre hlt alkoholu vyjsť “naprázdno”.

Na základe skúseností sa odvykanie od alkoholu stáva skutočne ťažkým vtedy, keď dosiahneme druhý, alebo tretí abstinenčný týždeň. Mnohí si mysli, že byť dva týždne “čistý”  je už postačujúce, avšak vážnejšie abstinenčné príznaky sa dostavia práve po tomto období. Častokrát sú to silné bolesti, nezvládnuteľná triaška a chvenie, závraty. V takýchto prípadoch je mimoriadne dôležitá psychická podpora, mať niekoho, kto pri nás v týchto ťažkých týždňoch bude stáť.

Všetko záleží od nás

Je potrebné si uvedomiť, že odvykanie od alkoholu si vyžaduje individuálny prístup, ktorý záleží len od nás. Hoci svoj boj s alkoholom musíme vyhrať sami, nehanbime sa požiadať o pomoc svoje okolie: psychická podpora nám môže dodať obrovskú silu.

Vedeli ste?

Odvykanie od alkoholu nie je možné z jedného dňa na druhý a to ani vtedy, keď v záujme toho  podstúpime liečbu v nemocnici. Je to pomalý proces, počas ktorého skúšame svoju vlastnú silu: rozhodujúce je nájsť tú najdôležitejšiu motiváciu a nevzdať sa boja ani pri drobných neúspechoch.

 

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3181622/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7988360

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2844334/

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email