Starnutie a senolitiká | Ochránia naše zdravie

Je prirodzenou ľudskou túžbou spomaľovať procesy starnutia, ide o omnoho viac, ako o márnivosť, veď postupom veku vzrastá aj riziko mnohých chronických chorôb. Podariť by sa to malo novodobo vyvinutou skupinou liekov, nazvanými senolitiká.


Ako starneme, naše orgány sú čoraz menej schopné optimálne fungovať, slabne nám imunita, sme stále zraniteľnejší ohľadne infektov, choroboplodných zárodkov, postupne sa zhoršuje fyzická aj psychická výkonnosť. Presné dôvody tohoto inak prirodzeného procesu hľadá medicína už oddávna, veď len ich poznaním možno zabrániť následkom starnutia, resp. im predísť. Práve v tomto je zaznamenaný obrovský pokrok, podľa pokusov sa vynašla skupina liekov nazývaná senolitiká, o ktorej informovali výskumníci americkej Mayo Kliniky (Mayo Clinic) és a Výskumného ústavu Scripps  (The Scripps Research Institute).
 

Eliminujú príčiny starnutia

Na pokusoch s myšami sa podarilo dokázať, že senolitiká efektívne spomaľujú starnutie, a nielenže predlžujú životy zvierat, ale zabraňujú aj vzniku chorôb charakteristických pre starnutie. A to ešte nie je všetko, táto skupina liekov sa zdá byť vhodná aj na liečbu už existujúcich chorôb.

Funguje na princípe buniek

Senolitiká pôsobia tak, že odstraňujú zostarnuté a na rozmnožovanie nevhodné bunky z organizmu.  Toto je potrebné kvôli tomu, že z nich vyprodukované látky poškodzujú zdravé bunky nachádzajúce sa v ich blízkosti, urýchľujú starnutie a zvyšujú riziko chronických ochorení. Do súvislosti so starnúcimi bunkami možno dávať rakovinu, osteoporózu rôzne zápaly, napr. kĺbov, cukrovku, a vznik demencie. Prestarnuté bunky však zohrávajú významnú úlohu aj v častom celkovému úpadku v starobe.

Cieľom sú antioxidanty

Vzhľadom k tomu, že starnúce bunky sú odolnejšie voči apoptóze (programovaný zánik buniek), ako tie zdravé, preto sa výskumníci obrátili v tomto smere na účinné látky proti podobne sa správajúcim rakovinovým bunkám.  Na základe pokusov súčasné užívanie lieku na rakovinu obsahujúce dasatinib, respektíve prirodzených rastlinných flavonoidov a kverticínu sa ukázali byť najúspešnejšími.  Kvercetín, známy aj ako antihistamín, nachádzajúci sa vo väčšom množstve v jablku, v čaji, v listovej zelenine, citrusoch, v cibuli a v lesnom bobuľovom ovocí je silným antioxidantom, schopným viazať v organizme nahromadené voľné radikály. Dôležité je to najmä preto, že voľné radikály sa dávajú do priamej súvislosti so zápalmi, ako aj so vznikom nádorových, či kardiovaskulárnych chorôb. Je dokázané, že poškodzovaním DNA urýchľujú starnutie buniek.

Zložitý účinok

Kým liek na rakovinu odstráni zostarnuté bunky z tukového tkaniva, kvercetín vykonáva túto úlohu s bunkami kostnej drene a na vnútorných stenách ciev, a tak spomaľuje proces starnutia. To však ešte nie je všetko. Liečba sa ukázala byť prospešná aj pri už existujúcich cievnych ochoreniach a v prípade osteoporózy, resp. odstránila stav slabosti, tak charakteristický pre pokročilejší vek.

 

Hyperlinkové odkazy:

https://www.sciencedaily.com/releases/2015/03/150309144823.htm
https://www.sciencedaily.com/releases/2017/09/170904093428.htm

 

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email